۲۷ دي ۱۳۹۳

شش روش برای دادن انگیزه به دیگران

۲۷ دي ۱۳۹۳ 5625 بازدیدکننده 0 نظر
شش روش برای دادن انگیزه به دیگران در این مقاله می خوانید

اگر شما تیمی از افراد را برای رسیدن به موفقیت رهبری می‌کنید، باید با روش‌های دادن انگیزه به دیگران آشنا باشید. ...

شش روش برای دادن انگیزه به دیگران

 

اگر شما برای درک انگیزه‌های دیگران تلاش کرده و نیازهای افراد را برآورده کنید، حرکت صحیحی را در مسیر یک تجربه مثبت و متعالی برای همه افراد گروه شروع کرده‌اید.

زمانی که نیازهای اولیه افراد برآورده شود، آن‌ها معمولاً کار بر روی آرمان‌ها و نیازهای برتر را شروع خواهند کرد. به طور مثال، در صورتی که فردی گرسنه باشد، نخواهد توانست بر روی یک مسئولیت تفکر انتقادی تمرکز کند. در این مورد شما باید مطمئن شوید که فرد قبل از شروع آن مسئولیت، غذا خورده باشد. ولی زمانی که نیازهای اولیه افراد برآورده شد، شما چگونه می‌توانید آن‌ها را برای انجام دادن یک سری وظایف خاص ترغیب کنید؟

 

یک یا چند مورد از روش‌های زیر را برای دادن انگیزه و ترغیب کردن افراد استفاده کنید: 

 

با مردم با مهربانی رفتار کنید.

دادن انگیزه به دیگران

به عنوان یک رهبر، شما باید با افرادی که به شما کمک می‌کنند، با احترام و مهربانی کامل برخورد کنید. زمانی که می‌توانید و مناسب است، از کار آن‌ها تعریف کنید. ممکن است این را ندانید، ولی وقتی که با افراد به خوبی و مهربانی برخورد می‌شود، این می‌تواند انگیزه زیادی در آن‌ها ایجاد کند. مردم خیلی دوست دارند بدانند که کارشان را به خوبی انجام داده‌اند و از کار کردن با افرادی که با دیگران با مهربانی برخورد می‌کنند لذت می‌برند.

 

به افراد مسئولیت بدهید.

دادن انگیزه به دیگران

اگر وظایف خاصی وجود دارد که شما مجاز به تفویض به دیگران هستید، خیلی خوب است که مسئولیت آن را به یکی از افراد خودتان محول کنید. زمانی که مسئولیت کامل یک وظیفه بر عهده یک فرد باشد، احتمال اینکه انگیزه بیشتری برای به پایان رساندن آن پیدا کند بیشتر خواهد بود. دلیل این مسئله این است که زمانی که کار را به صورت گروهی انجام می‌دهند، ممکن است این احساس را داشته باشند که تلاش‌های سخت آن‌ها اهمیت زیادی ندارد، ولی زمانی که به تنهایی مسئول یک کار باشند، تلاش آن‌ها قطعاً اهمیت خواهد داشت. آن‌ها همچنین می‌دانند که برای موفقیت یا شکست آن پروژه، باید جواب‌گو باشند.

 

یک شنونده خوب باشید.

دادن انگیزه به دیگران

هیچ کس دوست ندارد که احساس بی‌اهمیت بودن داشته باشد. صرفاً به این دلیل که حرف نهایی را شما می‌زنید، باعث نمی‌شود که نتوانید در فرایند تصمیم‌گیری‌های مهم، از کمک افراد دیگر استفاده کنید. افراد عاشق این احساس هستند که دارند تفاوتی ایجاد می‌کنند. همیشه شنونده حرف‌های آن‌ها باشید تا انگیزه پیدا کردن راه‌حل‌ها و ایده‌های خلاقانه را به تیم خود بدهید.

 

اهداف پیش‌برنده تنظیم کنید.

دادن انگیزه به دیگران

زمان زیادی را صرف فکر کردن به این مسئله کنید که توانایی‌های تنظیم اهداف شما، چگونه می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در دیگران شود. شما نباید اهدافی در نظر بگیرید که رسیدن به آن‌ها بسیار ساده باشد. تیم شما ممکن است به سادگی به آن اهداف برسد، ولی به بهترین توانایی‌ها و عملکرد خود برای رسیدن به آن‌ها نخواهد رسید. به شکل متقابل، شما نباید اهدافی وضع کنید که رسیدن به آن‌ها غیرممکن باشد. در این صورت گروه شما به سرعت انگیزه خود را از دست خواهد داد، زیرا احساس رسیدن به هدف هیچ‌گاه در آن‌ها شکل نخواهد گرفت. شما باید اهدافی در نظر بگیرید که باعث پیشرفت افراد گروه از جایگاهی که در آن قرار دارند شده و این کار را ادامه دهید.

 

افراد را بشناسید.

دادن انگیزه به دیگران

به عنوان یک رهبر و مدیر، شاید علاقمند نباشید که تبدیل به دوستان شخصی همکاران و کارمندان خود شوید، اما این به این معنی نیست که نمی‌توانید با آن‌ها آشنا شوید. راه‌های ارتباطی خود با آن‌ها را باز گذاشته و با توجه کردن به نیازها، خواسته‌ها، و نقاط ضعف و قوت افراد، اطلاعات خود را در مورد آن‌ها بیشتر کنید. افراد هوشیار هستند و رهبری که اهمیت می‌دهد را از کسی که اهمیت نمی‌دهد تشخیص می‌دهند. کار کردن برای فردی که به آن‌ها اهمیت می‌دهد، قطعاً انگیزه بیشتری در آن‌ها ایجاد خواهد کرد.

 

همه افراد را در جریان مسائل قرار دهید.

دادن انگیزه به دیگران

هیچ‌کس دوست ندارد که از مسائل بی‌اطلاع بماند. لازم است که فرآیند تصمیم‌گیری و تفکر خودتان را به اطلاع افراد گروه برسانید. البته قاعدتاً مواردی وجود دارد که شما نمی‌توانید به عنوان یک رئیس با افراد دیگر مطرح کنید. ولی زمانی که می‌توانید در مورد موارد مهم بحث کنید، لازم است که این مطلب را به اطلاع افراد برسانید.

 

به یاد داشته باشید که زمانی که برای دادن انگیزه به دیگران تلاش می‌کنید، خیلی مهم است که حس تعلق و وابستگی آن‌ها را تقویت کنید. شما در حال رهبری یک خانواده کوچک هستید و زمانی که همه افراد شاد باشند، انگیزه رسیدن به جایگاه‌های عالی در آن‌ها ایجاد خواهد شد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040