۲۱ مهر ۱۳۹۹

چگونه رقیبان کلیدی خود در بازار را تشخیص دهید

۲۱ مهر ۱۳۹۹ 1383 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه رقیبان کلیدی خود در بازار را تشخیص دهید در این مقاله می خوانید

یکی از اولین گام ها در رشد یک استراتژی بازاریابی موفق این است که بتوانید رقیبان هم رده با خود را شناخته و کمی در مورد آن ها تحلیل داشته باشید. اگر نمی دانید دقیقا رقیب های شما چه کسانی هستند این احتمال وجود خواهد داشت که فرد دیگری بتوانید در این رقابت به سود برسد. برای مثال شاید فردی دارای وب سایتی باشد که کاربران بیشتر ان را دوست دارند یا همان محصول شما را با قیمت کمتری ارائه می کند. بعد از اینکه توانستید رقیب های خود را بشناسید باید در ارائه ی خدمات و محصولات ثابت قدم باشید تا بتوانید در تجارت خود نقش رقابتی را ایفا نمایید. ...

چگونه رقیبان کلیدی خود در بازار را تشخیص دهید

تحقیقات لازم و کاملی را انجام دهید

بیزینس

 • باید لیستی از محصولات یا سرویس های اصلی خود را داشته باشید.

شما بر سر مشتری با دیگر شرکت هایی که چنین محصولاتی را تولید می کنند رقابت خواهید داشت. باید لیست محصولات را در ستونی در صفحه ی اینترنتی یا تکه ای کاغذ داشته باشید. شاید شما در کنار محصول خود محصولات یا خدمات دیگری داشته باشید که باعث ایجاد بهبود در وضعیت فروش شما می شود، اما شما با دیگر شرکت هایی که این چنین محصولاتی را می فروشند رقیب اصلی نخواهید بود.

برای مثال می توانید برای هر مجموعه از تی شرت هایی که در مغازه ی خود دارید در کنار کلمات کلیدی نام آن عباراتی تحسین آمیز را نیز اضافه کنید. این یک مزیت خوب برای  مشتریان است اما نمی تواند در واقعیت شما را در رقابت با زنجیره ی تامین شرکت های دیگر قرار دهد.

در کل مثلا فرض کنید شما یک رستوران فست فود دارید. شما در این رستوران پاستا می فروشید اما ایت بخش کوچکی از خدمات شماست. پیتزا چیزی است که شما بیشترین مقدار پول را از آن کسب می کنید. در واقع در چنین شرایطی شما رقیب رستوران های ایتالیایی نیستید که در تهیه ی پاستا تخصص دارند بلکه رقیب اصلی شما رستوران های هستند که در سبک شما پیتزا می فروشند.

 • شرکت هایی را پیدا کنید که همان محصول یا خدمات شما را ارائه می دهند.

وانمود کنید که شما یک مصرف کننده و مشتری هستید. با استفاده از دفتر تلفن، جستجو در اینترنت در بیشترین موتورهای جستجو به دنبال محصولات یا خدمات مرتبط باشید. می توانید بین پنج تا ده نام از تجارت های رقیب را روی برگه ی کاغذ یا صفحه ی اینترنت بنویسید. حتی اگر شما تجارتی محلی دارید هر فردی که محصولی مرتبط می فروشد به نوعی در لیست قیبان اینترنتی شما قرار می گیرد.

گشتن در رسانه ها و اینترنت می تواند به شما کمک کند رقیبان محلی خود را بشناسید. گشتن در رسانه های اجتماعی نیز می تواند به شما کمک کند رقیب های تازه و نوظهور خود را نیز بشناسید.

بسیار مهم است که هم در سطح محلی جستجو داشته باشید و هم در سطح ملی. با رشد ایجاد شده در اقتصاد جهانی شرکت های زیادی حتی در کشورهای دیگ هستند که محصولی مشابه با خدمات شما را ارائه می کنند. شاید نتوانید با قیمت های پایینی که یک تولید کننده در کشور دیگر دارد رقابت کنید اما اینکه بدانید او حضور دارد می تواند به شما کمک کند روی گروه های بازاریابی مرتبط تمرکز نمایید.

 • رقیبان خود را بشناسید.

نوع خدمات یا محصولی که شما ارائه می دهید مشخص می سازد که چه کسانی رقیب اصلی شما هستند. این ها به صنعت، بازار و گروه های استراتژیک تقسیم می شوند. صنعت شما در واقع تشکیل شده اس تجارتی است که همان خدمات یا مشابه با آن را ارائه می کند. تجارت نیز تشکیل شده از مکان هایی است که محصولات و خدمات شما می توانند در آن خرید و فروش شوند. شاید شما رقیبانی داشته باشید که در بیش از یک از این ها فعالیت داشته باشند. شما باید نقاط قوت و نقاط ضعف تمام این شرکت ها را در نظر داشته و در عین حال رقیبان اصلی خود را ارزیابی نمایید.

می توانید بر اساس خدمات خود رقیبان صنعت خود را ارزیابی نمایید، برای مثال تامین وارادت صنعت چای.

شما می توانید بازار را بر اساس فروشندگان چای در ناحیه ی خود ارزیابی کنید.

شما می توانید گروه های استراتژیک را ارزیابی نمایید زیرا تمام فروشگاه ها از قیمتی تقریبا مشابه و استراتزی های بازاریابی برای فروش چای خود استفاده می کنند.

همچنین باید بازار جغرافیایی یا  جمعیتی خود را نیز در نظر داشته باشید. بازار جمعیتی در واقع تشکیل شده از افراد در گروه های سنی مختلف، در کلاس های اجتماعی متفاوت و جنسیت های گوناگون می باشد. بازار جغرافیایی شما تشکیل شده از افراد در شهرها، ایالت ها، استان ها و کشورهای گوناگون می باشد.

 

 • در مورد بازاریابی دهان به دهان به تحقیق کنید.

از مشتریان در نواحی زندگی خود و دیگر افراد بپرسید که از چه کسانی خرید کرده و از چه خدماتی استفاده می کنند. بازاریابی دهان به دهان ( روشی برای ترویج بازار شماست که در ان مشتریان رضایت خود را به دیگران اعلام می کنند ) بهترین راه برای گفتن این است که چرا تجارت های دیگر موفق شده اند. از دوستان و خانواده ی خود سوال کنید و بعد یک تحقیق بازاریابی قوی انجام دهید تا گروه های مختلف از افراد را در نظر داشته باشید.

شاید این کار بتواند به نوعی نشان دهنده ی منطق مشتریان در پی انتخاب محصول یا خدمتی در منطقه ی زندگی شما باشد. برای مثال شاید متوجه شده باشید که مشتریان پیتزا خوردن در یک رستوران را به خاطر تجربه ی خوبی که در کنار خانواده خواهند داشت انتخاب می کنند. از طرف دیگر شاید آن ها زنجیره ی پیتزا فروشی دیگری را برای فضای زیبای آن در نیمه شب ها انتخاب می کنند.

بیزینس

 • تحقیقی ساده انجام دهید.

بسیار خوب است که نه تنها با مشتریان خود صحبتی داشته باشید بلکه با مشتری رقیبان خود نیز گفتگو کنید. سعی کنید لیستی از مشتریان رقیب تهیه نمایید، حتی یک لیست کوتاه نیز عالی است. از مشتری رقیبان خود بپرسید چرا افراد به جای خدمات یا کالاهای شما خدمات رقیب را انتخاب کرده اند. این کار به شما نشان می دهد در بازاریابی می توانید روی چه چیزهایی تمرکز داشته باشید تا بتوانید در مشتریان جدید برنده باشید. چند نقطه ی اصلی برای مرور وجود دارد:

رضایت مشتریان

کارایی رقیبان

توقعات و علایق مشتریان

 • ارزیابی کنید که آیا صنعت یا بازار شما در حال رشد کردن است یا شکست.

بسیار مهم است که بررسی کنید که نه تنها صنعت شما چقدر خوب پیش می رود اما تمامی شرکت ها مانند شما هستند. دانستن این ها به شما می گوید که آیا محصول یا خدماتی که ارائه می دهید به قدری ثبات دارد که بتوانید به بازارهای مجاور به دنبال سود و منفعت بیشتری باشید. همچنین شاید نیاز است تا محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید را در صورت کهنه و قدیمی شدن طراحی دوباره ای داشته باشید.

باید از جدیترین اخبار محلی و ملی باخبر باشید. بخش تجاری تمام روزنامه ها را بخوانید. هرازگاهی باید مقالاتی باشند که مرتبط با صنعت یا بازار شما می باشند.

می توانید برای کسب اطلاعات در فضای مجازی جستجویی داشته باشید. ان ها حجم زیادی از اطلاعات را در زمینه های متفاوت منتشر می کنند.

کتاب های تاریخی بخوانید. اگر در تجارت خود محصول یا خدماتی را ارائه می دهید که زمانی طولانی است که مورد استفاده ی افراد قرار دارد می توانید در طول تاریخ در مورد تمام مسیرها، رکودها، و نقاط عطف مرتبط با این تجارت اطلاعاتی کسب کنید.

رقبای خود را ارزیابی کنید

بیزینس

 • پیش خودتان بررسی کنید آن ها چه نقاط مثبت رقابتی ای دارند.

لیستی برای خود تهیه کرده و از تحقیقاتی که برای بازار انجام داده اید برای بررسی نقاط قوت رقبا استفاده نمایید. برخی از آن ها ممکن است تبلیغات، بسته بندی، خدمات رایگان یا سرویس های دیگری را ارائه داده باشند. دانستن نقاط قوت و ضعف مرتبط با رقبای کلیدی به شما ذهنیت خوبی در مورد بازاریابی می دهد.

 • در مورد روال های فروش رقیبان خود تحقیق کنید.

 این کار در ارزیابی روندهای فروش کلی اهمیت زیادی دارد. در برخی از تجارت ها، مانند کالاهای خرده فروشی، این کار ساده تر از تجارت های دیگر خواهد بود. اگر شما گزینه ی ارزیابی رقابت های دیگر را از طریق وب سایت در طول فروش ها ندارید باید اطلاعات کلی را مروری داشته باشید.

 • از نرم افزارهای تجارتی اینترنتی برای دنبال کردن موقیت رقیبان خود استفاده کنید.

ابزارهای زیادی در فضای مجازی وجود دارند که به شما اجازه می دهید بفهمید یک تجارت خاص هر چند وقت یک بار در اینترنت جستجو می شود و کلمات کلیدی افراد برای جستجو چه بوده است. برخی از این نرم افزارهای رایگان بوده و برخی از انواع قوی تر آن نیاز به پرداخت هزینه خواهند داشت. دانستن اینکه افراد در زمان دسترسی به وب سایت تجارت رقیب شما کجا قرار دارند و در چه ساعتی از روز جستجو می کنند به شما کمک خواهد کرد.

روندهای فروش شامل ارزیابی چیزهایی است که شما می فروشید، تقاضاهایی که دارید، اعتباری که دارید و اینکه چطور می توانید خدمات یا کالا را ارسال کنید. داشتن ایده ای در مورد کلیدهای رقیب در طول روند فروش در هر مرحله به شما کمک می کند بتوانید نقاط قوت خود و رقیبان خود را ارزیابی کنید.

اگر به دنبال شرکت های محلی ای هستند که چیز مشابهی با شما را ارائه می دهند شاید بتوانید با آن ها تماس گرفته و در مورد روند فرروش سوالاتی را بپرسید. نباید ان ها را گمراه کنید که یک خریدار هستید زیرا در تجارت این کار روندی غیراخلاقی است.

در صفحات اینترنتی رقیب در رسانه های اجتماعی بگردید تا بتوانید ایده ای در مورد استراتژی های بازاریابی داشته باشید. رقیبان شما ممکن است چیزهای خاصی را تبلیغ کرده باشند و این صفحات به دیگران این شانس را می دهد تا بگویند چه چیزی را دوست داشته یا نداشته باشند. این روش تحقیقاتی هیچ چیز غیراخلاقی را در خود ندارد.

 • در سایت آن ها ثبت نام کنید تا بتوانید کاتالوگ ها، ایمیل ها یا اخبار جدید را دنبال کنید.

بسیار مهم است که در تمام مدت در زمینه ی رقابتی خود تبحر داشته باشید، زیرا تجارت ها همیشه در حال رشد و تغییر هستند. اگر می توانید ببینید تجارت های دیگر چه چیزهایی را ارائه می دهند، و اینکه تجارت شما چطور می تواند این کار را بهتر انجام دهد، به احتمال زیاد در روند فروش به شما کمک خواهد کرد. این کار باعث می شود در مورد تخصص ها و تبلیغاتی که رقیبان استفاده می کنند به سرعت اطلاعات داشته باشید.

 • خودتان را با رقیبان خود مقایسه کنید.

نقاط قوت و ضعف خود را در کنار رقیبانی بگذارید که در مورد ان ها تحقیق کرده اید. در مورد عملکرد خود در مقابل رقیبان صادق باشید در نتیجه می توانید نقاط ضعف خود را تقویت کرده و بتوانید استراتژی های موثری برای بازاریابی داشته باشید. می توانید بر اساس نقاط قوت خود مشتریان را هدف قرار داده و تلاش کمتری را در نقاطی که ضعف دارید داشته باشید، در واقع از نقاط قوت خود استفاده کنید.

 

 


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040