۲۴ فروردين ۱۳۹۵

7 راه برای بهبود تمرکز در محل کار

۲۴ فروردين ۱۳۹۵ 1974 بازدیدکننده 0 نظر
7 راه برای بهبود تمرکز در محل کار در این مقاله می خوانید

روز کاری شما می‌تواند طولانی و سخت باشد و احتمال اینکه تمرکز شما از کارتان برود خیلی زیاد. باوجودی که حفظ تمرکز در محل کار شاید کار ساده‌ای نباشد اما غیرممکن نیست. ...

7 راه برای بهبود تمرکز در محل کار

اجازه ندهید همکاران حواس شما را پرت کنند

راه های حفظ تمرکز

همکاران شما شاید دوست داشته باشند خاطرات خود را تعریف کرده و یا حتی پشت سر دیگران صحبت کنند! چون آن‌ها این کار را می‌کنند دلیل نمی‌شود شما هم تکرار کنید. بهترین کاری که برای حفظ تمرکز خود می‌توانید انجام دهید این است که صداها و اطرافیان خود را حذف کنید. اگر یکی از همکارانتان پیش شما آمد سعی کنید به او نشان دهید قصد تمرکز روی کارتان را دارید و تمامی تلاشتان این است که آن کار را به پایان برسانید.

 

لیستی از کارهای خود تهیه کنید

راه های حفظ تمرکز

لیست به شما کمک می‌کند اولویت‌هایی داشته و ضرب‌الاجل‌ها را به یاد داشته باشید. زمانی که به این لیست نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید چه زمانی کار کمتری دارید و چه زمانی سه یا چهار پروژه پیش رو دارید و باید کار خود را بیشتر کنید. اگر اهداف مشخصی دارید که می‌خواهید در روز خاصی انجام شود باید اولویت‌های شما مشخص شوند و سپس می‌توانید با تمرکز به دنبال برآورده کردن اهداف خود بروید.

 

کارهای خود را کوچک کنید

راه های حفظ تمرکز

نحوه‌ی متمرکز ماندن هر فرد روی کارها می‌تواند متفاوت باشد. اگر لیست طولانی کارها به شما استرس می‌دهد کارهای خود را به بخش‌های قابل مدیریت کوچک‌تری تقسیم کنید. بهترین اقدام برای تمرکز تقسیم‌کارها به بخش‌های قابل مدیریت و اقدام برای انجام آن‌هاست. بعلاوه با این روش هر بار موارد بیشتری از لیست کارهای شما خط می‌خورد و حس رضایت‌مندی شما افزایش خواهد یافت.

 

یک روال داشته باشید

راه های حفظ تمرکز

شاید داشتن یک برنامه خسته‌کننده باشد اما داشتن یک ساختار جزئی کلیدی برای حفظ تمرکز شماست. داشتن برنامه، مثلاً پاسخ به ایمیل‌ها و چک کردن آن‌ها تنها در زمان ناهار، به شما اجازه می‌دهد حواس‌پرتی‌های ناشی از انتخاب‌های رندوم حذف شود. اگر منشأ حواس‌پرتی شما عوامل خارجی است باید به مرزهایی فکر کنید که برای خودتان قرار داده‌اید.

 

اول سخت‌ترین کار را انجام دهید

راه های حفظ تمرکز

اگر در ابتدا سخت‌ترین کار را انجام دهید آن گزینه از مقابل شما برداشته‌شده و با کارهای دیگر آن را به تعویق نخواهید انداخت. زمانی که اولین و سخت‌ترین کار خود را انجام دادید کارهای دیگر قابل مدیریت‌تر دیده می‌شوند. کارهایی که زیاد به آن علاقه ندارید یا سخت هستند را برای اول روز بگذارید، در نتیجه باقی‌مانده‌ی روز زمان با ارزش خود را با نگرانی برای آن هدر نخواهید داد.

 

تنها روی یک کار تمرکز کنید

راه های حفظ تمرکز

گاهی چندین کار مقابل خود قرار داده و به امید تمام کردن زودتر آن‌ها سعی می‌کنید همزمان کارهای خود را پیش ببرید. بااین‌وجود غیرممکن است بتوانید به‌طور همزمان چند کار مختلف را با هم انجام دهید. بهتر است تمرکز خود را روی یک کار بگذارید و آن را با بیشترین توان خود به پایان برسانید. یک کار را به سرانجام برسانید، سپس برای خود جایزه‌ای مانند کمی استراحت در نظر بگیرید، حالا به سراغ کار بعدی در لیست خود بروید.

 

کمی استراحت کنید

راه های حفظ تمرکز

شاید کمی استراحت برای حفظ تمرکز درست به نظر نرسد اما اغلب یک استراحت کوتاه یک تا دو دقیقه‌ای در بین کار کمک زیادی به شما خواهد کرد. بعد از اتمام وقت استراحت می‌دانید که دیگر وقت تمرکز و بازگشت برای ادامه‌ی کار است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040