۳ اسفند ۱۳۹۴

هفت گام ساده برای خانه تکانی

۳ اسفند ۱۳۹۴ 3236 بازدیدکننده 0 نظر
هفت گام ساده برای خانه تکانی در این مقاله می خوانید

خانه‌تکانی از رسوم قدیم ایرانیان است. اما با مشغله‌های کنونی باید برای خانه‌تکانی خود یک برنامه‌ی مرتب داشته باشید. خانه‌تکانی عید را نباید همان شب عید انجام دهید. ...

هفت گام ساده برای خانه تکانی

از حالا شروع کنید

خانه تکانی

قبل از رسیدن روزهای آخر سال و حجم زیاد کار و خرید خانه‌تکانی خود را شروع کنید. بدین ترتیب کار شما بدون هیچ‌گونه تنش و فشار روحی خواهد بود. در نتیجه برای کارهای زمان‌گیر خود وقت کافی خواهید داشت.

 

فهرستی آماده کنید

خانه تکانی

قبل از شروع کار برای خود یک لیست از تمام وسایلی که نیاز به نظافت دارند تهیه کنید. کارهای هر اتاق را جداگانه نوشته و برای هریک زمانی در نظر بگیرید. با برنامه‌ریزی می‌توانید حتی از زمان‌های کوتاه خود استفاده کنید. به‌تدریج کارهای لیست شما انجام‌شده و علامت خواهند خورد. این به شما حس خوبی می‌دهد و با پیشرفت کارها حس شما نیز بهتر خواهد شد.

 

اختصاص دادن یک زمان خاص در هر روز

خانه تکانی

برای داشتن خانه‌ای تمیز لازم نیست حتماً زمانی طولانی پشت هم کار کنید. می‌توانید هر روز 30 دقیقه از وقتتان را به این کار اختصاص دهید و خواهید دید که نتیجه‌ی آن تا چه حد موردپسند شما است. برای جمع‌وجور کردن خرده‌ریزها و مرتب کردن خانه می‌توانید زمانی کوتاه قبل از صبحانه یا قبل از رفتن به رختخواب در نظر بگیرید. می‌توانید این زمان را به نظافت بخش کوچکی از خانه، مثلاً کف وان یا آینه‌ی حمام، نیز اختصاص دهید.

 

 می‌توانید کمی تقلب کنید

خانه تکانی

اگر به توصیه‌ها عمل کرده و باز هم وقت کم آورده‌اید نگران نباشید. بخش‌های اصلی خانه که دیده می‌شوند را در اولویت نظافت بگذارید، مانند مبل، فرش و پرده‌ها. نظافت جاهایی مانند داخل کمد یا کابینت و جاهایی که دیده نمی‌شوند را برای آینده بگذارید. اما بعداً فراموش نکنید حتماً تمیزشان کنید.

 

تنها کار نکنید

خانه تکانی

عید تنها برای شما نیست و اطرافیان فقط برای دیدن شما به خانه‌تان نمی‌آیند. هر هفته را به یک کار خاص اختصاص داده و آن را با همسر و فرزندان خود تقسیم کنید. از بچه‌هایتان بخواهید وسایل خود را مرتب کرده و پس از گردگیری کامل آن‌ها را جای خود قرار دهند. با این روش نه‌تنها کار شما کمتر می‌شود بلکه یک عادت خوب به فرزندان خود یاد می‌دهید.

 

ساده کردن کارها

خانه تکانی

کمی اوضاع خانه را سامان داده و از دست هر شی اضافی راحت شوید. هر لباسی که دیگر نمی‌پوشید یا اندازه‌ی شما نیست را دور بیندازید. از دست ظروف شکسته‌ای که چسب زده‌اید، لنگه گوشواره‌ی بدلی، لنگه جوراب .... راحت شوید. وسایلی برای خود تهیه کنید که به جمع شدن خرده‌ریزهای شما کمک خواهد کرد مانند جاکفشی، جاکلیدی و ...

 

تفریح کنید

خانه تکانی

نظافت به معنای سخت کار کردن نیست، یک آهنگ یا برنامه‌ی تلویزیونی خوب می‌تواند شما را سر ذوق آورده و تحرکتان را زیاد کند. یک انگیزه برای خود پیداکرده و به خودتان قول دهید با اتمام کارها برای خودتان جایزه‌ای در نظر گرفته‌اید. این جایزه می‌تواند یک‌چیز ساده اما لذت‌بخش باشد مانند صرف چای کنار خانواده یا یک برنامه‌ی تلویزیونی موردعلاقه‌ی شما.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040