۲۷ آذر ۱۳۹۳

روش تمیز کردن سطوح و درز کاشی و سرامیک

۲۷ آذر ۱۳۹۳ 54499 بازدیدکننده 0 نظر
روش تمیز کردن سطوح و درز کاشی و سرامیک در این مقاله می خوانید

آیا لازم است سطوح و درز کاشی‌ آشپزخانه‌ یا حمام خود را تمیز کنید؟ با به‌کارگیری توصیه‌های مفید ما این کار خیلی هم پیچیده نیست. ...

روش تمیز کردن سطوح و درز کاشی و سرامیک

 

توصیه برتر

روش تمیز کردن کاشی و سرامیک

مواد سفیدکننده برای تمیز کردن و برق انداختن سطوح کاشی‌های حمام و درزها یا دوغاب اطراف آن‌ها عالی است. از یک ماده‌ی شوینده با فرمول خاص که شامل سفیدکننده است استفاده کنید تا اطمینان یابید سطوح کاشی‌ها و درزهای آن سبب نمی‌شوند حمام شما کثیف تر از چیزی که هست به نظر برسد. به یاد داشته باشید دستورالعمل‌های روی برچسب محصولات را دنبال کنید و همیشه محصولات نظافتی را ابتدا قبل از نظافت روی بخش کوچکی امتحان کنید.

کاشی‌ها چیزی بیش از یک کف‌پوش ساده یا تزیینات دیوار هستند – آن‌ها واقعاً می‌توانند بخش اصلی حمام یا آشپزخانه‌ی شما تلقی شوند. پاک کردن درزها یا دوغاب کاشی نیز بخش مهمی از نظافت است که سبب می‌شود کاشی‌های شما تمیز به نظر برسند. درحالی‌که لکه‌ها به ندرت روی دوغاب سیاه دیده می‌شوند، دوغاب سفید و خاکستری به راحتی لک می‌شود و ممکن است سبب شود یک فضا حتی با وجود تمیز بودن کثیف به نظر برسد. خود کاشی‌ها نیز هر چند وقت یک بار نیاز به کمی توجه دارند، بنابراین یک تمیزکننده‌ی کاشی خوب باید بخشی ضروری از محصولات موجود در منزل برای نظافت باشد.

با این حال نیازی نیست ساعت‌ها صرف سابیدن کاشی‌ها کنید. اگر نمی‌دانید که چگونه کاشی‌ها و دوغاب آشپزخانه‌ و حمام خود را نظافت کنید، چندین روش عالی وجود دارد تا به راحتی و سریعاً با آلودگی‌ها مقابله کنید. در نتیجه زمان کافی برای انجام کارهای لذت‌بخش تر برای شما باقی می‌ماند.

 

چه نوع تمیزکننده‌ای برای سطوح کاشی و درزهای آن نیاز دارید؟

روش تمیز کردن کاشی و سرامیک

انتخاب نوع تمیزکننده‌ برای سطوح کاشی و درزهای آن بستگی به خواست شما دارد. محصولات تجاری با صرف کمی تلاش نتیجه‌ی خوبی برجا می‌گذارند، اما اگر ترجیح می‌دهید از محصولی خانگی استفاده کنید چند انتخاب در اختیار شماست. فقط دقت کنید که هیچ‌گاه چندین ماده‌ی شوینده را با یکدیگر ترکیب نکنید زیرا برخی ترکیبات سمی هستند (برای مثال سرکه و سفیدکننده).

بسیاری از برندهای مختلف مواد پاک‌کننده‌ی خاصی را پیشنهاد می‌دهند که برای بازگشت درخشندگی به درزهای کاشی‌های شما طراحی‌شده‌اند. وقتی شما انتخاب‌های مختلف را بررسی می‌کنید، بهتر است محصولی را انتخاب کنید که دارای خواص ضد قارچ است تا به کاهش سرعت رشد کپک کمک کند – خصوصاً در حمام که محیط گرم و پر بخار آن موجب رشد و تکثیر قارچ‌ها است.

برخی خانه‌داران برای تمیز کردن دوغاب یا درزهای کاشی به استفاده از محصولات سفیدکننده‌ تکیه می‌کنند–  برای دوغاب‌های سفید و خاکستری روشن ماده‌ی سفیدکننده می‌تواند قطعاً بسیار مؤثر باشد. سفیدکننده‌ی اکسیژن (سدیم پرکربنات) و سفیدکننده‌ی کلر به خاطر توانایی خود جهت نظافت کاشی و دوغاب آن شهرت دارند، اما باید با دقت استفاده شوند. این مواد نباید روی دوغاب‌های سیاه یا رنگ‌های دیگر استفاده شوند، زیرا ممکن است اثر محوکنندگی رنگ داشته باشند. زمان استفاده از هر محصول نظافتی دستورالعمل‌های روی برچسب آن را دنبال کنید.

اگر ترجیح می‌دهید از محصولات سفیدکننده برای نظافت کاشی استفاده نکنید می‌توانید خودتان یک پاک‌کننده‌ی طبیعی بسازید. دوغاب کاشی به قدرت پاک‌کننده اسید– مانند موادی که در سرکه یافت می‌شوند– و خواص سفیدکننده جوش‌شیرین خیلی خوب واکنش نشان می‌دهد. جهت درست کردن یک پاک‌کننده‌ مؤثر برای دوغاب کاشی‌ها، فقط این دو محصول را ترکیب کنید تا خمیر سفتی تشکیل شود که بتوان آن را به سادگی روی دوغاب استفاده کرد.

 

5 نکته‌ی ضروری برای تمیز کردن دوغاب یا درزهای کاشی  

روش تمیز کردن کاشی و سرامیک

در پاک کردن درزها تنها نوع پاک‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید مطرح نیست، بلکه روشی که برای پاک کردن لکه‌ها به کار می‌گیرید نیز اهمیت دارد. بهترین روش برای از بین بردن بیش‌ترین مقدار آلودگی و جرم به کار بردن یک پاک‌کننده و دادن زمان کافی به آن برای خیس خوردن و عمل کردن، قبل از سابیدن سطح است. اینجا راهنمای مرحله به مرحله آورده شده است:

1. قبل از آغاز کار نظافت درزها، از یک جارو یا تی خشک برای پاک کردن کاشی‌های کف یا یک پارچه‌ی خشک برای پاک کردن کاشی‌های دیوار استفاده کنید. این کار هرگونه غبار جمع شده را از بین می‌برد و برای شما دسترسی راحت‌تری به درزها را فراهم می‌کند.

 

روش تمیز کردن کاشی و سرامیک

2. ماده‌ی تمیزکننده‌ی انتخابی خود را روی درزها بریزید و مطمئن شوید همه نواحی را کاملاً پوشانده است. شاید در حین زمانی که درزها خیس می‌خورد نیاز باشد مرتباً ماده‌ی پاک‌کننده روی آن بریزید. شما قرار نیست زمین را اشباع کنید، اما می‌خواهید اطمینان یابید که همه‌ی درزها پوشانده شده‌اند.  

3. بگذارید ماده‌ی پاک‌کننده برای حدود 30 دقیقه– زمان کافی برای نرم شدن لکه‌ها و راحت‌تر پاک شدن آن‌ها– باقی بماند.

4. از یک فرچه یا برس مویی زبر برای تمیز کردن و سابیدن درزها استفاده کنید. فروشگاه‌ها برس‌هایی برای این کار دارند اما شاید متوجه شوید که یک مسواک قدیمی نیز مانند آن عمل می‌کند – فقط به خاطر داشته باشید پس از آن مسواک را در دهان خود استفاده نکنید.

 

روش تمیز کردن کاشی و سرامیک

5. اکنون با آب تمیز زمین یا دیوار را بشویید و سپس خشک‌کنید. برای لکه‌های مقاوم‌تری که پاک نشده‌اند شاید لازم باشد در وقفه‌های منظم مراحل را تکرار کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

 

توصیه‌هایی برای تمیز کردن سطوح کاشی‌ها

زمانی که نوبت نظافت کاشی‌ها می‌رسد در واقع باز همان فرایند قبلی تکرار می‌شود. مغازه‌ها محصولاتی مخصوص نظافت کاشی می‌فروشند، اما می‌توانید انتخاب کنید که از سفیدکننده‌ استفاده کنید و یا همان خمیر سفت جوش‌شیرین و آب را به کار ببرید. با این حال  اگر کاشی‌های شما مرمر است بهتر است از یک مایع ظرف‌شویی ملایم استفاده کنید، زیرا محصولات اسیدی – حتی موادی مانند سرکه – می‌توانند باعث آسیب شوند. به غیر از قسمت‌هایی که لکه‌های مقاومی از غذا و آلودگی دارند نیازی نیست به اندازه زمان نظافت درزها آن‌ها را بسابید. یک پارچه باکیفیت خوب اغلب کافی است.

 

نظافت کاشی‌های حمام

روش تمیز کردن کاشی و سرامیک

نظافت کاشی‌های حمام می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. کاشی‌های حمام – خصوصاً کاشی‌های دیوار اطراف وان یا دوش آب – اغلب مستعد رشد کپک و قارچ هستند، که در دوغاب‌های سفید و دیگر رنگ‌های روشن این قارچ‌ها کاملاً قابل‌مشاهده‌اند. سرکه‌ی سفید برای مقابله با کپک‌ها خوب است، اما بد نیست به دنبال یک پاک‌کننده‌ی کاشی ضد کپک و قارچ باشید که از رشد بیشتر آن‌ها جلوگیری کند. شما باید با این‌گونه محصولات مرتباً نظافت کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

 

حفظ تمیزی سطوح کاشی و درزهای آن

روش تمیز کردن کاشی و سرامیک

برای کاهش سرعت تغییر رنگ درزها اطمینان یابید که نظافت سطوح و درزهای کاشی بخشی از برنامه‌ی نظافتی منظم شماست. روزانه روی کاشی‌ یا سرامیک زمین را جارو بزنید و هفته‌ای یک‌بار روی آن را تی یا دستمال بکشید. همچنین استفاده از بخار شوی روی کاشی در فواصل معین برای کم کردن تجمع آلودگی مفید است. هر چیزی که بر روی زمین می‌ریزد را در اولین فرصت ممکن تمیز کنید تا از چسبیدن لکه‌ها به زمین خودداری نمایید.

کاشی و سرامیک تمیز ظاهر هر آشپزخانه و حمامی را بهبود می‌بخشد و سبب می‌شود فضا روشن‌تر، تمیزتر و بزرگ‌تر به نظر برسد. این توصیه‌ها را به کار گیرید تا شاهد نتایج مطلوب آن‌ها باشید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040