۲۹ دي ۱۳۹۳

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

۲۹ دي ۱۳۹۳ 5122 بازدیدکننده 0 نظر
روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی در این مقاله می خوانید

تصمیم‌گیری در مورد شغل و حرفه، ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد، اما در صورتی که شما گزینه‌ها و زمان زیادی را برای تصمیم‌گیری در این مورد در اختیار خودتان قرار داده باشید، این مسئله کمی ساده‌تر خواهد شد. ...

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

بااین‌حال، معضل اصلی، عدم همخوانی بین استعدادها و مهارت‌های شما است. در صورتی که مجموعه مهارت‌های شما با استعداد شما همخوانی داشته باشد، شما خوش‌شانس هستید. در غیر این صورت، با وجود اینکه به دست آوردن مهارت‌هایی که بااستعداد شما همخوانی داشته باشد کار ساده‌ای است، تغییر دادن استعداد خودتان و همخوان کردن آن با مجموعه مهارت‌هایی که دارید یک کار واقعاً چالش‌برانگیز است. استعداد شما، به آرامی و به شکلی غیرارادی، در شما طرز فکری نسبت به یک رشته فعالیت خاص ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل، لازم است که والدین استعدادهای کودک را تشخیص داده و فرزند خود را برای به دست آوردن مجموعه مهارت‌های لازم تشویق کنند. اینکه بخواهیم برای تصمیم‌گیری در مورد زمینه کاری فرزند خودمان، تا پایان دوران مدرسه او صبر کنیم، ممکن است گزینه سالمی نباشد.

 

با وجود اینکه طرز فکر "یک کار برای تمام عمر" دارد به سرعت تبدیل به یک طرز فکر قدیمی می‌شود، زمینه کاری انتخابی شما از اهمیت زیادی برخوردار است، به این دلیل که فضایی که شما مدت زیادی از ساعت‌های کاری زندگی خود را در آن سپری خواهید کرد مشخص کرده و علاوه بر این، تعداد فرصت‌هایی که شما می‌توانید با استفاده از مجموعه مهارت‌های اولیه خودتان در اختیار داشته باشید را تعیین خواهد کرد.

 

کار خود را با مشخص کردن زمینه‌های مورد علاقه خود شروع کنید.

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

بسیاری از افراد برای مشخص کردن زمینه کاری خودشان، دیگران (به طور مثال معلمین، والدین، همسایه‌ها، و هم‌سن و سالان) را مدنظر قرار می‌دهند. افرادی که مورد احترام شما هستند و کار آن‌ها را مد نظر قرار بدهید. برای مشخص کردن خواسته‌های خودتان، و همخوان کردن مهارت‌هایی که دارید با مهارت‌هایی که در زمینه‌های کاری خاص مورد نیاز هستند، زمان بگذارید. مشخص کردن این موارد به تحقیقات زیادی نیاز دارد، اما کاملاً باارزش و پرفایده خواهد بود.

 

شناسایی مهارت ها

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

مهارت‌هایی که زمان انجام کارهای مورد علاقه خود از آن‌ها استفاده می‌کنید را شناسایی کنید. چیزهایی که در حال حاضر در آن‌ها تبحر دارید را مشخص کنید. این موارد، راهنمایی خیلی خوبی در مورد چیزهایی است که شما احتمالاً به عنوان یک حرفه از انجام آن لذت خواهید برد. به طور مثال، شاید شما از بودن در کنار حیوانات لذت می‌برید. این لذت ساده ولی بااهمیت، یک زمینه کاری بسیار گسترده را به روی شما باز می‌کند که می‌تواند شامل مواردی همانند نگهداری از حیوانات، دام‌پزشکی، حمل‌ونقل حیوانات، ساخت پوشش و وسایل تغذیه حیوانات، تأسیس یک فروشگاه فروش حیوانات، و موارد دیگر باشد. وقتی که شما یک زمینه احتمالی را شناسایی کنید، برای همخوان کردن مهارت‌های خود با آن آماده هستید.

 

به زمینه‌های شغلی به شکلی وسیع و گسترده فکر کنید.

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

یک زمینه کاری، خیلی بیشتر از یک شغل منفرد است. زمینه کاری جایگاهی است که حرفه‌ها و مکاسب زیادی در آن وجود دارند و شما باید آموزش‌ها و علایق خود را طوری در نظر بگیرید که امکان انجام حداقل 5 شغل مربوط به آن زمینه کاری را به روی شما باز کند. به طور مثال، اگر شما مهندسی یاد بگیرید، ممکن است بخواهید که تبدیل به یک مهندس میدانی (همانند تولید نفت)، مدیر یک سایت، مدیر یک دفتر مهندسی، مربی مهارت‌های مدیریتی، و یا مشاور مهندسی شوید. یا در صورتی که شما حقوق خوانده‌اید، ممکن است بخواهید وکیل یک شرکت حقوقی بزرگ، وکیل یک سازمان غیرانتفاعی، رهبر تیمی یک اداره از هر نوع (حتی غیرحقوقی)، مدیر یک شرکت، نویسنده کتابچه‌های قوانین حقوقی شرکتی، و این موارد شوید. این را بدانید که پهنای رشته کاری شما تا حدودی به آموزش‌هایی که دریافت می‌کنید، مجموعه مهارت‌های شخصی به‌روزرسانی شده شما، و همچنین تمایل شما به امتحان کردن چیزهای جدید و دریافت آموزش‌های مجدد بستگی دارد.

 

کارهای بین‌رشته‌ای را در نظر داشته باشید.

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

زمانی که به آینده شغلی خودتان و کارهایی که برای رسیدن به آن نقطه باید انجام دهید فکر می‌کنید، فرصت‌هایی که از تقاطع دو زمینه کاری ایجاد می‌شوند را نیز مدنظر قرار بدهید. به طور مثال، بسیاری از معلمین در مهارت‌های نوشتاری قوی بوده و به همین دلیل ویراستار و ناشران خیلی خوبی خواهند شد. در مورد مهارت‌های خود ، فراتر از چارچوب عنوان کاری که به شما داده شده است فکر کنید.

 

اطلاعات کسب کنید.

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

تا جایی که می‌توانید در مورد صلاحیت‌های که برای رشته‌های مورد علاقه خودتان به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد اطلاعات کسب کنید. در این قسمت، شما به کتابخانه، اینترنت، و تماس مستقیم با افراد نیاز خواهید داشت. همچنین برای دریافت کمک در مورد انتخاب‌ها و پیشرفت شغلی، می‌توانید از خدمات مدرسه، اجتماع محلی، دانشگاه، و این موارد نیز استفاده کنید. تحقیق گسترده شما، به شما در مشخص کردن سریع مواردی که باید مورد مطالعه قرار بدهید، و همچنین عمق مطالعه مورد نیاز، کمک خواهد کرد. کاملاً تحقیق کنید و در مورد نیازهای سال‌های سوم و چهارم آموزش‌های خودتان نیز اطلاع کسب کنید تا با غافلگیری‌های بدی (همانند زمان اضافی و یا مهارت‌های مشکل‌تری که ممکن است با علایق و یا توانایی‌های شما سازگار نباشد) مواجه نشوید. 

 

افرادی که در آن رشته کار می‌کنند را پیداکرده و از آن‌ها یاد بگیرید.

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

زمانی که مشخص کردید چه کارهای خاصی مورد علاقه شما است، با افرادی که همین الآن در آن رشته‌ها کار می‌کنند صحبت کنید. این کار به شما امکان می‌دهد که پیشنهادات آن‌ها را شنیده و با موارد مثبت و منفی آن رشته کاری آشنا شوید. در برخی از موارد، شما ممکن است فرصت انجام کار در محلی که مورد علاقه خودتان است را پیداکرده و در این صورت می‌توانید در آن زمینه تجربه کاری نیز به دست بیاورید.

 

ارزیابی رشته ی انتخابی

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

با توجه به درک خود و اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید، انتخاب رشته را ارزیابی کنید. نظراتی که دریافت کرده‌اید را بررسی کرده و این موارد را با تحقیقات انجام‌شده و احساسی که در مورد مسیر بالقوه شغلی خودتان دارید سبک سنگین کنید. این مرحله‌ای است که باید تصمیم‌گیری در زمینه اینکه آیا این مسیر هنوز هم برای شما جذابیت دارد و یا خیر را انجام دهید. فراموش نکنید که لازم است سبک زندگی مورد علاقه خود را نیز در این معادله وارد کنید. درصورتی‌که برای انجام شغل مورد نظر خود، شیوه زندگی محبوب خودتان را خیلی نادیده بگیرید، ممکن است در آینده از این انتخاب ناراحت شده و احساس پشیمانی کنید. به همین دلیل، ترکیب کردن انتخاب شغلی و تعادل در سبک زندگی، که لطمات وارده به سبک زندگی در آن کوتاه و مقطعی بوده و اساسی و طولانی مدت نباشد، کاری عاقلانه است.

 

در یک برنامه آموزشی در مورد حرفه انتخابی خود نام‌نویسی کنید.

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

در زمان تحصیل، ایجاد شبکه و استفاده از فرصت‌های کار کردن در زمینه شغلی خودتان (چه به صورت کارآموزی و یا پست‌های کوتاه مدت با حقوق) را نادیده نگیرید. این فرصت‌ها، بهترین احساس ممکن در مورد آن کار و نوع افرادی که در آن رشته احتمالاً با آن‌ها مواجه خواهید شد را به شما خواهند داد. این مسئله به شما کمک می‌کند که قسمت غیرضروری تحصیل را کنار گذاشته و یا مهارت‌ها و اطلاعاتی به دست آورید که ممکن است در آینده به کار شما آمده و افق‌های کاری شما را گسترش دهد. 

 

خوش‌بین باقی بمانید.

روش تصمیم‌گیری در مورد زمینه شغلی

در زمانی که در نهایت تعلیمات خود را به پایان رساندید و برای پیداکرده آن شغل رؤیایی خودتان آماده هستید، مهم‌ترین نکته این است که دید مثبت خود را نسبت به زندگی حفظ کرده و برای تغییر، تفاوت، و جابجایی‌هایی در محدوده آسایش خودتان آماده‌باشید. این، جهان واقعی است و خیلی سریع حرکت می‌کند. مهم است که از تغییرات عقب نمانیم و با تبدیل چالش‌ها به فرصت‌ها، رویکردی مثبت در برابر آن‌ها داشته باشیم. با این حال، همیشه چیزی که در مورد شما خاص و ویژه است را حفظ کنید؛ به این دلیل که در نهایت، این آن چیز خاصی است که بسیاری از کارفرماها به دنبال آن هستند و از بین تعداد زیادی از کارمندان آموزش‌دیده و ماهر که در اختیاردارند، آن را انتخاب می‌کنند.

 

نکته‌ها

زمانی که در رشته انتخابی خود به دنبال کار هستید، همیشه سعی کنید که تا حد ممکن در مورد رؤسای احتمالی خود اطلاعات کسب کنید و مطمئن شوید که از کارکردن با آن‌ها راضی خواهید بود. یک مصاحبه، یک فرآیند دوطرفه است. 

کاتالوگ دوره آموزشی رشته مورد علاقه خود در دانشگاه را بررسی کنید. همه مواردی که توجه شما را جلب می‌کنند را علامت بزنید. انتخاب‌های خود را دسته‌بندی کنید تا ببینید که آیا گرایشی برای یک مسیر آموزشی که مورد علاقه شما است وجود دارد یا نه.

ممکن است جستجو در اینترنت برای انجمن‌های حرفه‌ای در رشته مورد علاقه شما، به کارتان بیاید. عبارت "انجمن متخصصین ..." را در اینترنت جستجو کنید. هر چقدر سریع‌تر بتوانید به این انجمن‌های حرفه‌ای ملحق شوید، با وارد شدن در بحث‌های آنلاین، شرکت در جلسات حضوری، و خواندن خبرنامه و یا ژورنال انجمن، فرصت بیشتری برای تماس با افراد شاغل در رشته مورد علاقه خودتان خواهید داشت. 

 

هشدارها

از اینکه به اشتباه خود در انتخاب رشته شغلی، و اینکه نیاز به تغییر آن دارید اعتراف کنید، هراسی به دل راه ندهید. یکی از دلایل اصلی اینکه باید یک زمینه گسترده که با مهارت‌های شما همخوانی دارد انتخاب کنید، این است که بتوانید در یک یا چند رشته حرکت کرده و موارد مختلفی را امتحان کنید تا بتوانید چیزی که واقعاً محبوبتان است را پیدا کنید. عمر خود را در شغل‎هایی که از سطح استاندارد شما پایین تر هستند هدر ندهید. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040