۱۸ آذر ۱۳۹۳

روش تازه نگه‌داشتن مواد غذایی به مدت طولانی‌

۱۸ آذر ۱۳۹۳ 4413 بازدیدکننده 0 نظر
روش تازه نگه‌داشتن مواد غذایی به مدت طولانی‌ در این مقاله می خوانید

حتما بارها پیش آمده که درب یخچال را باز کرده و متوجه شده اید موادی که در آن گذاشته بودید خراب شده اند. چگونه می توان مواد غذایی را برای زمانی طولانی تر سالم نگه داریم؟ ...

روش تازه نگه‌داشتن مواد غذایی به مدت طولانی‌

 

هوا دشمن غذا است، بنابراین چگونگی نگهداری مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است. یک ظرف محفوظ از ورود هوا از خشک شدن، نرم شدن، خراب شدن غذا در فریزر (بر اثر ترکیب با اکسیژن یا کم آب شدن) و جذب بوهای بد جلوگیری می‌کند. با وجودی که همه‌ی ظروف نگه‌داری غذا ادعا می‌کنند غیرقابل نفوذ هستند. اما سال‌ها تجربه و تست این محصولات به ما نشان می‌دهد همیشه این امر درست نیست. در اینجا چند نکته مهم درباره این ظروف را برای شما ذکر می‌کنیم: 

 

بهترین ظروف نگه‌داری غذا دارای دربی هستند که خوب روی آن فیکس شود و پس از بسته شدن اجازه ورود به هوا ندهد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، ظروف شیشه‌ای با درب محکم همیشه بهترین گزینه برای دور نگه‌داشتن غذا از هوا هستند. این ظروف در شکل و اندازه‌های مختلفی در دسترس هستند و می‌توانند در فریزر، فر (بدون در)، مایکروویو و ماشین ظرف‌شویی به راحتی و بدون خطر استفاده شوند. البته ظروف پلاستیکی که دارای درب محکم هستند نیز خوب کار می‌کنند. آن‌ها سبک بوده و در اندازه‌های متنوعی موجودند، بنابراین برای نگه‌داری و انبار موادی مانند شکر قهوه‌ای، میوه‌ی خشک‌شده، حبوبات و همچنین باقی‌مانده‌ی مواد غذایی و وعده‌های غذایی بسته‌بندی‌شده عالی‌ هستند. 

اما صرف‌نظر از این که از چه نوع ظرف غذایی استفاده می‌کنید، این قوانین را برای انتخاب و استفاده از آن‌ها رعایت کنید:

 

روش تازه نگه‌داشتن مواد غذایی

 

1. از ظرف‌های سرامیکی استفاده نکنید. حتی اگر با واشر در آن‌ها محکم بسته شود، چون دارای منافذ زیادی می‌باشند نمی‌توانند مانع ورود هوا شوند. 

2. ظرف‌های مربع یا مستطیل شکل نسبت به ظرف‌های گرد استفاده‌ی مؤثرتری از فضا دارند.

3. نگهداری ظرف‌هایی که هر یک داخل دیگری قرار می‌گیرد راحت‌تر است.

4. از ظرف بزرگ‌تر از اندازه‌ی مورد نیاز خود استفاده نکنید، به خصوص برای فریز کردن غذا، زیرا هوای داخل ظرف می‌تواند سبب خراب شدن مواد غذایی گردد. 

5. همیشه قبل از قرار دادن ظرف در مایکروویو برای آن یک هواکش بگذارید تا اجازه دهید بخار از آن خارج شود. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040