۲ مهر ۱۳۹۳

نظافت آشپزخانه در 15 دقیقه

۲ مهر ۱۳۹۳ 7758 بازدیدکننده 0 نظر
نظافت آشپزخانه در 15 دقیقه در این مقاله می خوانید

با روشی راحت در 15 دقیقه می توانید آشپزخانه ی خود را تمیز و مرتب کنید. ما برای شما روش این کار را در این مقاله آورده ایم. ...

نظافت آشپزخانه در 15 دقیقه

در میان همه‌ی اتاق‌های خانه‌ی شما، آشپزخانه هرروز نیاز به توجه و رسیدگی دارد. با این حال اگر دقت نکنید، ممکن است مجبور باشید چند بار در روز آشپزخانه را تمیز کنید. تنها در 15 دقیقه می‌توانید یک آشپزخانه‌ی کثیف را تبدیل به یک آشپزخانه‌ی تمیز و براق کنید.

 

1 . هر چیزی که نیاز دارید را در کنار هم جمع کنید

اهمیت این مرحله را دست کم نگیرید. این که بخواهید همیشه به دنبال کهنه‌های ظرف‌شویی، اسفنج، مایع ظرف‌شویی، و ... بگردید، نه تنها زمان نظافت را بیشتر می‌کند، بلکه ممکن است باعث حواس‌پرتی شما شود تا این که فراموش کنید اصلاً داشتید چه کاری انجام می‌دادید . قبل از شروع کار تمام وسایل را یکجا جمع کنید.

 

2 . یک ظرف‌شویی را پر از آب داغ و کف دار کنید

اگر شما یک سینگ ظرف‌شویی دو لگنه دارید که یک سمت آن زباله خردکن دارد، آن سمت را خالی نگه دارید. اینکار باعث می شود بتوانید در زمان شست‌وشوی ظرف‌ها، غذاهای باقی مانده در ظروف را به سرعت در آن قسمت خالی کنید.

تمام غذاهای باقی‌مانده در ظروف را در سطل آشغال و یا زباله خردکن بریزید.

اگر مرحله‌ی دوم باعث گیر کردن زباله خرد کن شما شده است، غذاهای باقی‌مانده در ظرف‌ها را داخل سطل زباله خالی کنید.

 

3 . ظرف‌هایی که نیاز به خیس خوردن دارند را در داخل آب قرار دهید

 

تمیز کردن آشپزخانه

 

سعی کنید ظرف‌هایی را انتخاب کنید که به شما یا ظرف‌شویی‌تان زحمت بیشتری برای تمیز شدن می‌دهد. ظرف‌های کثیف سنگین را ته بگذارید. ظرف‌های بزرگ مانند ماهیتابه و کاسه‌ها را با آب صابون داغ پر کرده و روی کابینت بگذارید تا خیس بخورند

 

4 . در طی زمانی که ظرف‌ها خیس می‌خورند به اطراف آشپزخانه رفته و اشغال‌ها را از روی زمین، روی کابینت و قفسه‌ها جمع کنید.

توجهی به چیزهایی که سر جای خود نیستند یا به آشپزخانه تعلق ندارند نداشته باشید. تنها نگران زباله‌ها باشید.

 

5 . به اطراف رفته و همه‌ی چیزهایی که به آشپزخانه تعلق ندارد را جمع‌آوری کنید. همه‌ی آن‌ها را داخل یک سبد بگذارید.

اگر شما شخصی را دارید که به شما کمک می‌کند، از او بخواهید این وسایل را در جای خود قرار بدهد . برای بردن این وسایل به جای خودشان در خانه، کارتان در آشپزخانه را متوقف نکنید.

 

6 . تمامی وسایلی که برای آشپزخانه‌اند اما در جای خود نیستند را کنار بگذارید.

با دوباره مرتب کردن کابینت، کشو و ... خود را گیج نکنید. فقط وسایلی که بیرون ‌بودند را در جای خود قرار دهید .

 

7 . ماشین ظرف‌شویی را روشن کرده یا با دستانتان بشویید

 

تمیز کردن آشپزخانه

 

اگر شما ماشین ظرف‌شویی ندارید و یا نمی‌خواهید از آن استفاده کنید، ممکن است شستن ظرف‌ها زمان بیشتری ببرد. اگر امکان دارد از چند نفر برای شستن، آبکشی، خشک کردن و کنار گذاشتن ظرف‌ها کمک بگیرید. این یک روش عالی برای به کار گرفتن دیگر اعضای خانواده است.

 

8 . روی کابینت، وسایل، و ظرف‌شویی را بشویید

اسفنج و کهنه ها را آب بکشید. اگر لازم است آن‌ها را داخل لباس‌های کثیف برای شست‌وشو قرار دهید. در این مرحله به دنبال شست‌وشوی کامل نیستیم، بلکه صرفاً سطوح قابل مشاهده را بشویید. ماکروویو را باز نکنید و فقط بیرون آن را تمیز کنید. ما نمی‌خواهیم ذره‌های نان داخل توستر را در این مرحله تمیز کنیم. به سرعت دور آن را یک نظافت کلی کنید.

 

9 . جارو زده و تی بکشید یا جاروبرقی بکشید

 

10 . زباله‌ها را بیرون ببرید

اگر زباله‌ها پر شده است آن‌ها را بیرون برده و کیسه‌ی جدیدی داخل سطل زباله قرار دهید تا سطل شما برای زباله‌های فردا آماده باشد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040