۵ آبان ۱۳۹۹

راه های موثر برای برخورد با رییسی منفی و بدخلق ( قسمت اول )

۵ آبان ۱۳۹۹ 1200 بازدیدکننده 0 نظر
راه های موثر برای برخورد با رییسی منفی و بدخلق ( قسمت اول ) در این مقاله می خوانید

هیچوقت کار کردن در جایی که حس می کنید هیچ حمایتی از شما نمی شود، هیچ کسی به شما اهمیت نمی دهد و احترام نمی گذارد خوشایند نخواهد بود. پس نباید این را در لیست چیزهایی قرار دهید که باید به سادگی با ان کنار بیایید. یک مدیر خوب به شما اهمیت می دهد، دلسوز است و از کار کردن برای او احساس شادی دارید. اینکه مشکل را مستقیما مطرح کرده یا غیرمستقیم بگویید بستگی به محیط کاری شما و رابطه تان با رییستان دارد، بنابراین در زمان ارزیابی گزینه های ممکن و یافتن راه حل برای مشکل خود باید این موارد را در یاد داشته باشید. ...

راه های موثر برای برخورد با رییسی منفی و بدخلق ( قسمت اول )

 

با رییستان صحبت کنید

رییس بداخلاق

 • از رییس خود بخواهید در زمان استراحت با هم صحبت کرده یا از او درخواست یک ملاقات غیررسمی را داشته باشید.

اگر مشکل را مستقیما با رییس خود در میان نگذاشته اید و رابطه ی شما با هم تا حد معقولی سفت و سخت است باید با مشکل پیش رو بجنگید. در طول روزهای آرام در شرکت به دفتر رییس خود رفته و از او بپرسید ایا ممکن است بعد از کار با هم یک قهوه بخورید. اما باید صحبت را غیررسمی ادامه دهید، با این کار باعث می شو او حس نکند قصد حمله و توهین به او را دارید و یا اینکه این مکالمه زیاد جدی نیست.

می توانید چیزی شبیه به این را امتحان کنید " هی لیندا! من خیلی خوشحال می شوم اگر بعد از کار چند دقیقه وقت داشته باشید. موضوعاتی است که دوست دارم در مورد آن ها با هم صحبت کنیم. آیا می توانم تو را به یک فنجان قهوه یا یک نوشیدنی دعوت کنم؟ "

اگر رییس شما درخواستتان را رد کرده اما از شما خواست که در طول زمان کار باهم صحبت کنید، این خوب است. پیشنهاد او را قبول کنید. تفاوت زیادی ندارد که این ملاقات در فضای کاری باشد یا نه.

اگر رابطه ی خوبی با رییستان ندارید این کار اصلا ایده ی خوبی برای شما نخاهد بود. سعی کنید در ابتدا برای او پیام هایی فرستاده یا او را به یک دورهمی یا مهمانی بعد از کار دعوت کنید تا در ابتدا روابط شما شکل گیرد.

 • باید قالب صحبت های شما در مورد سازمان باشد نه رفتارهای رییس.

با رییس خود نشسته وو با تمرکز بر کارایی یا محیط کاری شرکت مکالمه را شروع کنید، نه با هدف قرار دادن رفتار منفی او. اگر مستقیما به این موضوع پرداخته و از او انتقاد کنید به احتمال زیاد حالت تدافعی به خود خواهد گرفت.

برای مثال می توانید بگویید " ما کارهای زیادی را خوب انجام می دهیم اما من حس می کنم باید تمرکز خود را به جای چیزهایی که خوب پیش می روند روی کارهایی بگذاریم که اشتباه هستند. " یا " چطور می توانیم به عنوان یک تیم در کنار هم عملکرد بهتری داشته باشیم؟ چه چیزهایی را می توانیم بهتر کنیم؟ " با این کار شما مکالمه را حول شرکت شکل خواهید داد نه در مورد رفتار رییستان.

زمانی که مکالمه را شروع می کنید از کلمه ی ما استفاده نمایید تا رییستان احساس کند شما در کنار او هستید. سعی کنید زیاد از " شما " در جملات خود استفاده نکنید تا کاری نکند او احساس کند این مکالمه تنها در مورد خود اوست.

 • همه چیز را مثبت نگه داشته و بگذارید رییس نظرات خود را شرح دهد.

به رییس خود فضای کافی دهید تا ذهنیت خود را بیان کرده و به سوالات پاسخ دهد. و در هیچ شرایطی عاقلانه نیست که شروع به سرزنش کردن یا متهم کردن رییس خود کنید – تنها بگذارید دیدگاه خود را بیان کرده و سعی کنید شما نیز شرایط را از نقطه نظر او ببینید. مثبت مانده و اگر می خواست بیهوده گویی کند بگذارید این کار را انجام دهد یا اگر می گفت همه چیز خوب پیش می رود با او موافقت کنید.

این شرایطی است که همه چیز از روالی که شما می خواستید خارج شده است. هدف شما این بود که رییستان آزادانه در مورد کار صحبت کند تا جایی که مکالمه به سوی سبک مدیریتی یا رفتار او برسد اگر این اتفاق نیفتاد نباید او را مجبور کنید.

اگر رییستان از شما پرسید در مورد کاری که می کند چه فکری دارید حالا این شانس را خواهید داشت تا موضوع را مطرح کنید. می توانید چیزی شبیه به این را بگویید " من فکر می کنم شما در مدیریت و راهنمایی تیم ما عالی هستید اما حس می کنم برای بهبود کار نیاز به کمی روحیه و دل گرمی بیشتری داریم.

اگر رییس شما شروع به انتقاد یا باز کردن موضوع در مورد سخت بودن شرایط برای خودش کرد تنها بگذارید حرف هایش را زده و از او انتقاد نکنید.

اگر رییستان صحبت را تمام کرد یا به نظر می رسید رنجیده است او را تنها بگذارید. اگر این مکالمه موثر نیست هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهید ان را جلوتر ببرید.

 • فکر کنید چطور می توانید از رییس خود بخواهید شخصیت منحصر به فردی داشته باشد.

گاهی وقتی که در همراه شدن با فردی در محیط کار مشکل دارید علت این است که از چیزهای مختلفی انگیزه می گیرید. سعی کنید حدس بزنید چه چیزی باعث می شود فرد مقابل شما انرژی و هیجان بیشتری داشته باشد. شما می توانید از این اطلاعات استفاده کنید تا حدس بزنید چطور می توانید با او همراه شوید.

برای مثال اگر رییس شما در طول برنامه ریزی برای یک پروژه اذیت می شود شاید بهتر باشد با او صحبت کرده و ببینید آیا راحت تر است زمانی که یک برنامه ی عملی آماده داشتید با او در میان بگذارید.

 • نظر خود را بیان کنید که در مان بروز مشکل برای بیان آن مودب باشید.

هدف از صحبت کردن با رییستان این است که با او ارتباط برقرار کرده و باعث شوید نسبت به شما و تیمتان دلسوز شود. با این وجود اگر او به شما این اجازه را می دهد که مستقیما واکنش داشته باشید و به نظر می رسد پذیرای ان هاست، می توانید برای او پیشنهادهایی داشته باشید. مشکل را به شکل مستقیم و البته مودبانه مطرح کنید.

اگر چیزی شبیه به این گفت " فکر می کنی من چطور کار می کنم؟ آیا من کار درست را انجام می دهم؟ " یا " من چطور می توانم کارم را بهتر انجام دهم؟ " صادقانه به او پاسخ دهید. می توانید چیزی شبیه به این را بگویید " راستش را بخواهی چیزهای زیادی هستند که فکر می کنم خیلی خوب انجام می دهی اما حس می کنم اخیرا خیلی زیاد به ما سخت می گیری " یا " اگر من می توانم آزادانه صحبت کنم باید بگویم خس می کنم تو گاهی تنها روی چیزهای منفی تمرکز می کنی "

 • اگر رییس شما به خوبی پذیرای انتقادها نیست از تکنیک ساندویچ استفاده کنید.

اگر رییس شما در شنیدن انتقاد خوب نیس شاید بهتر باشد روش ساندویچ را امتحان کنید. این جایی است که شما با چیزی مثبت شروع می کنید، انتقاد را بیان کرده و بعد مورد مثبت دیگری را مطرح می نمایید. اگر رییستان با کسانی که می خواهند از او انتقاد کرده یا رفتارش را درست کنند برخورد خوبی ندارد به احتمال زیاد این بهترین راه برای پیشنهاد منفی بودن زیاد به اوست.

می توانید این را بگویید " من طرز مدیریت کردن جلسات شما را دوست دارم اما می توان کمی دوستانه و مثبت تر آن ها را داشت. همچنین من فکر می کنم در مورد مشتری اخر شما مشکلات را بسیار خوب مدیریت کردید. "

در مورد موضوعی که کمی شخصی تر است می توانید بگویید " من واقعا از کار کردن با شما لذت می برم. با این وجود حس می کنم گاهی اوقات بسیار در مورد من سخت گیر و منفی هستید. می دانم تنها می خواهید من کارم را خوب انجام دهد اما این کار گاهی خیلی سخت خواهد بود "

رییستان را شاد و خوشحال نگه دارید

رییس بدخلق

 • وانمود کنید رییس شما یک مشتری سخت گیر است و شما مسئول مدیریت شرایط می باشید.

مدیریت درست یک استراتژی برای برخورد با رییسی است که به نوعی مانع شما شده است. برای مدیریت شرایط باید برای خودتان وانمود کنید که رییس شما یک مشتری بسیار سخت گیر می باشد و کار شما شاد کردن اوست. با انجام این کار در نهایت می توانید رییس خود را شادتر کرده، به عنوان یک کارمند به نظر او بهتر رسیده و به خودتان قدرت دهید تا استرس کمتری در محیط کار داشته باشید.

مدیریت کردن شرایط بیشتذ یک فلسفه است تا مجموعه ای از گام ها و قوانین. فرضیه این است: زمانی که ریس شما خیلی بد است شما هم دوست ندارید کارمند خوبی باشید. اما اگر کاری نکنید که رییس شما خوب باشد شما نیز بد دیده خواهید شد. اگر درخواست های رییستان را انجام ندهید از شما انتقاد خواهد شد. مدیریت کردن مانع از بروز این اتفاقات می شود.

 • باید بفهمید چه چیزی باعث می شود رییس شما تمام وقت فردی منفی باشد.

از خودتان بپرسید " رییس من به چه چیزهایی واقعا اهمیت می دهد؟ " شاید رییس شما می خواهم تیم عملکرد بهتری داشته باشید یا به سادگی می خواهد در بین کارفرمایان مختلف خوب دیده شود. شاید تیم شما واقعا تنبل هستند و می خواهند تا حد ممکن کمترین کار را انجام دهند. زمانی که فهمیدید رییس شما به چه چیزهایی اهمیت می دهد می توانید شروع به مدیریت شرایط کنید.

اگر واقعا نمی توانید متوجه شوید رییس شما برای چه چیزهایی اهمیت قائل است از خودتان این سوال را بپرسید " وقتی رییس من عصبانی یا منفی نگر می شود اغلب در مورد چه چیزهایی شکایت دارد؟ " این کار به شما بهترین دیدگاه را نسبت به چیزهایی که رییستان به ان اهمیت می دهد خواهد داد.

 • ببینید رییس شما در مورد چه چیزهایی انتقاد و شکایت دارد و سعی داشته باشید تا ان ها را درست کنید.

رییس بدخلق

اگر رییس شما ایمیلی در مورد مرتب نگه داشتن محیط کار ارسال کرده است میز خودتان را همین حالا تمیز کرده و چند دقیقه برای ساماندهی فضای اتاق بگذارید. اگر رییستان از اینکه گزارشی را به موقع نفرستید عصبانی می شود تمام فایل هایی که روی میز دارید را تمام کنید. وقتی می دانید چه چیزی باعث ناراحتی رییس شما خواهد شد می توانید انرژی خود را متمرکز کنید تا نگذارید هرچیز به نقطه ای برسد که ناراحتی او را همراه داشته باشد.

احتمال کمی وجود دارد که رییس شا بدون هیچ دلیلی عصبانی شود، مگر اینکه واقعا بداهلاق است. با حل کردن مشکل قبل از اینکه مدیر شما شانس واکنش داشتن به ان را داشته باشید شما احتمال اینکه در برخورد رفتاری منفی از خود نشان دهد را کم خواهید کرد.

نفع دیگری که برای شما در این کار وجود دارد این است که رییستان متوجه می شود شما با حذف چیزهایی که اذیتش می کنند زندگی را برای او بسیار ساده تر کرده اید. این کار باعث می شود در نگاه او شما فردی فعال و مسئولیت پذیر به نظر برسید.

 

 

 

https://www.wikihow.com/Deal-with-a-Negative-Boss

 


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040