۹ شهريور ۱۳۹۲

نکته هایی برای شست و شوی بهتر لباس

۹ شهريور ۱۳۹۲ 7957 بازدیدکننده 7 نظر
نکته هایی برای شست و شوی بهتر لباس در این مقاله می خوانید

اینکه شما چطور لباس‌ها را بشویید، تفاوت در عمر و کیفیت رنگ لباس را رقم می زند در این مقاله شما با نکته هایی برای شستشوی بهتر لباس آشنا خواهید شد.   ...

نکته هایی برای شست و شوی بهتر لباس

جمع‌آوری لباس‌ها

لباس‌هایی که نیاز به شستن دارند را در سبد حمام جمع‌آوری کنید. حوله‌های دست و حوله‌های حمامی که خیس هستند را با لباس‌ها یکجا قرار ندهید. قبل از اینکه بخواهید حوله‌ها را بشویید، آن‌ها را در حمام آویزان کنید تا خشک شوند و به این ترتیب از تشکیل قارچ و کپک که می‌توانند باعث از بین رفتن لباس‌ها شوند جلوگیری کنید. لباس‌های کار، لباس‌های ظریف و گران‌قیمت و لباس‌های ورزشی آلوده را از هم جدا کنید. لباس‌های شنا را در یک وان یا تشت پر از آب قرار دهید تا کلر آن‌ها خارج شود و سپس آویزان کنید تا خشک شود. لباس‌های شنا را با لباس‌های دیگر نشائید.

 

دسته‌بندی لباس‌ها

نوع:

 لباس‌ها را با نوع کاری که باید برای تمیز کردن آن‌ها انجام شود مرتب کنید. لباس‌هایی که باید به وسیله ماشین لباس‌شویی و در حرارت بالای آب شسته شوند را با لباس‌هایی که باید به صورت دستی و با حرارت پایین آب شسته شوند را از هم جدا کنید.

 

رنگ:

 سپس، لباس‌ها و وسایل را با رنگ آن‌ها مرتب کنید. اگر چه ممکن است رنگ شلوارهای جین شما رفته باشد، ولی نباید آن‌ها را با لباس‌های سفید یا کتان بشویید. لباس‌ها را به رنگ‌های تمام سفید، اکثراً سفید، مدیوم و رنگ‌های تیره دسته‌بندی کنید.

 

درجه:

 می‌توانید لباس‌ها را با درجه آلودگی آن‌ها دسته‌بندی کنید. لباس‌هایی که خیلی کثیف هستند، مثلاً جوراب کثیفی که در یک زمین گلی پوشیده شده، لباس‌های کاری که روغن به خود گرفته و ....،  را از بقیه جدا کنید. شستن شلواری‌های کثیف و کبره بسته بچه‌ها با لباس‌های دیگر، می‌تواند باعث پخش لک شده و تمام لباس‌ها را دودی و کثیف کند. لک‌ها می‌توانند از پارچه‌ای به پارچه دیگر که بیشتر پذیرنده رنگ و لک است و لک آن بدتر پاک می‌شود منتقل شود. بعلاوه، لباس‌های کثیف تر ممکن است به سفیدکننده یا شوینده‌های قوی تر نیاز داشته باشد که می‌تواند باعث از بین رفتن بی‌دلیل رنگ لباس‌های دیگر شود.

 

خصوصیات:

 لباس‌ها را با نوع پرز بندی، قسمت‌هایی که می‌تواند باعث آسیب لباس‌های دیگر شود، احتمال سایندگی لباس‌های دیگر، پولک، کار قلاب‌دوزی و موارد مشابه دسته‌بندی کنید. مطمئن شوید لباس‌هایی که ممکن است به لباس‌های دیگر آسیب برسانند را جداگانه بشویید.

 

نوع شوینده و صابون

شوینده‌ها هر سال در حال تغییر هستند. از تخته‌های شست و شو گرفته تا ماشین‌های چلاندن آب، ماشین‌های لباس‌شویی ای که از بالا لباس‌ها در آن ریخته می‌شد تا ماشین‌های جدیدتر که لباس‌ها را از جلو در آن می‌ریزند، سیستم شست و شو راه طولانی ای را طی کرده است. الآن ما تغییرات زیادی در ماشین‌های لباس‌شویی می‌بینیم. آن‌ها مقدار خیلی کمی آب استفاده کرده و در انواع جدیدتر، شست و شو با بخار انجام می‌شود. حتی در بعضی از ماشین‌ها، از تخته‌های اکسید نقره استفاده می‌شود که بدون نیاز به آب و صابون، آلودگی و لک را از لباس‌ها به خود جذب می‌کند! خیلی از ماشین‌های جدید، حتی کار شست و شو و خشک کردن لباس‌ها را باهم انجام می‌دهند.

خیلی از ماشین‌ها، مقدار کمتری از میزانی که تولیدکنندگان مواد شوینده ذکر می‌کنند، به مواد شوینده نیاز دارند. ماشین‌هایی که لباس‌ها را از جلو می‌گیرند، به میزان کمتری مواد شوینده نیاز دارند. خیلی از ماشین‌های خانگی، به یک سوم یک فنجان کامل برای کار شست و شو نیاز دارند. این شوینده‌های "سبز" به میزان 40% آب کمتر و 30% شوینده کمتری نیاز دارند. بعلاوه، لازم است که شوینده آن‌ها از نوعی باشد که کمتر کف می‌کنند. در صورتی که از آب معمولی استفاده می‌کنید، می‌توانید در این ماشین‌ها از شوینده‌های پودری، و در صورتی که از آب سخت استفاده می‌کنید، از شوینده‌های مایع استفاده کنید. هر چقدر سختی آب بیشتر باشد، نیاز شما به مواد شوینده بیشتر خواهد بود.

 

اقدام‌های اولیه برای رفع لک‌ها

همه لباس‌ها را با دقت برای چیزهایی که ممکن است در جیب آن‌ها مانده باشد، مثل خودکار، چاقو، دستمال کاغذی، و ...، بگردید. بعضی از این چیزهای می‌توانند تمام لباس‌ها را خراب کنند. بعضی چیزها می‌توانند صدمات غیرقابل تعمیری به ماشین شما وارد آورند.

به دنبال لک باشید. قبل از اینکه لباس را در ماشین بشویید، لک‌ها را در آب سرد خیس کرده و از لک برهای صنعتی به مدت 5 دقیقه برای پیش درمان لک‌ها استفاده کنید. مواد شوینده و آب گرم، در صورتی که این اقدامات اولیه برای لباس‌ها انجام نشده باشد، می‌توانند لک‌ها را تثبیت کرده و آن‌ها را به صورت دائم بر روی لباس شما باقی گذارند.

در صورتی که لباس‌ها دارای رنگ ثابت و دائم هستند و نیاز به لک بری دارند، می‌توانید سفیدکننده کلر به آب اضافه کنید. این کار باعث از بین بردن بوی و بهداشتی شدن لباس هم می‌شود. استفاده بیش از حد سفیدکننده می‌تواند باعث ضعیف شدن پارچه شود. پودرهای آبی رخت‌شویی، سفیدکننده‌هایی هستند که به نسبت کلرین کمتر خورنده می‌باشند. مطمئن شوید زمانی از پودرهای آبی یا سفیدکننده‌های بدون کلرین استفاده کنید که ماشین لباس‌شویی مقدار زیادی آب داشته باشد تا رنگ آبی پودر باعث لک شدن لباس‌ها نشود. بواکس نیز برای سفید کردن ، لک بری و بو بری لباس‌ها مناسب است. استفاده از آن به خصوص برای تمیز کردن پوشک بچه مناسب است.

 

نرم‌کننده‌های پارچه

شما می‌توانید از نرم‌کننده‌های پارچه در زمان شست و شو استفاده کنید. استفاده از نرم‌کننده‌ها باعث می‌شود الکتریسیته ساکنی که در زمان خشک شدن لباس‌ها در لباس‌ها ذخیره می‌شود از بین رفته و همچنین بوی خوبی به لباس‌ها می‌دهد.

 

دمای آب

از آب سرد، با دمای حدود 25 درجه (80 درجه فارنهایت) یا پایین تر، برای شستن پارچه‌های لطیف، یا پارچه‌هایی با رنگ‌های روشن که ممکن است رنگ پس داده و یا رنگ آن‌ها برود استفاده کنید.

از آب گرم، 32 تا 37 درجه (90 تا 100 درجه فارنهایت)، برای لباس‌های تیره، لباس‌های رنگ روشن که رنگ ماندگار دارند، و لباس‌های با رنگ پرسی دائم استفاده کنید. اکثر لباس‌های روزانه را می‌توانید با اطمینان در این دما شست و شو دهید.

از آب گرم با دمای 55 درجه سانتی‌گراد و بالاتر، برای شست و شوی لباس‌های سفید، چاپ‌های روشن، حوله‌های حمام و حوله‌های کوچک، پارچه‌های کتان، لباس‌های کار که خیلی کثیف و روغنی هستند، لباس‌های ورزشی کثیف، پوشک، و لباس‌هایی که نیاز به ضد عفونی دارند استفاده کنید.

 

خشک کردن لباس

لباس‌ها باید به مقداری در خشک کن قرار داده شوند که امکان حرکت آزادانه برای آن‌ها فراهم باشد. پر کردن بیش از حد خشک‌کننده، باعث می‌شود خشک شدن بیشتر طول بکشد و زمانی که لباس‌ها خشک شدند، دارای چین و چروک خواهند بود. برای بهترین نتایج، حدود یک سوم حجم خشک کن را از لباس خیس پر کنید.

دمای خشک کن را بر حسب نوع لباس تنظیم کنید. لباس‌های ظریف را با دمای پایین تر و زمان کوتاه‌تر تنظیم کنید. برای خشک کردن لباس‌هایی که پلاستیکی هستند، همانند پرده حمام، سفره، روکش پوشک و ....، و پارچه‌های کرک دار، از خشک کردن بدون دما استفاده کنید. این‌ها را می‌توانید روی بند رخت و زیر آفتاب نیز خشک کنید.

ملحفه، پتو، پارچه‌های روتختی، فرش و وسایل پارچه‌ای سنگین را می‌توانید به وسیله بند رخت و زیر نور آفتاب خشک کنید.

 

ابزار

قفسه‌های مخصوص خشک کردن لباس می‌توانند با گرداندن هوا، باعث خشک کردن عرق‌گیرها و هر نوع پارچه‌ای شوند که طبق دستور  سازنده، برای خشک کردن می‌توان آن‌ها را به صورت صاف خواباند.میز تا کردن لباس، خیلی می‌تواند به شما کمک کند. حوله‌ها، روتختی‌ها، و چیزهای دیگر را به محض اینکه خشک شدند تا کنید. این کار  اتاق لباس‌شویی شما را مرتب نگاه داشته و باعث می‌شود شما کنترل کارها را به دست بگیرید.

رخت‌آویز نیز می‌تواند خیلی به درد شما بخورد. لباس‌ها را بعد از اینکه از خشک کن خارج کردید، روی رخت‌آویز آویزان کنید.یک قفسه بالای ماشین لباس‌شویی و خشک کن که بتوانید مواد شست و شو را بر روی آن قرار دهید.کابینت برای وسایل مورد نیاز.کابینت برای میز اتو و اتو.یک وان برای خیس کردن و شست و شوی دستی لباس‌ها.شست و شوی لباس می‌تواند کار طاقت‌فرسایی باشد. سازمان‌دهی کارها و یادگیری چیزهای اولیه می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و انرژی شما شده و لباس‌های شما را برای مدت طولانی تری سالم نگاه دارد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040