۶ دي ۱۳۹۳

10 اشتباه در استفاده از تردمیل

۶ دي ۱۳۹۳ 6288 بازدیدکننده 0 نظر
10 اشتباه در استفاده از تردمیل در این مقاله می خوانید

در زمان استفاده از تردمیل برخی اشتباهات وجود دارند که دستیابی به نتایج را کند می‌کنند. با کمک مقاله ی زیر از اینگونه اشتباهات اجتناب کنید. ...

10 اشتباه در استفاده از تردمیل

اشتباهات تناسب اندام 

وقتی نمی‌توانید یا نمی‌خواهید برای راه رفتن یا دویدن بیرون بروید، تردمیل کمک بسیار مفیدی برای شما است. جای تعجب نیست که تردمیل تبدیل به محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین تجهیزات ورزشی شده است. استفاده از تردمیل به نظر ساده می‌رسد اما عادات بد استفاده از آن ممکن است مانع رسیدن به نتایج دلخواه و حتی منجر به آسیب شود. کارشناسان، بزرگ‌ترین اشتباهات رایج استفاده از تردمیل و نحوه تصحیح آن‌ها را عنوان کرده‌اند که با رعایت آن زمان کالری سوزی خود را نیز می‌توانید افزایش دهید. 

 

کفش نامناسب می‌پوشید

 اشتباهات در استفاده از تردمیل

کارشناسان می‌گویند هنگام انتخاب کفش پیش از این که به ظاهر و مد توجه کنید به عملکرد آن نگاه کنید. برای استفاده از تردمیل به دنبال کفشی باشید که پد بیشتری داشته باشد تا از پاشنه و استخوان‌های مچ پا در مقابل تأثیر زیاد ضربه محافظت کند. یادتان باشد از این کفش تنها برای راه رفتن و دویدن باید استفاده کنید نه ورزش‌های دیگر. استفاده از کفش‌های دوندگی که ارتفاع تختشان زیاد است در ورزش‌های دیگر، ممکن است خطر پیچ خوردن قوزک پا را افزایش دهد. اگر از شیب بالا می‌روید یا با سرعت حرکت می‌کنید به دنبال کفش‌هایی باشید که ارتفاع تختشان متعادل‌تر باشد. 

 

به پای خود نگاه می‌کنید 

 اشتباهات در استفاده از تردمیل

در حین راه رفتن بر روی تردمیل اگر به پای خود نگاه کنید ممکن است تعادل خود را از دست بدهید. کارشناسان می‌گویند این کار ممکن است به پشت گردنتان فشار وارد کرده و بقیه بدن را از ردیف طبیعی خود خارج کند و موجب شود دچار گودی کمر شوید که این به نوبه خود بر ستون فقرات، ران‌ها و زانو فشار وارد می‌کند. مستقیم نگاه کنید و شانه‌هایتان را صاف نگه داشته و سینه‌تان را بیرون دهید (به جلو خم نشوید). ران‌ها، زانوها و پایین کمر نیز در این حالت ردیف بوده و از سر تا پا خطی نسبتاً مستقیم می‌سازند. 

 

تمام سطح کف پایتان را بر تردمیل می‌گذارید 

 اشتباهات در استفاده از تردمیل

اگر هنگام راه رفتن تمام سطح کف پا را بر زمین بگذارید، بر عضله فشار وارد می‌شود. با این کار، با جلو رفتن تسمه تردمیل، به عقب خم می‌شوید و این به عضله‌های کمر فشار وارد می‌کند. همچنین این شیوه حرکت باعث می‌شود تعادل خود را از دست بدهید. تا جایی که می‌توانید صاف و عمودی بایستید و با حالت طبیعی راه بروید یا بدوید. سعی کنید بیشتر بر روی میانه یا سینه پا تکیه کنید نه پاشنه پا. 

 

همیشه از یک برنامه تمرین استفاده می‌کنید 

 اشتباهات در استفاده از تردمیل

ممکن است انجام همیشگی یک تمرین یکسان با تردمیل به نظر راحت برسد اما به مرور زمان کالری کمتری می‌سوزانید چون بدن و عضلات شما با آن سازگار شده و کارامدتر می‌شوند. کارشناسان توصیه می‌کنند هر چهار هفته حداقل یک جنبه حرکات ورزشی‌تان را تغییر دهید. می‌توانید بالا رفتن از پله، اسکی فضایی یا قدم زدن در بیرون از منزل را امتحان کنید. تغییرات منظم در حرکات ورزشی، به جلوگیری از فشاری که به خاطر کشیده شدن مکرر و مداوم عضلات در یک زاویه و به یک شکل بر عضله و مفاصل وارد می‌شود نیز کمک می‌کند. 

 

دستان خود را بیش از حد باز می‌کنید 

تاب دادن دست‌ها در کنار یا جلوی بدن هنگام راه رفتن مفید نیست. با این کار دستانتان نیز انرژی مصرف می‌کنند و نمی‌توانید ورزشتان را زیاد ادامه دهید. تا زمانی که به سرعت بالاتر برسید، دستانتان را در پهلو نگه‌دارید. وقتی سرعتتان به دوی آهسته رسید دستانتان را موازی با هم تا زاویه 90 درجه خم کنید تا حرکت بالاتنه راحت تر شود. دستانتان را خیلی سفت یا شل نگیرید. 

 

گام‌هایتان زیادی بلند است 

 اشتباهات در استفاده از تردمیل

باز کردن زیاد قدم‌ها برای طی کردن مسافت بیشتر کارایی ورزش را پایین آورده و فرم بدن را خراب می‌کند.  افرادی که قدم‌های بلند برمی‌دارند، با هر قدم به هوا خیز برمی‌دارند. این شیوه راه رفتن انرژی خیلی بیشتری مصرف می‌کند بنابراین نمی‌توانید مدت زیادی ورزش کنید و خطر آسیب نیز بیشتر می‌شود. همچنین ممکن است با چارچوب جلوی تردمیل برخورد کنید که ممکن است باعث زمین خوردنتان شود. موثرترین شیوه دویدن روی تردمیل این است که در هر ثانیه سه قدم بردارید. باید هنگام حرکت پایتان را زیاد از سطح تردمیل یا زمین بلند نکنید. 

 

دسته‌های تردمیل را نگه می‌دارید 

 اشتباهات در استفاده از تردمیل

راه رفتن بر روی سطح شیب‌دار کالری بیشتری نسبت به سطح صاف می‌سوزاند، مگر این که با آویزان شدن از دسته‌ها تأثیر کار را خراب کنید. وقتی بخشی از وزن بدن را بر روی دسته وارد می‌کنید، کالری کمتری می‌سوزانید. در روی سطح شیب‌دار همانند راه رفتن معمولی بر روی تپه حرکت کنید . باید بدنتان تقریباً صاف و عمودی باشد و خمیدگی آن کمتر از 5 درجه باشد، نباید بر روی تردمیل خم شوید و آن را بگیرید. کف پاهایتان باید زیر مرکز ثقل بدنتان روی زمین قرار بگیرد نه خیلی عقب‌تر یا جلوتر از خودتان. 

 

به سمت جلو قوز می‌کنید 

اگر در یک جهت خیلی خم شوید، بدنتان به صورت طبیعی سعی می‌کند تعادل را حفظ کند. قوز کردن به جلو ممکن است باعث کج شدن داخلی شکمی یا خم شدن زیادی به جلو شود که موجب از دست رفتن تعادل شما شده و ممکن است کمردرد ایجاد نماید. در حین راه رفتن حالت صاف بدن خود را که شامل درگیری عضلات کمر می‌شود حفظ کنید. اگر نمی‌توانید حالت مناسب بدن را حفظ کنید، سرعت تردمیل را آهسته کنید. 

 

در ورزش افراط می‌کنید

 اشتباه در استفاده از تردمیل

درد زیاد عضله، افزایش ضربان قلب در زمان استراحت، و درد خفیف که با هر حرکت ورزشی بدتر می‌شود علائم این است که بیش از حد ورزش کرده‌اید . اگر متوجه هر یک از این علائم هشداردهنده شدید، ورزش را متوقف کنید و در برنامه ورزشی خود تجدیدنظر کنید و مقداری به خود استراحت بدهید. تمرینات با شدت بالا تنها باید دو تا سه مرتبه در هفته انجام شوند. بیشتر مردم برای تناسب اندام عمومی باید بین سه تا پنج مرتبه در هفته ورزش با شدت متوسط انجام دهند. 

 

در وضعیت خلبان خودکار هستید 

وقتی دائماً یک برنامه ورزشی را انجام می‌دهید، بدن شما با آن سازگار شده و وضعیتتان تغییری نمی‌کند. سه مؤلفه تمرینات ورزشی شامل شدت، طول مدت و دفعات است. برای اطمینان تنها یکی از این سه متغیر را در هر هفته تغییر دهید. اگر می‌خواهید این هفته مدت بیشتری بدوید، سریع‌تر دویدن (افزایش شدت ورزش) را نیز امتحان نکنید. شدت ورزش را تنها پس از این که طول مدت و دفعات را افزایش دادید، و هر بار 10% افزایش دهید. همچنین می‌توانید شدت و کالری سوزی راه رفتن خود را با افزودن وزنه پا یا وزنه دست افزایش دهید یا جلیقه وزنه بپوشید که مقاومت را به صورت مساوی در بدن تقسیم کند.   

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040