۱۶ آبان ۱۳۹۲

چه چیز می‌تواند ابتکار و خلاقیت یک کارمند را نابود کند

۱۶ آبان ۱۳۹۲ 3571 بازدیدکننده 2 نظر
چه چیز می‌تواند ابتکار و خلاقیت یک کارمند را نابود کند در این مقاله می خوانید

 ارائه خلاقیت از سوی کارمندان باعث پیشرفت یک شرکت خواهد شد این مقاله به شما نشان می‌دهد که چه چیز می تواند ابتکار و خلاقیت یک کارمند را نابود کند. ...

چه چیز می‌تواند ابتکار و خلاقیت یک کارمند را نابود کند

مقدمه

تخریب ابتکار و نوآوری کارمندان، می‌تواند به شکل منفی منافع شرکت را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا کارمندان می توانند با ایده ها و پیشنهاد های خود، سیستم ها و فرآیندهای جدیدی را برای شرکت ایجاد کنند. با گذر زمان، ممکن است نیاز باشد تا مدل شرکت، با توجه به بازار هدف تغییر کرده و با تمایلات روز دنیا پیش برود. مدیران باید از فرونشاندن روحیه‌ی خلاق و نوآورانه‌ی کارمندان خودداری کنند. در ادامه لیستی از مواردی که معمولاً باعث بی علاقگی کارمندان از ارائه نظرات و پیشنهادات سازنده می شود آورده شده است:

 

انتقاد

اگر مدیریت به طور پیوسته از ایده‌های جدید انتقاد کند، کارمندان تمایلی به مطرح کردن ایده‌هایشان نخواهند داشت. کم کردن نظرات کارمندان برای یک محصول، سرویس‌، و یا یک فرآیند خاص تولید، ممکن است کارمند را به سمت کار برای رقیب و ارائه‌ی پیشنهاد‌ها به او ترغیب کند. ترجیحاً به جای تمرکز بر روی فکرهای خلاقانه‌ای که نیازمند تحقیق بیشتر و یا اطلاعات قبلی برای اجرا هستند، کارمندان باید با کمک و راهنمایی مدیریت تشویق به ارائه‌ی پیشنهادات کامل شوند. توضیح دهید قبل از آنکه ایده ها در سیستم مدیریت بالا برود کدام جرئیات باید مورد بررسی قرار بگیرد، ولی از نظرهای منفی خودداری کنید.

 

ترس

شرمسار کردن یک کارمند با تمسخر ایده‌ی او در یک جلسه با کارمندان دیگر، پیغامی را به دیگر کارمندان می‌رساند که خلاقیت ارزشی نداشته و ممکن است به مسیر شغلی آن‌ها با شرکت آسیب برساند. کارمندان ممکن است بترسند که ایده‌های نوآورانه‌ی آن‌ها ممکن است موفق آمیز نبوده و آن‌ها سرزنش شوند. برای مثال کارمندان ممکن است از مطرح کردن ایده سیستم اجرایی جدید بترسند، زیرا اگر درست اجرا نشود ممکن است مشتریان را تحت الشعاع قرار داده و شرکت سرمایه‌ای را از دست بدهد.

 

ساختار پیچیده

در یک محیط کاری بسیار ساختار یافته، کارمندان ممکن است نوآوری و خلاقیت در طول ساعت کاری را دشوار بدانند. اگر مدیریت اجازه‌ی جلساتی برای فکر کردن و یا زمان برای تنظیم کردن ایده‌ها را ندهد، ممکن است از فکر خلاقانه‌ی کارمندان برای حل مشکلات و پیشرفت در کار جلوگیری شود. شرکتی که برنامه‌ی کاری و روش‌های اجرایی بسیار سفت و سختی دارد، کارمندان را از داشتن زمان و انرژی برای اشتراک راه‌هایی برای بهبود تجارت و بهبود کارایی منع می‌کند.

 

مقاومت

حتی زمانی که یک ایده مطرح، قبول و پیاده‌سازی شده است، مقاومت مدیران و کارمندان دیگر می‌تواند ایده ها و نوآوری های خلاقانه‌ی مورد نیاز شرکت را خراب کند. به علاوه، اگر یک پیشنهاد نیازمند تحقیق و نوشته شدن در یک گزارش باشد، ممکن است کارمندان دیگر نخواهند که تلاش کرده و زمان خود را هدر دهند. برای جلوگیری از این مقاومت‌ها، مدیریت باید هفته ها قبل از اجرای طرح جدید، کارکنان را آماده کرده و پشتیبانی و برخورد مشتاقانه‌ی خود برای تغییرات جدید را نشان دهد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040