۲۵ آبان ۱۳۹۳

10 اشتباهی که برای تناسب‌اندام باید از آن‌ها اجتناب کرد

۲۵ آبان ۱۳۹۳ 4476 بازدیدکننده 0 نظر
10 اشتباهی که برای تناسب‌اندام باید از آن‌ها اجتناب کرد در این مقاله می خوانید

افراد بسیاری به دنبال رسیدن به اندامی متناسب هستند، اما در این راه میان همه ی آن ها اشتباهات مشابهی وجود دارد که مانعی برای پیشرفتشان به شمار می رود.  ...

10 اشتباهی که برای تناسب‌اندام باید از آن‌ها اجتناب کرد

در مسیر تلاش برای تناسب‌اندام، تعدادی اشتباه رایج وجود دارد که برای موفق بودن باید از آن‌ها اجتناب کنید. ده خطا وجود دارد که تعداد زیادی از افراد، بارها و بارها آن‌ها را تکرار می‌کنند.

 

بیش از حد سخت‌گیر بودن

"من روزی دو ساعت، و هفت روز هفته ورزش خواهم کرد!، من هرگز دوباره فست فود نمی‌خورم». این برنامه معمولاً در اولین روز سال اتفاق می‌افتد و حدود یک هفته طول می‌کشد. همه این فکرها اشتباه است. این اهداف توسط اراده‌ای که شما در آن لحظه داشتید شکل‌گرفته‌اند. باید در مورد چیزی که می‌خواهید به دست آورید واقع‌بین باشید. اکثر مردم ازلحاظ جسمی یا ذهنی برای تغییر چشم‌گیر در سبک زندگی آماده نیستند؛ مردم بیش از حد روی اراده حساب می‌کنند. از سوی دیگر، چیزی که به مردم اجازه می‌دهد تغییرات سبک زندگی را با موفقیت اجرا کنند، عادت‌ها هستند.

چگونه عادت‌ها را ایجاد کنیم: ایجاد هر عادتی دشوار است بنابراین مهم است که در آغاز آن را آسان کنیم. عادت باید موفقیت را آسان‌تر کند. یک مثال برای کسی که می‌خواهد قوی‌تر شود انجام دادن یک‌بار ورزش شنا در روز می‌تواند باشد.

کسی که می‌خواهد وزن کم کند، این کار را با اضافه کردن یک کاسه سبزی به هر وعده غذایی در روز شروع کند. به اهداف خود در بلندمدت نگاه کنید. فکر از دست دادن هفت کیلوگرم وزن در هفته و این  موارد را از خود دور کنید. به از دست دادن هفت‌ تا سیزده کیلوگرم وزن در یک سال و اضافه نکردن مجدد آن فکر کنید. بسیاری از افراد برای چندین سال‌ها رژیم غذایی را قطع و وصل می‌کنند، بدون اینکه هیچ‌گونه پیشرفتی داشته باشند. داشتن کسی مثل یک مربی شخصی که به شما برای رسیدن به مجموعه‌ای از اهداف کمک می‌کند یک شروع عالی است.

 

تعیین هدف مبهم

 تناسب‌اندام

 

«من می‌خواهم تناسب اندام داشته باشم.» «من می‌خواهم قوی شوم.» «من می‌خواهم وزن کم کنم». همه این‌ها اهداف مشترکی هستند که افراد دارند، اما معنی آن‌ها چیست‌؟ چطور می‌فهمید که قوی‌تر شده‌اید؟ چگونه می‌فهمید که چه زمانی به‌خوبی عمل کرده‌اید و یا چه زمانی باید رژیم غذایی خود را سخت‌تر کنید؟

چگونه این کار را انجام دهیم: اهداف را به‌طور خاص تعیین کنید. «من می‌خواهم وزن کم کنم» را به شعار «من می‌خواهم قبل از عید شش کیلو وزن کنم» تغییر دهید و «من می‌خواهم بدنم را خوش‌فرم کنم.» به شعار «من در پنج روز هفته، هر روز 20 دقیقه ورزش خواهم کرد.» تغییر دهید.

 

ندانستن دلیل

اشتباهات تناسب‌اندام

 

همیشه روزهایی پیش خواهد آمد که شما احساس خستگی و تنبلی ‌کنید و آخرین چیزی که بخواهید انجام دهید، ورزش کردن باشد. زمانی که زنگ به صدا درمی‌آید، فقط می‌خواهید زیر پتو باقی بمانید و آرزو می‌کنید که روز بگذرد. در این روزها، شما نیاز به دانستن «دلیل» پشت اهداف خود را دارید. چرا شما به ورزشگاه می‌روید؟ چرا شما غذای سالم می‌خورید؟ دانستن دلیل اهدافتان، به شما در طول آن دوران سخت، که آخرین چیزی که شما می‌خواهید انجام دهید سالاد درست کردن یا رفتن به ورزشگاه است، کمک خواهد کرد.

چگونه این کار را انجام دهیم: حالا که هدف خود را می‌دانید، از خود بپرسید که چرا می‌خواهید به این هدف برسید. آن‌قدر این سؤال را از خود بپرسید تا دلیل واقعی پشت علاقه به بهبود خودتان را پیدا کنید. آیا به این دلیل است که بتوانید بدون کم‌آوردن نفس در پارک با بچه خود بازی کنید، و یا به آینه نگاه کنید و به آنچه می‌بینید افتخار کنید؟ این دلایل عمیق پشت تمرین کردن شما، در روزهای دشوار به شما کمک خواهد کرد.

 

عدم پاسخگویی

اگر شما یک جلسه ورزش را از دست دادید و یا یک وعده غذایی که می‌دانید برای هدف شما خوب نیست را خوردید، مهم نیست چرا که برای هیچ‌کس تفاوتی نخواهد داشت. اگر شما کسی را برای پاسخگویی نداشته باشید، این به شما اجازه پرسه زدن بدون عواقب را خواهد داد.

«امشب این جلسه ورزش رو بی‌خیال میشم، اما بعداً تو هفته بعد جبرانش می‌کنم»

«فقط یه تیکه کوچیک کیک می‌خورم فردا دوباره به رژیم برمی‌گردم»

 

این چیزهای کوچک، با هم جمع خواهند شد و فرصت شما برای موفقیت را از بین خواهند برد، مگر اینکه کسی را داشته باشید که شما را پاسخگو نگه دارد.

چگونه این کار را انجام دهیم: یک دوست تمرینی و یا یک مربی شخصی برای چند هفته اول در نظر بگیرید. دانستن این‌که شما یک قرار ملاقات دارید، احتمال فرار از برنامه را بسیار کمتر خواهد کرد. اگر این جلسه‌ها با مربی، پولی باشند احتمال فرار کردن حتی کمتر خواهد شد. به افراد نزدیک خود اجازه دهید آنچه شما در حال تلاش برای رسیدن به آن هستید را بدانند و به آن‌ها اجازه بدهید که به شما کمک کنند.

 

باور کردن هر چیزی که می‌شنوید

 تناسب‌اندام

 

این افراد، به تلاش خود برای به روز ماندن با گرایش‌های جدید در تناسب‌اندام و ورزش مفتخرند. آن‌ها دوست دارند مزایا و یا اشکالات رژیم‌های غذایی خاص و عادت‌های ورزشی را لیست کنند، درحالی‌که خودشان هنوز روی فرم نیستند. آن‌ها اطلاعات جریان اصلی تناسب‌اندام را باور می‌کنند - چربی بد است، غلات کامل خوب هستند، ورزش قلب بهترین راه برای از دست دادن چربی است، و دختران نباید وزنه بلند کنند.

چگونه این مشکل را حل کنیم: یک دوست یا شخص حرفه‌ای که به نتایج اثبات‌شده رسیده است را پیدا کنید. نصایح آن‌ها را دنبال کنید و به آن پایبند باشید.

 

تغذیه را نادیده می‌گیرند

 تناسب‌اندام

 

آن‌ها بر این باورند که تا زمانی که آن‌ها ورزش می‌کنند، مهم نیست که چه غذایی بخورند. تنها چیزی که به آن نیاز دارند، ورزش کردن بیشتر است، این‌طور نیست؟ غذا، غذا است. این نوع افراد معمولاً فوق متناسب هستند، مانند جمعیت مسابقات سه‌گانه که همیشه چربی اضافی دارند. هرچند در مورد اهمیت تغذیه تأکید شود باز هم کم است. شما همانی هستید که می‌خورید. مواد غذایی فقط ازنقطه‌نظر کاهش وزن حائز اهمیت نیستند، غذا همچنین نقش مهمی در عملکرد روزمره بدن و سلامت بلندمدت شما دارد.

چگونه این عادات را ایجاد کنیم: شروع به جدی گرفتن مواد غذایی خود کنید. پول خود را برای تهیه مواد غذایی فرآوری نشده هزینه کنید. اگر شما در مورد هزینه نگران هستند، مواد غذایی خود را به‌صورت فله‌ای تهیه کنید. 

 

برنامه‌ها را سریعاً تعویض می‌کنند 

این یک مورد بسیار متداول است. بسیاری‌از افراد زمانی که برای اولین بار شروع به تمرین می‌کنند، می‌خواهند که همه‌چیز را امتحان کنند. همیشه این‌طور به نظر می‌رسد که هر ماه برنامه دیگری وجود دارد که نتایج بهتری از برنامه قبلی می‌دهد. هنگامی‌که شما از برنامه‌ای به برنامه دیگر پرش می‌کنید، هرگز زمان کافی برای ماهرشدن در انجام درست حرکات را به خود نمی‌دهید. برای یادگیری حرکات پایه مانند اسکات، وزنه زدن، شنا، و بدن‌سازی وقت صرف کنید. همین حرکات پایه‌ای است که اثر همپوشانی مثبتی بر زندگی روزانه شما دارد.

در این مورد باید چه کاری انجام دهیم: یک برنامه را انتخاب کرده و به آن پایبند باشید. اگر شما در حال آموزش وزن کم کردن هستید، برنامه شما باید شامل اسکوات، وزنه زدن، شنا، یک تمرین کششی، و یک تمرین پایه‌ای باشد.

 

جدا کردن عضلات 

 تناسب‌اندام

 

کسانی که به کاهش نقطه‌ای چربی اعتقاددارند، نیمی از وقت خود را در ورزشگاه در حال انجام دراز و نشست می‌گذرانند با این باور که بهترین راه برای شش تکه شدن عضلات شکم است. آن‌ها همچنین زمان زیادی را صرف وزنه زدن برای فرم دادن به بازوهای خود می‌کنند.

آن‌ها ورزش‌های خاصی برای رشد عضلانی و یا از دست دادن چربی انجام می‌دهند. بعد از هر جلسه که 30 دقیقه ورزش‌های مربوط به شکم انجام می‌دهند هنوز هیچ تغییری در آن ناحیه دیده نمی‌شود و این باعث خستگی آن‌ها می‌شود.

مشکل این است، در صورتی که چربی شکم خود را از دست ندهید، هرگز عضلات شکم خود را نخواهید دید. ورزش‌هایی بسیار بهتری از وزنه زدن برای ساختن بازوهایتان وجود دارد.

چگونه این کار را انجام دهیم: ورزش‌های ترکیبی (چمباتمه، وزنه‌برداری، شنا و بارفیکس) را انجام دهید. این ورزش‌ها بر روی تمامی بدن کار می‌کنند و کالری بیشتری می‌سوزانند. اگر می‌خواهید عضلات شکمی مشخصی داشته باشید، مهم‌ترین تمرینی که باید بر آن متمرکز شوید، توجه به غذایی است که مصرف می‌کنید. رژیم غذایی مهم‌ترین تأثیر را بر جلوه عضلات شکم شما خواهد داشت.

 

کمبود وقت

متأسفانه این بهانه خوبی برای توجیه عدم موفقیت شما در ورزش و تغذیه نیست. این مسئله به اولویت‌بندی چیزهای مهم در زندگی شما مربوط می‌شود.

هزاران نفر از مردم وجود دارند که با بچه، شغل و زندگی اجتماعی، هنوز هم برای روی فرم باقی ماندن و خوردن غذای خوب وقت دارند.

چگونه این تفکر را تغییر دهیم: شما نیاز به تغییر طرز فکر خود دارید.

به‌جای گفتن «من وقت ندارم»، چرا نگوییم «من وقت آزادم را صرف چه‌کاری می‌کنم؟» خوب شاید یک ساعت وقتی که در رسانه‌های اجتماعی و یا پای تلویزیون در روز صرف می‌شود را بشود برای ترتیب دادن به ورزش و تغذیه خود بگذارید.

سلامت شما ثروت شماست است و باید آن را یکی از اولویت‌های اصلی هرروز خود قرار دهید.

 

تحقیق بیش‌ازحد

 تناسب‌اندام

 

این افراد در هفته ساعت‌ها وقت صرف خواندن مقالات تناسب‌اندام و منابع تغذیه متفاوت می‌کنند. آن‌ها احساس می‌کنند که تا زمانی که کارآمدترین راه برای ورزش و خوردن را پیدا نکنند، برای شروع آماده نیستند؛ بنابراین آن‌ها به‌جای شروع، تا زمانی که «آماده» باشند از تغییر در شیوه زندگی دوری می‌کنند.

چگونه این طرز فکر را تغییر دهیم: شما هرگز واقعاً آماده تغییر شیوه غذا خوردن و ورزش کردن خود نخواهید بود. شروع کار، کلید شما است و هنگامی‌که شما شروع می‌کنید و اشتباه می‌کنید، یاد می‌گیرید که بهترین راهی که می‌توانید در پیش بگیرید کدام است. نه‌فقط در مورد تناسب‌اندام و تغذیه، بلکه درباره همه جنبه‌های زندگی شما.

 

کلید موفقیت، عمل است.

اگر شما بهترین برنامه ورزشی و تغذیه‌ای دنیا را داشته باشید، تا زمانی که آن را انجام ندهید چه فایده‌ای برای شما خواهد داشت؟

انتظار برای زمان مناسب را متوقف کنید. امروز شروع کنید، نه فردا، نه دوشنبه آینده، همین حالا!

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040