۱۲ خرداد ۱۳۹۳

نکات خواندنی خانه داری از زبان متخصصین - 1

۱۲ خرداد ۱۳۹۳ 8348 بازدیدکننده 6 نظر
نکات خواندنی خانه داری از زبان متخصصین - 1 در این مقاله می خوانید

این مقاله شما را با راه‌کارها و نکات خواندنی خانه داری از زبان متخصصین آشنا کرده و به شما آموزش می‌دهد چگونه با مشکلات خانه داری مبارزه کنید. ...

نکات خواندنی خانه داری از زبان متخصصین - 1

نکات خواندنی خانه داری از زبان متخصصین - 1

برای پاک کردن ظروفی که شیر به آن چسبیده می‌توان از نمک استفاده کرد. ظرف را باید خیس کرده و داخل آن نمک بپاشید. 10 دقیقه صبر کنید سپس آن را بشویید. از این طریق می‌توان به راحتی ظرف را شست و بوی بد آن را هم با استفاده از نمک از بین برد.

 

اگر در منزل یا در مکان سر بسته‌ای هستید و بوی سیگار شما را اذیت می‌کند می‌توانید با روشن کردن شمع بوی سیگار را از بین ببرید.

 

برای تمیز کردن اتو و زدودن آهار یا نشاسته از اتو می‌توانید زمانی که اتو گرم است با یک قالب صابون روی آن بمالید سپس با پارچه تمیزی آن را پاک کنید. لکه‌های قهوه‌ای یا سوختگی در کف اتو را نیز با مالیدن محلول گرم شده سرکه و نمک می‌توانید از بین ببرید.

 

برای پاک کردن لکه واکس از روی پارچه ابتدا پنبه معمولی را با آب خیس کرده و روی لکه بمالید و بعد پنبه دیگری را با مقداری مایع ظرف‌شویی خیس کنید و روی لکه بمالید سپس پنبه اول را مجدداً خیس کرده و روی محل بمالید تا لکه محو شود اگر لکه پاک نشد پنبه را با الکل خیس کرده و روی محل بمالید و سپس محل را با آب معمولی شستشو دهید.

 

برای اتو کردن لباس‌های مخمل باید یک پارچه ظریف روی آن انداخت و یک حوله ضخیم را پس از تا کردن زیر آن بگذارید و موقع اتو کشیدن اتو را روی پارچه بگذارید و بردارید و این عمل را چند بار تکرار کنید. توجه کنید که اتو را روی پارچه نباید حرکت دهید.

 

برای  تمیز کردن مایکرو فر یک برش لیمو را در ظرف آب بیندازید و داخل مایکرو فر قرار دهید تا گرم شود وقتی بخار آب بر روی دیواره‌های داخل فر نشست آن را خاموش کنید و پس از مدت کوتاهی که فر خنک تر شد آن را تمیز کنید.

 

برای جلوگیری از فاسد شدن میوه‌ها در قسمت جا میوه ای یخچال کافی است یک قطعه کوچک اسفناج داخل جا میوه ای گذاشته که میوه‌ها خراب نشوند.

 

اگر در تفریحات خود قصد دارید کتری را روی زغال بگذارید برای اینکه از سیاه شدن کتری جلوگیری شود به پشت ظروف خود کمی خمیر ریش‌تراشی بمالید.

 

هنگام پخت حبوبات داخل قابلمه چند قطره سرکه یا آب‌ لیمو اضافه کنید با این کار هم ظرف شما سفید می‌شود و هم طعم حبوبات بهتر می‌شود.

 

اگر می‌خواهید شلوار خود را با اتو خط بیندازید با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفید محل مورد نظر را مرطوب کنید سپس اتو بزنید.

 

برای اینکه سیب‌زمینی‌ها داخل آشپزخانه جوانه نزنند و باعث سرطان نشوند یک سیب کوچولو داخل آن بیندازید.

 

پس از جوشیدن پاستا یا سیب‌زمینی آب آن‌ها را دور نریزید بلکه بگذارید خنک شود سپس با آن گیاهان خود را آبیاری کنید چون درون این آب مواد مغذی است که گیاهان عاشق آن هستند.

 

برای اینکه حشرات داخل سبزی‌هایی مانند گل کلم و کلم و نظایر آن را بیرون بیاورید 15 دقیقه آن را در آب سردی که با چند قاشق چای‌خوری نمک یا سرکه مخلوط کرده‌اید قرار دهید.

 

اگر قوری استیل جرم گرفته‌ای دارید می‌توانید قوری را پر از آب کرده و مقداری آب‌لیمو در آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا بجوشد با این روش قوری کاملاً تمیز می‌شود.

 

اگر می‌خواهید سفره غذا همیشه تمیز باشد و بوی غذا و چربی ندهد، هر بار پس از استفاده با با کمی آب و سرکه و به وسیله یک قطعه ابر سفره را پاک‌کرده و خشک‌کنید.

 

وقتی می‌خواهید گوشت را با زدن چکش یا کارد نرم کنید روی آن آرد بپاشید این کار از خارج شدن آب گوشت جلوگیری خواهد کرد.

 

در صورتی که در مناطقی با هوای مرطوب زندگی می‌کنید باید برنج را در کیسه پارچه‌ای کلفت نگهداری کنید تا بخار آب از آن خارج نشود.

 

برای پیشگیری از بد بو شدن ظروف پلاستیکی درب بسته‌ای که هوا وارد آن نمی‌شود می‌توان مقداری نمک درون آن‌ها بریزید.

 

لکه‌های ناشی از جوهر خودکار را با شیر پاک کنید. برای این منظور می‌توان اسفنجی را آغشته به شیر کرد و روی منطقه لکه بریزید تا آن لکه از بین برود.

 

برای از بین بردن لکه‌های چربی بر روی فرش یا قالیچه می‌توانید روی لکه چربی مقداری جوش‌شیرین بریزید سپس بگذارید یک شب بر روی آن بماند و روز بعد آن را جمع کنید.

 

اگر تخم‌مرغ شکست و کف آشپزخانه ریخت، با مقداری نمک روی سفیده تخم‌مرغ را بپوشانید. حدود بیست دقیقه بعد سفیده تخم‌مرغ به راحتی جدا می‌شود و می‌توان محل را تمیز کرد.

 

هرگز در کتری یا سماور و یا چای‌ساز نباید آب داغ ریخت چون ذرات معلق روی آب باقی می مانند و در فنجان آب داغ و زلال نخواهیم داشت.

 

برای روان کردن زیپ می‌توان کمی روغن مایع چرخ خیاطی یا صابون روی لبه دندانه‌های زیپ مالید و چند بار بالا و پایین کرد تا نرم شود.

 

برای تمیز کردن شیشه عینک از چند قطره سرکه و یا الکل استفاده کنید و چند قطره از آن را روی آن بچکانید و با دستمال کاغذی تمیز کنید.

 

در صورتی که ظروف بلوری خراش برداشته باشد می‌توان با استفاده از خمیردندان آن را صیقل داده و خراش را محو نمود.

 

برای پاک کردن آدامس از روی لباس می‌توان به مدت یک ساعت آن را در یخ‌زن گذاشت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040