۱۸ خرداد ۱۳۹۳

روش های نگهداری سبزیجات به مدت طولانی

۱۸ خرداد ۱۳۹۳ 17809 بازدیدکننده 1 نظر
روش های نگهداری سبزیجات به مدت طولانی در این مقاله می خوانید

در این مقاله با روش های نگهداری طولانی مدت سبزیجات آشنا خواهید شد. ...

روش های نگهداری سبزیجات به مدت طولانی

بعد از شستن سبزیجات و گرفتن آب اضافی می توانید به روش های زیر از آن ها نگهداری کنید.

 

آویزان کردن

 

اگر می خواهید روشی سریع و آسان برای نگهداری سبزیجات انتخاب کنید آن ها را به صورت بر عکس آویزان کنید تا خشک شوند. برای این منظور برگ های پایینی ساقه که به ریشه ها نزدیک هستند را جدا کنید و دسته ای از سبزیجات را از انتها با نخ به هم ببندید. برای سهولت تهویه بهتر است که هر دسته بیش از 5 تا 10 ساقه نداشته باشد. مکانی که سبزی ها در آن آویزان  می شوند باید خشک، گرم (بدون رطوبت)، تاریک، دارای تهویه مطلوب، و بدون رفت و  آمد باشد. دمای مناسب برای خشک کردن در حدود 20 درجه سانتی گراد است. اگر فضای تاریکی در خانه ندارید می توانید بر روی هر دسته یک کیسه کاغذی بکشید و برای این که هوا در آن جریان داشته باشد سوراخ هایی در آن ایجاد کنید. بگذارید سبزی ها 1 تا 3 هفته بمانند تا خوب خشک شوند. هر چند وقت یک بار به آن ها سر بزنید تا چگونگی خشک شدن را بررسی کنید. سبزی هایی که ساقه های ضخیم تری دارند به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند. بعد از این که سبزی ها کاملاً خشک شدند ساقه های اضافی را از آن ها جدا کنید و برگ ها را در شیشه ای که هوا به آن نفوذ نمی کند بریزید.

 

فریز کردن

 

برای استفاده راحت در هنگام پخت و پز، می توانید سبزیجات را فریز کنید. البته همه سبز یجات را نمی توان به خوبی فریز کرد. بنابراین برای استفاده از این روش سبزی های مناسب را انتخاب کنید. معمولاً  فریز کردن برای سبزی هایی که برگ های نرم دارند مثل ریحان، ترخون، و یا جعفری مناسب است. بعضی از سبزی ها مثل پیازچه را نیز چون نمی توان خشک کرد تنها می توان فریز کرد. برای فریز کردن، سبزی های مورد نظر خود را بعد از شستن و گرفتن آب اضافی درون ظرف یا کیسه های فریزری قرار دهید و در فریزر بگذارید. می توانید تا 3 ماه (و برای بعضی سبزیها، تا حتی 8 ماه) سبزی های فریز شده را نگه دارید. اگر می خواهید مدت بیشتری سبزی ها را در فریزر نگه دارید آن ها را چند ثانیه در آب داغ قرار دهید و سپس مستقیم در آب یخ فرو کنید و بعد از آن در  کیسه های فریزری و یا ظرف مناسب در فریزر قرار دهید. سبزی هایی که این گونه فریز شوند را تا 6 ماه می توان نگه داشت. بعضی از آشپزها ترجیح می دهند سبزیجات را در جایخی های مکعبی فریز کنند تا برای هر بار پخت، قطعات کوچک با اندازه های لازم در اختیار داشته باشند. اگر شما این روش را انتخاب می کنید تقریباً یک سوم سبزی خرد شده به نسبت دو سوم آب را فریز کنید. ریحان را می توان قبل از فریز کردن در مکعب های یخی با روغن زیتون به شکل پوره درآورد (نیازی به افزودن آب نیست). در نهایت می توانید سبزیجات فریز شده به شکل مکعب های یخی را در کیسه های فریزری و سپس در فریزر قرار دهید.

 

قرار دادن در روغن

 

برای نگهداری سبزیجات به مدت طولانی آن ها را در روغن قرار دهید. قبل از هر کاری باید سبزی ها را خیلی خوب شستشو دهید. روغن دلخواه خود را انتخاب کنید. ترجیحاً از روغن زیتون استفاده کنید، اما به طور کلی می توانید از هر روغن دیگری که مایلید نیز استفاده کنید. می توانید برگ ها را از ساقه جدا نکنید و یا آن ها را جدا کنید و جداگانه اضافه کنید. اگر مایلید که از این روغن به عنوان روغنی با طعم و بوی آن سبزی خاص استفاده کنید، ساقه ها را هم در بطری روغن قرار دهید. سبزی هایی که با ساقه درون بطری روغن هستند در عبن حال که یک اثر تزئینی بسیار جذاب هستند موادی مناسب برای پخت و پز نیز محسوب می شوند.اگر قصد دارید برگ های سبزیجات را برای پخت و پز جدا کنید، بهتر است از یک ظرف کوتاه تر و عریض تر استفاده کنید تا بتوانید با قاشق سبزیجات و روغن را بیرون بیاورید. ظرف حاوی روغن و سبزیجات را در مکان خنک و یا یخچال نگهداری کنید و ظرف 6 ماه بعد از زمان آماده کردن آن را استفاده کنید.

 

خشک کردن بر روی دستمال کاغذی

 

یک یا دو دستمال کاغذی تمیز بر روی پیشخوان و یا میز قرار دهید. برگ های شسته شده را از ساقه جدا کنید و به صورت ردیفی در نیمی از دستمال قرار دهید. دستمال کاغذی دیگری را به صورت تا شده بر روی نیمه ای که برگ ها هستند قرار دهید. سپس لایه دیگری از برگ اضافه کنید. در نهایت نیمه دیگر دستمال ها را بر روی دو لایه اول قرار دهید تا آن را بپوشانند. بگذارید سبزی ها در حدود 2 یا 3 روز بمانند تا خوب خشک شوند. وقتی برگ ها در دستانتان خرد شوند می توانید مطمئن شوید که به اندازه کافی خشک شده اند. اکنون می توانید آن ها را در ظرف مناسب نگهداری کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040