۲۵ بهمن ۱۳۹۳

روش تمیز کردن اجاق‌گاز

۲۵ بهمن ۱۳۹۳ 6891 بازدیدکننده 0 نظر
روش تمیز کردن اجاق‌گاز در این مقاله می خوانید

روی گاز شما از جرم و غذاهای سررفته انباشته شده است؟ ما به شما کمک می کنیم بدون دردسر آن را تمیز کنید. ...

روش تمیز کردن اجاق‌گاز

وقتی روی گاز شما پر از موادی باشد که در حین آشپزی سر رفته و یا ریخته شده، خصوصاً اطراف شعله‌های گاز، لازم است که هر چه زودتر این جرم‌های انباشته‌شده را نظافت کنید. برخی از غذاها در حین جوشیدن سر می‌روند که این مسئله سبب باقی ماندن آب و مواد غذایی روی گاز می‌شود. این مواد باید در اولین فرصت ممکن پس از خنک شدن گاز تمیز شوند. چون این لکه‌ها ممکن است سفت شده و از بین بردن و تمیز کردن آن‌ها سخت‌تر شود. به‌علاوه، وقتی مجبورید باقی‌مانده‌های چندین بار سر رفتن و یا ریختن غذا بر روی گاز را تمیز کنید این کار سخت‌تر هم می‌شود.

 

مواد و وسایل مورد نیاز:

• آب داغ

• مایع ظرف‌شویی

• دستکش پلاستیکی

• اسکاچ

• جوش‌شیرین

• دستمال‌کاغذی

 

روش کار

1. داخل سینک ظرف‌شویی آب داغ بریزید و مایع ظرف‌شویی را به آن اضافه کنید. میله‌های آهنی روی گاز، شعله‌ها، و دکمه‌های کنترل را جدا کنید. سپس دستکش‌ پلاستیکی خود را دست کرده و آن‌ها را درون آب قرار دهید.  

 

روش تمیز کردن اجاق‌گاز

2. اسکاچ خود را خیس کرده و با دست بچلانید. با سمت مخصوص سابیدن اسکاچ، روی گاز را بسابید. لکه‌های سوخته‌ی اطراف شعله‌های گاز را خوب تمیز کنید.

3. مقدار کمی از جوش‌شیرین– تا یک قاشق غذاخوری– را روی هر لکه‌ای که مقاوم است بپاشید و مقدار کمی آب روی جوش‌شیرین بریزید. اجازه دهید جوش‌شیرین و آب ترکیب‌شده و شروع به از بین بردن لکه‌های باقی‌مانده کنند.

4. حالا با استفاده از آن‌طرف اسکاچ که مخصوص سابیدن است دکمه‌های کنترل، میله‌ها و شعله‌های گاز را بسابید و تمیز کنید. آن‌ها را خوب آب‌کشیده و در جاظرفی بگذارید تا در معرض هوا خشک شوند.

 

روش تمیز کردن اجاق‌گاز

5. به سراغ لکه‌های سوخته‌ی باقی‌مانده رفته و ترکیب آب و جوش‌شیرین را تمیز کنید. در این لحظه، باقی‌مانده‌ی لکه‌ها باید نرم شده باشد و باکمی تلاش پاک شود. آن‌ها را با آب داغ و تمیز شسته و با دستمال‌کاغذی یا یک پارچه تمیز خشک‌کنید.

 

روش تمیز کردن اجاق‌گاز

نکات و هشدارها

جوش‌شیرین و آب به نرم کردن مواد سر رفته‌ی سوخته کمک می‌کند. اجازه دهید این ترکیب برای پنج دقیقه روی لکه‌ها باقی بماند، بعد آن را تمیز کنید.

 

از اسکاچ‌های بدون مواد ساینده برای تمیز کردن نواحی اطراف شعله‌های گاز استفاده کنید تا سطح گاز را خط نیندازید.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040