۱۵ آبان ۱۳۹۲

چگونه با کارمندی که سعی می کند بد به نظر برسیم رفتار کنیم

۱۵ آبان ۱۳۹۲ 3437 بازدیدکننده 2 نظر
چگونه با کارمندی که سعی می کند بد به نظر برسیم رفتار کنیم در این مقاله می خوانید

شاید در شرکت شما کارمندانی باشند که سعی بر این دارند که شما بد بنظر برسید در این مقاله شما با نحوه برخورد با آنان آشنا خواهید شد. ...

چگونه با کارمندی که سعی می کند بد به نظر برسیم رفتار کنیم

مقدمه

شما هر چقدر هم در دانشگاه های حرفه ای و کلاس های آموزشی برای کسب علم و تکنیک های بهبود کارایی در کار زمان سپری کرده باشید، ولی باز هم ممکن است در برخورد با کارمندان زورگو و قلدر دچار مشکل شوید . کسب دانش، چه در مؤسسات رسمی و چه مدارس غیررسمی، شما را برای ورود به محیط کار آماده می‌کند. کلاس‌های درباره‌ی اقتصاد و یا سیاست‌های تجارت و یا سال‌ها تجربه عملی شما را برای کارهای سخت روزانه آماده می‌کند. با این حال، درس‌های دوره پیش دبستانی است که در برخورد با افراد قلدر به کار افراد می آید.

 

توجهتان به کارهای خودتان باشد

کاری را که برای آن استخدام‌شده‌اید انجام دهید. رئیس و یا ناظر شما متوجه می‌شود که آن فرد کاری انجام نداده و فقط بدگویی می‌کند و می‌فهمند که شما با پشتکار کار می‌کنید. با اینکه بهتر است کارمندان با هم کنار بیایند، شما برای انجام کارهای خاصی استخدام‌شده‌اید. به علاوه کار کردن زیاد و غوطه‌ور ساختن خود در کار سبب می‌شود که به همکار دردسرساز خود توجه نداشته باشید. اگر آن کارمند دردسرساز سعی دارد که از کارهای شما به نفع خود سوء استفاده کند، از فایل های خود کپی گرفته و آن‌ها را در کامپیوتر ذخیره کنید. اگر با یک تیم کار می‌کنید، بهترین کار این است که نسبت به آن همکار بی توجه باشید ، زیرا جو منفی می تواند راندمان کار شما را کم کرده و اعتماد و شادی ای که همکاران می‌توانند باهم به اشتراک بگذارند را از بین می‌برد.

 

اگر نمی‌توانید چیز خوبی بگویید....

هیچ‌چیز نگویید. درباره این حالت منفی با همکاران، و یا با نماینده‌ی بخش، مگر در شرایط ضروری صحبت نکنید. اگر احساس می‌کنید که کار شما در خطر است، مثلاً احتمال نرسیدن به یک ضرب العجل و یا احتمال بازخورد منفی مشتری وجود دارد، برنامه‌ای برای صحبت با ناظر بخش بچینید. صحبت هایتان را در حالتی آرام و در نهایت صداقت ارائه کنید. از شروع کردن صحبت با کلماتی کودکانه مانند " او بحث را شروع کرد" و یا "او سعی می‌کند که من بد به نظر برسم"  خودداری کنید. احساسات خود را کنترل کنید تا به جای حرفه‌ای بودن بچه به نظر نرسید. اگر باید خود را تخلیه کنید، با شریک، همسر و یا مادرتان صحبت کنید. اگر باید با آن فرد روبرو شوید، خونسرد بوده و این نصیحت حکیمانه را به یاد داشته باشید "برای صحبت به هیچ‌کسی نزدیک نشوید مگر اینکه بتوانید عاقلانه فکر کنید... از خود به طریقه ای مناسب و حرفه‌ای دفاع کنید"

 

آن رفتار را تأیید نکنید

اجازه دهید کارتان در مورد شما صحبت کند. شما می‌توانید به صورت غیرمستقیم رفتار منفی آن فرد را نشان دهید. اگر در اداره شایع است که شما فردی غیراجتماعی هستید، شیرینی خریده و همه را در آن شریک کنید. آیا شایع است که شما تنبل هستید؟ به سختی کار کرده و یا تا دیروقت در اداره بمانید. اگر شایع است که شما متکبر، بی‌ادب و یا نابالغ هستید، باز هم شیرینی بخرید. هیچ‌چیز مانند یک شیرینی سبب از بین رفتن شایعات بی‌اساس نمی‌شود. دلیل رفتار سرسختانه‌ی همکار شما، هیچ فرقی با قلدری بچه ها در دوران دبستان ندارد. او فقط به دلیل اینکه می‌داند می‌تواند شما را اذیت کند،این کار را می‌کند. به او احساس رضایت ندهید. روانشناسی پیشنهاد می‌دهد که " اگر از نقطه ضعف های خود همانند آسیب پذیر بودن و عصبانی شدن آگاه باشید، مقاومت در مقابل افراد سرسخت راحت تر خواهد بود.

 

آماده‌ باشید

از حالت آماده خارج نشوید. هنگامی که با شخص ایجادکننده مشکلات و رئیستان ملاقات می‌کنید، کارتان را آماده داشته باشید. خودتان را برای سؤالاتی که ممکن است رئیستان بپرسد آماده کنید. اگر در یک گروه هستید و آن شخص شوخی ای درباره‌ی شما می‌کند، تنها لبخند بزنید. گفتن کلمات طعنه دار بر سر میز غذاخوری همگانی تنها سبب یک ملاقات حضوری با منابع انسانی می‌شود. این کار زمان می‌برد، اما اگر نشان دهید که این حرف‌ها روی شما و یا کارتان تاثیری ندارند، رقیب شما به سراغ هدف راحت‌تری خواهد رفت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040