۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳

17 راز نظافت برای خانه داران

۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ 9909 بازدیدکننده 8 نظر
17 راز نظافت برای خانه داران در این مقاله می خوانید

از بوی حیوانات گرفته تا گرد و خاک روی تلویزیون، هر خانه دارای مشکلاتی در نظافت است. اگر شما خانه‌دار هستید یا یک نظافتچی حرفه‌ای، باید بدانید چگونه این مشکلات را حل کنید. ...

17 راز نظافت برای خانه داران

مقدمه

از بوی حیوانات گرفته تا گرد و خاک روی تلویزیون، هر خانه دارای مشکلاتی در نظافت است. اگر شما خانه‌دار هستید یا یک نظافتچی حرفه‌ای، باید بدانید چگونه این مشکلات را حل کنید. آیا برای تمیز کردن خانه به کمک نیاز دارید؟ در اینصورت یک فرد خانه‌دار را استخدام کنید که در این کار مهارت داشته باشد.

اگر می‌خواهید خانه‌ی شما یا مشتری‌تان از تمیزی بدرخشد، نگاهی به این 17 نکته‌ی کاربردی بیندازید.

 

1- از وسایل چندکاره استفاده کنید

 

وسایل شوینده

تولیدکنندگان دوست دارند به مصرف‌کنندگان خانگی تعداد زیادی وسایل کوچک تخصصی و مواد شیمیایی پاک‌کننده بفروشند که همه یک کار می‌کنند یا یک نوع خاص از سطوح را تمیز می‌نمایند. زیرا این بهانه‌ی راحتی برای آن‌ها است که به شما وسایل بیشتری بفروشند. برای اینکه همه گول می‌خوریم. اکثر افراد کابینتی دارند که پر از مواد شیمیایی کم مصرفی است که تقریباً هیچ‌وقت از آن استفاده نمی‌کنند.

وسایلی که ما پیشنهاد می‌دهیم، چیزهایی است که شما واقعاً به آن نیاز دارید: یک ضدعفونی‌کننده‌ی چندکاره که شیشه را نیز تمیز کند، یک ضدعفونی‌کننده‌ی حمام و یک شوینده‌ی کف که برای چوب و  کاشی مناسب باشد.

 

2- وسایل مناسب داشته باشید

 

وسایل شوینده

مشابه همین موضوع برای وسایل تمیزکاری نیز درست است. اگر خود را در بسیاری از ابزارهای تخصصی غرق کنید، احساس کلافگی و سردرگمی خواهید کرد.

شما می‌توانید با استفاده از چند پارچه‌ی میکروفیبر باکیفیت، تعدادی اسفنج، یک برس تمیزکاری، کاردک پلاستیکی، یک جاروبرقی که بتواند سطوح سفت و فرش‌ها را تمیز کند، یک گردگیر میکروفیبر و یک تی میکروفیبر خانه‌ی خود را تمیز نگه‌دارید.

 

3- از مسواک استفاده کنید

 

وسایل شوینده

مشکل است بتوانید ابزاری پیدا کنید که از این وسیله تمیز کننده چند کاره بهتر باشد. این مورد را به وسایل مورد نیاز خود اضافه کنید. یک مسواک یا برس تمیز کننده  دوغاب به شما کمک می‌کند سخت‌ترین جرم‌ها را از تنگ‌ترین گوشه‌ها پاک‌کنید. همچنین با استفاده از یک مسواک می‌توانید منافذ را به راحتی تمیز کنید.

 

4- برای خود یک سبد نظافت درست کنید

 

نظافت خانه

زمانی که وسایل مورد نیازتان را آماده کردید، چگونه آن‌ها را سازمان‌دهی می‌کنید؟ یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌ها میان روش تمیزکاری افراد حرفه‌ای و مردم عادی این است که افراد حرفه‌ای کار می‌کنند که تمام وسایل برتر آن‌ها، در دسترس شان قرار داشته باشد.

با گشتن برای وسایل مختلف در اطراف خانه، زمان خود را هدر ندهید. یک سبد کوچک حمام ارزان‌قیمت بخرید و آن را با وسایل ضروری خود پر کنید، بنابراین می‌توانید به راحتی آن را برداشته  و به هر اتاقی رفته و آن را تمیز کنید.

 

5- ابتدا به‌هم‌ریختگی ها را مرتب کنید

 

نظافت خانه

اغلب خانه‌ها دارای به‌هم‌ریختگی زیادی هستند. برداشتن این وسایل اضافی کلیدی برای تمیز کردن خانه است. شما باید قبل از تمیز کردن و برق انداختن خانه، جایی را برای کتاب‌ها و مجلات و وسایل دیگر خود پیدا کنید.

 

6- یک سیستم هدفمند را دنبال کنید

 

نظافت خانه

فقط در خانه راه نروید و شروع به نظافت کنید. داشتن یک سیستم هدفمند نکته‌ای کلیدی جهت نظافت خانه است. " مثلاً می‌توانید  از یک نقطه در اتاق شروع کرده و بعد به شکل یک دایره اطراف اتاق را تمیز کنید. "

این روش باعث می‌شود روی یک کار تمرکز کنید، بنابراین پریشان نشده و قبل از تکمیل یک کار به سراغ کار دیگری نمی‌روید. هر اتاق را از قسمت بالا به سمت پایین تمیز کنید، تا گرد و خاکی که پایین می‌ریزد را بتوانید تمیز کنید.

 

7- درست جارو بزنید

 

جارو کردن خانه

با یک تغییر سریع، کار جارو کشیدن خود را سرعت بدهید. سیم جارو را در اتاق مرکزی یا پریز مرکزی خانه به برق متصل کنید. یا این کار شما صرفه‌جویی زیادی در زمان خود انجام می‌دهید، زیرا می‌توانید بدون اینکه مجبور شوید برگشته و سیم را کشیده و پریز دیگری متصل کنید همه اتاق ها را جارو بزنید. اگر سیم آن کوتاه است از سیم رابط استفاده کنید.

 

8- گردگیری وسایل الکتریکی

 

 گردگیری وسایل الکتریکی

آیا می‌توانید روی غبار صفحه تلویزیون یا کامپیوتر خود بنویسید " لطفاً مرا تمیز کنید" ؟ اگر این‌گونه است زمان آن رسیده که این وسایل الکتریکی را غبارروبی کنید. تلویزیون یا نمایشگر را خاموش کنید. سپس با یک میکروفیبر به آرامی صفحه را  پاک‌کنید. در صورت نیاز، پارچه را با آب مقطر یا مخلوط آب مقطر و سرکه‌ی سفید به نسبت مساوی مرطوب کنید. هیچ‌وقت مستقیماً روی LED، LCD  یا نمایشگر پلاسما مایعات را اسپری نکنید، زیرا ممکن است این کار به آن ها آسیب برساند.

 

9- از یک رایحه‌ی تازه استفاده کنید

 

مواد شوینده

اکثر محصولات پاک‌کننده دارای بوی نامطبوع تندی هستند که سبب می‌شود خانه بوی یک آزمایشگاه را به خود بگیرد. می‌توانید خودتان از ترکیب کردن بوره، سدیم کربنات، سرکه و جوش‌شیرین، و چند قطره روغن معطر مانند اسطوخودوس، گریپ‌فروت و لیمو ، محلول پاک‌کننده خود را درست کنید.  

 

10- تمیز کردن سر دوش

 

تمیز کردن دوش

آیا روی دوش شما رسوب های سیاه و کثیف جمع شده است؟ پاک کردن این جرم‌ها آسان است. برای خلاص شدن از مواد مانده روی دوش، یک کیسه پلاستیکی از سرکه را دور آن ببندید. اجازه دهید تا در طول شب کثیفی در آن حل شود. صبح روز بعد، دوش را بشویید. به راحتی تمیز خواهد شد.

 

11- پاک کردن چربی

 

نظافت خانه

جمع شدن چربی روی چیزهایی که زیاد دست‌کاری می‌شوند، مانند دستگیره‌ی در یا کلید برق، طبیعی است. می‌توانید برای این مشکل از پاک‌کننده‌های جادویی استفاده کنید. این مواد چربی باقی‌مانده بر روی این وسایل را تمیز می‌کنند.

 

12 - تمیز کردن سیم‌پیچ یخچال

 

تمیز کردن یخچال

برای تمیز کردن کامل  یخچال، خودتان را برای یک  جاروکشی سنگین  آماده کنید. قفسه های یخچال را بیرون آورده و خز و موهای اطراف سیم‌پیچ ها را جاروبرقی بکشید. با این کار نه تنها یخچال شما تمیزتر می‌شود بلکه به طریقه‌ی موثرتری کار خواهد کرد.  همین کار را با سیم پیچ‌های پشت یخچال انجام دهید.

 

13- شستن پنجره‌ها

 

شستن پنجره‌ها

بیش از یک روش برای تمیز کردن پنجره‌ها وجود دارد و همه آن‌ها به سایز شیشه بستگی دارند. برای پنجره و آینه‌های کوچک‌تر از روزنامه‌ی مچاله شده استفاده کنید زیرا لطیف است و روی شیشه خراش نمی‌افتد. برای پنجره و آینه‌های بزرگ‌تر، پیشنهاد می‌شود از یک شیشه شور دسته‌دار استفاده کنید. با این کار نه تنها در زمان صرفه‌جویی خواهید کرد بلکه این ابزار به شما کمک می‌کند تا به لبه‌های بالایی  پنجره دسترسی داشته باشید.

 

14- حذف بوی حیوانات خانگی

 

 بوی حیوانات خانگی

آیا حیوان خانگی شما اغلب روی زمین کثیفی به جا می‌گذارد؟ برای از بین بردن بوی بد حیوانات از این نکته استفاده کنید: از یک بطری اسپری که با سرکه سفید پر شده است استفاده کنید. سپس ناحیه‌ای که روی آن سرکه ریخته‌اید را با جوش‌شیرین پوشانده و اجازه دهید خشک شود. باقی‌مانده‌ی جوش‌شیرین را جارو و تمیز کنید. با این کار بوی شدیدی از حیوان را حس خواهید کرد زیرا این ترکیب واقعاً بو را بیرون می‌کشد.

 

15- تمیز کردن درز میان کاشی‌ها

 

تمیز کردن کاشی

اگر کف خانه‌ی شما کاشی است، قبل از آنکه آن را با مواد شوینده بشویید، برای پاک کردن گردوخاک و ذرات باقی مانده،  ابتدا روی سطح را جارو کرده یا تی بکشید.

 

16- از چوب ذرع استفاده کنید

 

نظافت خانه

آیا برای تمیز کردن جاهای بلند یا فضاهایی که دسترسی به آن سخت است مشکل‌دارید؟ یک چوب ذرع بردارید. یک جوراب انتهای آن بسته و با یک تکه ریسمان کلفت آن را محکم کنید. این یک ابزار بسیار خوب برای دسترسی به جاهای بلند  و زیر مبلمان خواهد بود.

 

17- پایین بیایید

 

نظافت خانه

زمانی که فکر می‌کنید تمیز کردن یک اتاق تمام شده است، سطح دید خود را پایین تر آورده و خانه را از زاویه‌ی جدیدی نگاه کنید. با نزدیک شدن به سطوح، می‌توانید ببینید آیا هیچ آشغال یا غباری باقی مانده که نیاز باشد تا آن را تمیز کنید و یا خیر.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040