۱۶ آبان ۱۳۹۲

آداب معاشرت مناسب برای سرپرست ها

۱۶ آبان ۱۳۹۲ 4708 بازدیدکننده 4 نظر
 آداب معاشرت مناسب برای سرپرست ها در این مقاله می خوانید

داشتن یک درک خوب از آداب معاشرت، گاهی کار سخت نظارت بر دیگران را برای شما راحت و دلپذیر می‌کند، در این مقاله آداب معاشرت مناسب برای سرپرست ها توضیح داده شده است. ...

 آداب معاشرت مناسب برای سرپرست ها

مقدمه

صاحب یک تجارت که قوانین نانوشته آداب معاشرت در محل کار را دانسته و به آن‌ها احترام می‌گذارد، می‌بیند که کارمندان بیشتر از دستوراتش پیروی کرده و به او اعتماد دارند حتی اگر با یک ایده‌ی خاص او موافق نباشند.

 

احترام به خودمختاری

احترام به خودمختاری دیگران به این معناست که مرزهای آن‌ها را شناخته و تصدیق کنیم. برای مثال، یک آداب معاشرت خوب برای یک ناظر این است که نتیجه‌ی مورد نیاز از یک کار را به کارمند بگوید ، به جای اینکه کلیه‌ی جزئیات نحوه‌ی انجام آن را به او توضیح دهد. البته یک کارمند بی‌تجربه نیاز به راهنمایی بیشتری دارد. کارمندان دوست دارند تا بیشتر ابتکار به خرج داده و زمانی که اجازه‌ی کار مستقل به آن‌ها داده شود، راه‌حل‌های خلاقانه بیابند. صاحبان یک تجارت با مهارت‌های معاشرتی خوب به مرزهای بیرون از محیط کار هم احترام می‌گذارند. تماس با یک کارمند در روزهای تعطیلی، به جز در مواقع ضروری، یک مهارت معاشرتی بسیار ضعیف است. زیرا کارمندان نیاز دارند تا روزهای تعطیل به دیگر جنبه‌های زندگی خود بپردازند.

 

حفظ اسرار شخصی

صاحب تجارت گاه ممکن است مطالبی را در مورد کارمندش متوجه شود که کارمند دوست ندارد دیگران از آن مطلع باشند. برای مثال، اگر کارمندی برای قرار ملاقات های پزشکی تقاضای مرخصی بیشتری دارد، در میان گذاشتن این مسئله با دیگر کارمندان یک آداب معاشرت بسیار ضعیف است. کارمندی که با یک مشکل خاص مانند طلاق درگیر است، اگر خودش اطلاعاتش را به دیگران نگفته، شاید دوست نداشته باشد که رئیسش درباره‌ی آن با دیگران صحبت کند.

 

اجتناب از رفتارهای نابرابر

شرکت‌ها اغلب قوانینی دارند که سرپرستان را داشتن برخوردهای نابرابر با کارمندان، به خاطر علائق شخصی یا موارد مشابه، باز می دارد. این فرهنگ در بسیاری از شرکت‌های کوچک بی‌اهمیت تر است اما همچنان دوری از رفتارهای ناعادلانه حقیقی یا ظاهری مهم است. دوست شدن با یک کارمند و مثلا مسافرت رفتن با وی ممکن است این احساس را در بقیه ایجاد کند که انجام درست کار ملاک اصلی پیشرفت نیست.

 

توضیح تصمیم‌ها

یکی از مهم‌ترین عوامل برای جذب و حفظ اعتماد کارمندان، صداقت و روراست بودن در مکالمات است. ممکن است کارمندان کاملاً با یک سیاست خاص مخالف باشند، اما اگر دلیل آن تصمیم مدیر را بدانند، معمولاً به نظرات او احترام می‌گذارند. اگر شرکت بدون هیچ توضیحی سیاست‌های خود را عوض کند و یا نظر افراد موثر را نپرسد، کارمندان بی‌میل و بدگمان می‌شوند. مکالمات شفاف می تواند در آینده نیز برای شرکت مفید باشد، مثلا زمانیکه لازم است یک کارمند در روز تعطیل فراخوانده شده و اضافه کاری انجام دهد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040