۱۳ دي ۱۳۹۳

3 روش غیرسمی برای پاک کردن قارچ و کپک

۱۳ دي ۱۳۹۳ 100104 بازدیدکننده 0 نظر
3 روش غیرسمی برای پاک کردن قارچ و کپک در این مقاله می خوانید

شاید کپک در خانه‌ی شما رشد کند و شما حتی از آن بی‌خبر باشید، زیرا کپک‌ها محیطی تاریک، گرم و مرطوب را دوست دارند. در اینجا سه راه حل خانگی برای تمیز کردن قارچ‌ها و کپک‌ها آورده شده است. ...

3 روش غیرسمی برای پاک کردن قارچ و کپک

زیرزمین، آشپزخانه و حمام خانه شما بیش‌تر از هر جای دیگر در معرض خطر رشد کپک و باکتری قرار دارند زیرا این مکان‌ها در تماس همیشگی با رطوبت هستند. 

وقتی شرایط مناسب باشد، کپک و قارچ می‌توانند ظرف 24 تا 48 ساعت رشد کنند. تمیز نکردن کپک‌ها می‌تواند منجر به بیماری‌های تنفسی شده و عامل اصلی برای آلرژی‌های دوره‌ای شود. به همین دلیل بسیار مهم است که به محض دیدن کپک‌ها آن‌ها را از بین ببرید. 

 

هیدروژن پراکسید

پاک کردن قارچ و کپک

هیدروژن پراکسید (یا آب اکسیژنه) یک محلول ضد قارچ، ضد ویروس، و ضد باکتری است که به طرز مؤثری کپک‌های روی سطوح مختلف مانند لوازم آشپزخانه، لوازم حمام، کف زمین و دیوارها را از بین می‌برد. 

برای از بین بردن کپک‌ها: هیدروژن پراکسید با غلظت 3 درصد را درون یک بطری اسپری کننده بریزید. سپس آن  را کاملاً روی سطح کپک‌زده اسپری کنید و بگذارید برای 10 دقیقه بماند.

بعد از آن برای از بین بردن کپک‌ها و لکه‌های آن‌ها سطح مورد نظر را خوب بسابید. در آخر روی سطح را دستمال بکشید تا باقیمانده‌ی کپک‌ها و هاگ‌های آن‌ها تمیز شوند. 

 

سرکه

روش پاک کردن قارچ و کپک

سرکه یک اسید ملایم است که می‌تواند 82 درصد از گونه‌های قارچ‌ را از بین ببرد. (اغلب همراه با سرکه از جوش‌شیرین استفاده می‌شود تا گونه‌های مختلف کپک و قارچ را بکشند).

برای از بین بردن کپک‌ها: از سرکه‌ی سفید مقطر استفاده کنید و آن را بدون افزودن آب داخل یک بطری خالی اسپری کننده بریزید. سرکه را روی سطح کپک دار اسپری کنید و بگذارید برای یک ساعت بماند. در نهایت آن محل را با آب تمیز کرده و اجازه دهید خشک شود. هر بوی باقی‌مانده از سرکه در عرض چند ساعت از بین خواهد رفت. 

 

جوش‌شیرین

روش پاک کردن قارچ و کپک

جوش‌شیرین پودر معدنی سفید و ملایمی است که می‌توان از آن برای کشتن کپک‌ها در خانه‌ استفاده کرد، بعلاوه این ماده برای خانواده‌ی شما و حیوانات خانگی‌تان بی‌خطر است. جز از بین بردن کپک‌ها، این ماده رطوبت را نیز جذب می‌کند که این مسئله خود به جلوگیری از ایجاد کپک‌ کمک می‌کند.

 

برای از بین بردن کپک‌ها: یک چهارم قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را داخل یک بطری اسپری کننده حاوی آب بریزید و تا زمانی که حل شود آن را تکان دهید. محلول آب و جوش‌شیرین را روی سطح کپک دار اسپری کنید. سپس از یک اسفنج یا فرچه استفاده نمایید تا کپک‌ها را از روی آن سطح پاک‌کنید. بعد سطح مورد نظر را با آب شسته تا هرگونه کپک باقی‌مانده روی آن تمیز شود. در آخر دوباره روی آن محل اسپری کرده و اجازه دهید خشک شود. (اینکار هرگونه کپک باقی‌مانده را از بین برده و از بازگشت آن‌ها نیز جلوگیری می‌کند).  

همه‌ی این مواد جایگزین‌های غیرسمی عالی برای پاک‌کننده‌هایی هستند که بر پایه‌ی مواد شیمیایی می‌باشند. نه تنها برای اینکه استفاده از آن‌ها بی‌خطر بوده و به محیط‌زیست آسیبی نمی‌زند، بلکه همه‌ی این محصولات ارزان بوده و پیدا کردن آن‌ها در مغازه‌های محلی کار راحتی است. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040