۲۰ خرداد ۱۳۹۳

فواید استراحت و وقفه های منظم در زمان کار

۲۰ خرداد ۱۳۹۳ 5929 بازدیدکننده 0 نظر
فواید استراحت و وقفه های منظم در زمان کار در این مقاله می خوانید

اگر شما از آن دسته کارمندانی هستید که در زمان کار به صورت ثابت و بی وقفه کار می کنید، حتماً توصیه می شود این مقاله را مطالعه کنید. و اگر شما از آن جمله کارفرمایانی هستید که دوست دارید کارمندانتان به صورت بی وقفه کار کنند، این مقاله قطعاً برای شماست. ...

فواید استراحت و وقفه های منظم در زمان کار

کارفرمایان، کارمندانی که ساعت‌های طولانی به‌سختی کار می‌کنند را دوست دارند. بااین‌حال، یک کارمند خوب برای حفظ سلامتی و کیفیت کاری خود، باید هر چند وقت یک‌بار، دست از کار کشیده و استراحت کند. یک استراحت می‌تواند شامل نیم ساعت تا یک ساعت وقفه برای صرف ناهار و نماز، و استراحت‌های 10 تا 15 دقیقه‌ای بعد از هر دو ساعت کار، برای قدم زدن و استراحت دادن به ماهیچه‌ها باشد.

 

نوع فعالیت‌هایی که شما در زمان استراحت خودتان انجام می‌دهید، به نوع کار شما بستگی دارد. اطلاعات زیر، مربوط به یک شیفت کاری هشت‌ساعته، و برای فردی است که به‌صورت نشسته در پشت کامپیوتر کار می‌کند.

 

اهمیت استراحت کردن در محل کار

استراحت دوره‌ای در طول کار، برای سلامتی جسمی و روانی کارمندان بسیار مهم است. متمرکز نگه‌داشتن ذهن بر روی یک فعالیت مشابه برای دوره‌های طولانی، درنهایت باعث خسته شدن آن می‌شود. هنگامی‌ که مغز خسته می‌شود، کمتر کار می‌کند و این می‌تواند به اشتباهات و کیفیت پایین کاری منجر شود. از این‌ گذشته، یک مغز خسته، ممکن است سیگنال‌هایی را برای خوابیدن بدن ارسال کند، و به همین دلیل است که بسیاری از مردم در پای کامپیوترهای خود به خواب می‌روند. علاوه بر این، افرادی که زمان‌های طولانی را پشت کامپیوتر کار می‌کنند، ممکن است دچار مشکلات بینایی شوند. تاری دید یک عارضه مشترک در 93 درصد از افرادی است که بدون دادن فرصتی برای استراحت به چشمان و مغز خود، مدت‌زمان بسیار زیادی را پشت کامپیوتر بدون وقفه سپری می‌کنند.

 

اگر کسی بدون استراحت دادن به مغز خود، مدت‌زمان زیادی به خودش فشار وارد کند، ممکن است گرفتار عوارض جانبی زیان‌باری بشود. تحریک‌پذیری، حواس‌پرتی، گیجی، عصبانیت، اضطراب و خستگی، می‌تواند از استراحت ندادن به مغز ایجاد شود. همه این علائم می‌توانند باعث به ‌وجود آمدن مشکلات دیگری همانند دعوای بین همکاران و کیفیت پایین کار شود. استراحت دادن به مغز یا تحریک کردن آن با یک فعالیت جایگزین پس از دوره‌های زمانی مشخص کاری، می‌تواند به جلوگیری از ایجاد عوارض مخرب کمک کند.

 

کاهش احتمال دیابت و مشکلات قلبی

عدم فعالیت معمولاً باعث افزایش سطح خون افراد می‌شود. احتمال بروز دیابت، در کارمندان ساکن، به نسبت کارمندانی که به‌طور منظم استراحت می‌کنند بیشتر است. طبق مطالعات اخیر، یک استراحت ده‌ دقیقه‌ای که در آن کارمندان صرفاً در اطراف قدم بزنند، از بالا رفتن ناگهانی و غیرمعمول قند خون در آن‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین مشخص شده است که نشستن‌های طولانی‌مدت، واکنش بدن به مواد غذایی را تغییر می‌دهد. بنابراین، درگیر شدن در برخی از انواع فعالیت‌های ورزشی در طول روز کاری، می‌تواند به جلوگیری از دیابت و بیماری‌های قلبی در فرد کمک کند.

نشستن برای مدت طولانی، می‌تواند ازلحاظ جسمی نیز روی فرد اثر بگذارد. این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد درد در ناحیه پشت، گردن، شانه‌ها، و باسن شود. گرفتن فشار و وزن از روی آن مناطق، می‌تواند به‌جای آسیب رساندن به آن‌ها، باعث تقویت آن‌ها شود.

 

چه زمانی باید استراحت کرد

تمامی افراد، شغل‌های ایده آلی ندارند که در آن‌ها، کارفرما حاضر باشد که اجازه وقفه‌های مکرر را بدهد. بااین‌حال، یک کارمند باید بتواند هر دو ساعت یک‌بار، جدا از استراحت‌های معمول و متداول زمان کار، وقفه‌ای در کار خود داده و استراحت منظم داشته باشد. کارمندان باید پس از هر دو ساعت خیره شدن به صفحة کامپیوتر، 15 دقیقه را برای استراحت دادن به چشمان خودشان صرف کنند.

فرد می‌تواند پانزده دقیقه را برای دور کردن خستگی از چشم و تمرکز کردن بر روی یک چیز دیگر سپری کند. او همچنین باید تا جایی که می‌تواند چشمک بزند تا از ابتلا به بیماری خشکی چشم جلوگیری کند. یک پیشنهاد خوب دیگر این است که چشم‌ها را برای چند دقیقه ببندید.

 

تمرین های زمان کار

افرادی که از آزادی بیشتری در محل کار برخوردار هستند، می‌توانند برای تمرین‌هایی که می‌توانند در زمان استراحت خود انجام دهند، خلاقیت به خرج بدهند. یک ایده خوب این است که برای تمرین کردن، 10 بار از پله‌ها بالا و پایین بروید. این کار نه‌تنها سیستم قلبی عروقی را به فعالیت بیشتری وا‌می‌دارد، بلکه سوخت‌وساز بدن فرد را نیز افزایش داده و مغز را برای افزایش کیفیت کاری تقویت می‌کند.

 

اثبات اینکه وقفه‌های زمان کار مفید است

شواهد آماری زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد استراحت منظم در طول یک نوبت ‌کاری، برای کارمند و کارفرما مفید است. بر اساس مطالعات انجام شده، بیش از 50% کارمندانی که به‌طور منظم در زمان کار خود استراحت می‌کردند، بیش از 33٪ افزایش کارایی از خود نشان ‌دادند. این افراد قادر به پاسخ‌گویی به حجم بیشتری از مشتریان بوده، و اطلاعات و کمک‌های دقیقی را در اختیار آن‌ها قراردادند.

علاوه بر این، برخی از این کارمندان، به دلیل ارائه خدمات برتر به مشتریان، گواهی‌های تشکر از کارفرمایان خود دریافت کردند. بنابراین، هرکسی در هر موقعیت کاری که باشد، باید برای ایجاد وقفه و استراحت در زمان کار بسیار تلاش کند. حتی 15 دقیقه در طول روز هم می‌تواند باعث افزایش عملکرد کلی در شغل شده و در نهایت باعث شادی کارفرما نیز بشود.
 

 

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040