۲ بهمن ۱۳۹۳

راهنمای پیدا کردن یک مربی خوب برای کارآفرینان تازه‌کار

۲ بهمن ۱۳۹۳ 3020 بازدیدکننده 0 نظر
راهنمای پیدا کردن یک مربی خوب برای کارآفرینان تازه‌کار در این مقاله می خوانید

مهم نیست که تا چه اندازه فرد باهوشی هستید و یا اینکه فکر اقتصادی‌تان تا چه اندازه مناسب و یا نادرست است، در هر حالت هر فردی که به دنبال مدیریت و کارآفرینی است نیاز به یک مربی خوب دارد. ...

راهنمای پیدا کردن یک مربی خوب برای کارآفرینان تازه‌کار

همیشه افرادی وجود دارند که پیش‌ازاین در موقعیت فعلی شما قرار داشته‌اند و الآن تجربه‌های ارزشمندی را برای استفاده شما در اختیار دارند.

در حقیقت تفاوت میان کارآفرین تازه‌کاری که کمی استعداد از خود نشان می‌دهد و کارآفرینی که همین حالا در کار خود موفقیت را تجربه کرده است، به مشاوره و مربی برمی‌گردد. راهنمایی خوب در گام‌های آغازین شروع هر کسب‌وکاری به همان اندازه اهمیت دارد که تأمین بودجه شایسته توجه است.   

 

نیاز به یک مربی امری واضح است. از سوی دیگر این انتخاب با سختی‌ها و نگرانی‌هایی همراه است. سؤال اینجاست که راه شناخت یک مشاور خوب چیست؟

 

تحقیق کنید

 پیدا کردن یک مربی خوب

راه‌های زیادی برای انتخاب مشاور وجود دارد. در ابتدا باید کمی تحقیق انجام دهید. سعی کنید رویدادهای اقتصادی را دنبال کرده و در سمینارها، نشست‌ها، و گفتگوهایی مرتبط با هدفتان شرکت کنید. می‌توانید به گروه‌های اجتماعی ملحق شوید. اتاق بازرگانی محل خود را شناسایی کنید و در آن عضو شوید. این کار می‌تواند بهترین آغاز تلقی شود. در اتاق‌های بازرگانی غالباً رویدادها و نشست‌هایی برگزار می‌شود که باعث گرد هم آمدن کارآفرینان تازه‌کار و بازرگانان موفق می‌شود. با افراد صحبت کنید، به تجاربشان گوش دهید و به دنبال برگزاری جلسات بعدی با هر فردی که فکر می‌کنید می‌توانید از تجربه آن‌ها بهره ببرید باشید.     

 

نام مشاوران را جستجو کنید.

راهنمای پیدا کردن یک مربی خوب

می‌توانید نام مشاوران را از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید. در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک به دنبال رویدادهای خاص در بخش‌ها و یا گروه‌های اقتصادی باشید. برای دریافت خبرنامه‌های اینترنتی در سایت‌های مرتبط ثبتنام کنید. در توییتر یا لینکدین به دنبال افراد باسابقه و یا مرتبط با هدف خود باشید. سپس می‌توانید از این طریق با آن‌ها در ارتباط باشید و سؤالات خود را مطرح کنید.

 

شخصی باتجربه را انتخاب کنید.

 پیدا کردن یک مربی خوب

سعی کنید شخصی را انتخاب کنید که دارای تجربه‌ها و ارتباطاتی متناسب با سطح کاری شما می‌باشد. برای مثال  اگر شما یک کارآفرین تازه‌کار در زمینه صنعت تعمیر خانه و ساختمان هستید، وقت خود را برای ارتباط با مدیرعامل یک شرکت مهندسی چندملیتی به هدر ندهید. سعی کنید شخصی را پیدا کنید که فعالیتی همانند شما را آغاز نموده یا کسی که از مشقات و سختی‌های شروع تجارت در آن زمینه آگاه است.

همواره به یاد داشته باشیدکه یک فرد راهنما که زمانش را در قبال پرداخت هزینه صرف راهنمایی شما می‌کند، با مربی تفاوت دارد. فرد راهنما ممکن است بسیار سودمند باشد اما کمکی که مربی می‌کند نسبتاً مؤثرتر است زیرا مربیان تنها به موفقیت دیگران علاقه‌مندند و برای آن تلاش می‌کنند.

اگر هنوز شخص مناسب برای این منظور را در ذهن ندارید، می‌توانید فهرستی از افراد موفق جامعۀ خود تهیه کنید. آیا کسی در این لیست وجود دارد که شما وی را تحسین کنید و برایتان محترم باشد؟ وی را به‌صرف نهار یا چای دعوت کنید و به‌سادگی از او بخواهید 30 دقیقه از زمانش را برای گفتگو با شما بگذارد.

هنگامی‌که تصمیم قطعی خود را برای مراجعه به شخصی گرفتید، دقیقاً بدانید که دنبال دانستن چه چیزی هستید. برای وی توضیح دهید که چه چیزی در مورد خدمات و محصولات کاری شما، شما را به هیجان می‌آورد و خشنودتان می‌کند. صادقانه از ترس‌های خود بگویید و نظر وی را جویا شوید.  

 

یک درخواست رسمی و محکم برای پیشنهاد مشاوره مانند" مشاور من خواهید شد؟" نظر خوبی نیست. چنین رابطه‌ای به‌خودی‌خود شکل می‌گیرد. گسترش رابطۀ مشاور و مشورت کننده زمان‌بر است بنابراین با درخواستی در مورد یک مشورت ساده برای یک پروژه یا مشکل شروع کنید و به‌تدریج پیش بروید.

 

رابطه خودتان را با فرد مشاور گسترش بدهید

پگونه یک مربی خوب انتخاب کنیم

هنگامی‌که مشاور خوبی را پیدا کردید، وی نقشی همانند یک الگو و مشاور و درنهایت یک دوست دارد. اگر رابطۀ بین شما خوب پیش برود، مشاوره برای هر دو طرف پاداش به ارمغان خواهد آورد. گسترش این رابطه اهمیت به سزایی دارد، پس بهانه‌های جذاب برای ملاقات‌های منظم پیدا کنید حتی بدون برنامه‌ی کاری.  

مشاوره چنان تأثیر مهمی در زندگی و موفقیت شخص دارد که حتی ممکن است نسبت به هر تعهد کاری ارجحیت داشته باشد. درواقع می‌توان بیشتر موفقیت افراد را به روابط آن‌ها با مشاور خود نسبت داد. استفاده از نصایح، مشورت، تدبیر و تجربیات مشاور می‌تواند حتی دید شما را به مسائل عوض کند و مطمئناً رسیدن به موفقیت را تضمین خواهد کرد.

 

اگر شما به جایگاهی رسیده‌اید که می‌توانید مهارت‌هایی را که کسب کرده‌اید به اشتراک بگذارید، پس باید خودتان مشاور شوید. رسیدن به موفقیت کار سختی است، و کارآفرینان می‌توانند از کمک شما در طی مسیر بهره ببرند.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040