۹ اسفند ۱۳۹۳

روش تمیز کردن چربی از روی درب کابینت

۹ اسفند ۱۳۹۳ 34910 بازدیدکننده 0 نظر
روش تمیز کردن چربی از روی درب کابینت در این مقاله می خوانید

چربی‌ها و روغن‌های پاشیده شده در حین آشپزی می‌توانند روی سطح کابینت شما جمع شوند. خوشبختانه روش‌هایی مقرون‌به‌صرفه وجود دارد تا لکه‌های چربی سفت شده را بدون آسیب به درب کابینت‌ها پاک‌کنید. ...

روش تمیز کردن چربی از روی درب کابینت

باگذشت زمان، چربی‌های روی کابینت‌ها، خصوصاً کابینت‌هایی که اطراف یا بالای گاز قرار دارند، ممکن است سفت شده و پاک کردن آن‌ها خیلی دشوار گردد. نظافت فوری چربی‌های پاشیده شده باید به‌عنوان یک برنامه‌ی روزمره برای نگهداری از کابینت‌ها در نظر گرفته شود.

 

مواد و وسایل لازم

• سرکه سفید

• جوش‌شیرین

• مایع صابون روغنی (مخصوص نظافت سطوح چوبی)

• اسفنج

• آب گرم

• پارچه‌های تمیز جاذب

• دستمال‌کاغذی

• مایع ظرف‌شویی ضد چربی

• تربانتین یا روغن لیمو

 

روش کار

1. لکه‌های چربی تازه را با استفاده از یک اسفنج مرطوب و مایع ظرف‌شویی ضد چربی از روی درب کابینت‌ها پاک‌کنید. سپس سطح کابینت را با یک اسفنج تمیز و مرطوب آبکشی کرده و درنهایت آن را با پارچه‌ی جاذب و یا دستمال‌کاغذی خشک‌کنید.

 

تمیز کردن درب کابینت

2. جهت حذف لکه‌های ضخیم‌تر چربی از روی درب کابینت‌ها، با استفاده از اسفنج محلولی از جوش‌شیرین و آب گرم (1 فنجان آب گرم و سه قاشق غذاخوری جوش‌شیرین) را روی لکه‌های چربی پخش‌کنید و به‌آرامی آن را روی سطح کابینت بمالید. سپس درب کابینت‌ها را با یک اسفنج مرطوب پاک‌کرده و با استفاده از یک حوله‌ی تمیز و جاذب آن را خشک‌کنید.

3. برای تمیز کردن لکه‌های قدیمی‌تر چربی، از سرکه‌ی سفید بر روی لکه استفاده کنید. سپس درب کابینت‌ها را با یک اسفنج مرطوب پاک‌کنید و در آخر با یک پارچه‌ی جاذب و یا دستمال‌کاغذی آن را خشک نمایید.

 

تمیز کردن درب کابینت

4. مایع صابون روغنی را با یک پارچه‌ی تمیز روی لکه‌های چربی مقاوم و سفت شده کشیده و آن را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید. سپس سطح کابینت را با پارچه‌ی جاذب یا دستمال‌کاغذی خشک‌کنید.

 

تمیز کردن درب کابینت

5. لکه‌های چربی مانده و سفت شده (لکه‌هایی که با استفاده از روش‌های بالا پاک نشده‌اند) را با محلولی مانند روغن لیمو یا تربانتین پاک‌کنید. برای تهویه‌ی هوا نزدیک‌ترین پنجره را بازکرده و دستمال‌کاغذی را از محلول نم‌زده و آن را روی لکه‌ها بمالید تا همه‌ی آن‌ها پاک شوند. اجازه ندهید این محلول مستقیماً با سطوح چوبی تماس داشته باشد، زیرا می‌تواند روکش آن را از بین ببرد. سپس مرحله‌ی 4 را تکرار کنید تا به‌طور کامل باقیمانده‌ی لکه‌های چربی را از روی کابینت‌ها پاک‌کنید.

 

تمیز کردن درب کابینت

نکات و هشدارها

• در زمان تمیز کردن لکه‌های چربی از روی درب کابینت‌ها از دستمال‌های مخصوص ظروف استفاده نکنید، زیرا حتی اگر آن دستمال‌ها تمیز باشند، هنوز ممکن است دارای چربی یا مواد پاک‌کننده باشند.

• از مواد پاک‌کننده‌ای که حاوی آمونیاک، مواد ساینده، سفیدکننده یا سیلیکون هستند استفاده نکنید. از اسکاچ، سیم ظرف‌شویی، سنباده یا وسایل ساینده‌ی دیگر نیز برای نظافت درب‌های کابینت استفاده نکنید. فراموش نکنید در زمان استفاده از حلال‌ها دستورالعمل تولیدکننده را دنبال کنید.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040