۱۹ مرداد ۱۳۹۵

10 کاربرد سرکه در شستشوی لباس

۱۹ مرداد ۱۳۹۵ 3921 بازدیدکننده 0 نظر
10 کاربرد سرکه در شستشوی لباس در این مقاله می خوانید

ببینید سرکه می‌تواند چه کاری برای لباس‌های شما انجام دهد. ...

10 کاربرد سرکه در شستشوی لباس

سفید و براق کردن لباس‌ها

شستشوی لباس سفید

اسید استیک موجود در سرکه‌ی سفید بسیار ملایم است و به پارچه‌ی لباس آسیبی نخواهد رساند. اما آن قدری قدرت دارد تا بتواند مواد باقی‌مانده از صابون و پودرها در روی لباس را حل کند. تنها کافی است 1.2 پیمانه سرکه را در مرحله‌ی آبکشی نهایی اضافه کنید و نتیجه را ببینید.

 

از بین بردن بوی قارچ با سرکه

بوی لباس

گذاشتن حوله‌ی خیس در محیطی بسته یا لباس‌های زیاد خیس در ماشین لباس‌شویی می‌تواند باعث رشد قارچ‌ها و ایجاد بوی بدی شود. برای بهتر شدن بوی لباس ماشین را از آب گرم پر کنید، دو پیمانه سرکه‌ی مقطر به آن اضافه کرده و ماشین را روشن کنید. پس از آن یک دور مانند حالت عادی با پودر بشویید.

 

نرم کردن لباس‌ها با سرکه

نرم کننده لباس

اگر استفاده از نرم‌کننده‌های قوی تجاری را برای لباس‌های خود دوست ندارید اما به دنبال لباسی نرم هستید بدانید سرکه‌ی سفید مقطر مانند یک نرم‌کننده‌ی طبیعی برای شما عمل خواهد کرد و هیچ‌چیزی روی لباس‌هایتان باقی نخواهد گذاشت. تنها 1.2 پیمانه از سرکه  در مرحله‌ی آبکشی نهایی اضافه کنید. اگر می‌خواهید لباس‌هایتان کمی رایحه‌ی ملایم و خوب نیز بگیرند می‌توانید چند قطره عصاره، مانند عصاره‌ی اسطوخودوس، به شیشه‌ی سرکه بیفزایید.

 

کاهش پرز و موی حیوانات روی لباس

پرز لباس

تنها 1.2 پیمانه از سرکه سفید مقطر را در مرحله‌ی آبکشی اضافه کنید. سرکه کمک می‌کند پرز و موی حیوانات به لباس وصل نشوند.

 

مبارزه با بوی زیر بغل

بوی زیربغل

یک بطری اسپری را با سرکه‌ی سفید مقطر پر کنید و آن را در نزدیکی ماشین لباس‌شویی خود در دسترس بگذارید تا بو و لکه‌های روی لباس‌های قابل شستشو را از بین ببرید. قبل از انداختن لباس‌ها در ماشین لباس‌شویی سرکه را مستقیماً روی زیر بغل لباس اسپری کنید. سرکه کمک می‌کند بوی بد مانده روی لباس از بین رفته و مانع زرد شدن زیر بغل لباس‌ها می‌شود.

 

پاک کردن خطوط حاشیه‌ی لباس‌ها

اطوکردن لباس

برای رهایی از خطوط مانده روی درز یا لبه‌های لباس‌های سفید، لباس خود را با کمی سرکه‌ی سفید مقطر مرطوب کنید. اطو را در دمای مناسب تنظیم کرده و با آن روی لباس کشید. برای جلوگیری از سوختن لباس بهتر است قبل از اطو کشیدن یک پارچه روی آن بیندازید.

 

سیاه‌تر شدن لباس‌های سیاه

شستشوی لباس سیاه

1.2 پیمانه سرکه سفید مقطر در مرحله‌ی آبکشی نهایی اضافه کنید. سرکه ذرات پودر و صابون مانده که باعث کدر دیده شدن لباس می‌شوند را از بین خواهد برد.

 

حفظ بخار اطو با سرکه

تمیز کردن اطو

ذران مواد معدنی می‌توانند دریچه‌ی بخار و دهانه‌ی اسپری آب در اطو را مسدود کنند. محفظه‌ی آب را از محلولی متشکل از مقدار مساوی سرکه‌ی سفید مقطر و آب مقطر پر کنید. اطو را روی یک سطح مقاوم برابر گرما عمودی گذاشته و بگذارید برای 5 دقیقه بخار دهد. زمانی که اطو سرد شد محفظه را با آب بشویید. سپس بار دیگر آن را پر کرده و آب را از طریق دریچه روی یک پارچه‌ی قدیمی بپاشید. سپس برای چند دقیقه روی یک پارچه‌ی کهنه را اطو بزنید تا جرم‌ها روی لباس‌های شما نریزند.

 

تمیز کردن ماشین لباس‌شویی

تمیز کردن ماشین لباس‌شویی

پس مانده‌ی صابون و پودر و ذرات ریز مواد معدنی می‌توانند روی سوراخ‌های داخل ماشین شما جمع شده و بر جریان آب و کارایی آن تأثیر بگذارند. چهار بار در سال ماشین را خالی فعال کرده و بگذارید با آب داغ و 2 پیمانه سرکه‌ی سفید مقطر کار کند.

 

از بین بردن بوی سیگار

 بوی سیگار

اگر لباس‌های شما بوی دود یا سیگار می‌دهند 1.2 پیمانه سرکه‌ی سفید مقطر را در  مرحله‌ی شستشو اضافه کنید. برای شستن چیزهایی مانند بالشت یا پرده وان را از آب داغ پر کرده و 1 پیمانه سرکه‌ی سفید مقطر به آن اضافه کنید. پارچه یا لباس را بالای بخار آب آویزان کرده و درب را ببندید. بخار می‌تواند در پارچه نفوذ کند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040