۱۳ آبان ۱۳۹۲

تکنیک های متفاوت طوفان فکری

۱۳ آبان ۱۳۹۲ 3633 بازدیدکننده 3 نظر
تکنیک های متفاوت طوفان فکری در این مقاله می خوانید

طوفان فکری یا طرح فکرهای خودجوش، روشی بسیار رایج برای حل مشکلات در زمینه‌های مختلف است. با این مقاله تکنیک های متفاوت طوفان فکری توضیح داده شده است. ...

تکنیک های متفاوت طوفان فکری

مقدمه

طوفان مغزی معمولاً به این ترتیب انجام می شود که چند نفر دور هم جمع شده و در مورد یک موضوع راه حل ها و ایده های خود را ارائه می کنند. این که ایده ها ممکن است در ابتدا تا چه حد احمقانه به نظر برسند اهمیتی ندارد. اگر آن‌ها کاملاً مضحک هستند، ممکن است شما را به ایده‌ی درست راهنمایی کرده و یا بتوانید با استفاده از آنها، از راهی کاملاً متفاوت به مشکل نزدیک شوید. برای این کار افراد باید به وضعیتی برسند که اجازه دهند ایده‌هایشان جریان پیدا کند، بدون اینکه درباره‌ی آن‌ها قضاوت کنند.

 

دنباله‌ی افکارتان را بنویسید

نوشتن ایده‌ها راه آسانی است که از طریق آن می‌توانید هرگونه مانع روانی را که تجربه کرده‌اید از ذهنتان خارج و به ایده‌ها اجازه دهید به طور طبیعی از ذهن شما جریان پیدا کنند. در حالتی راحت بنشینید، پشت میز بهتر است،  یک تکه کاغذ و خودکار برداشته و مشکلات خود را یادداشت کنید. هر چیزی که به ذهنتان می‌آید را یادداشت کنید. اهمیتی ندهید که آن ایده تا چه حد مهم بوده و یا ارتباطی با مشکل ندارد و یا املای آن اشتباه است. فقط به  ذهنتان تمرکز کنید و هر چیزی که به ذهنتان می‌آید را یادداشت کنید.

 

تراوش ایده‌ها به صورت گروهی

این کار به صورت گروهی خیلی موفق است. افراد این گروه باید باهم نشسته  در صورت امکان دور یک میزگرد و در مورد مشکل موجود شروع به صحبت کنند. همه‌ی افراد باید بتوانند آزادانه ایده‌های خود را مطرح کرده و هیچ کس نباید ایده‌ای را مسخره کند. افراد می‌توانند از ایده‌های دیگران الهام گرفته و همه‌ی گروه می‌توانند یک ایده‌ی خوب را باهم گسترش دهند. این روش موجب می‌شود که کلیه‌ی افراد احساس کنند که آن‌ها هم جزئی از گروه به حساب می‌آیند.

 

ایجاد یک نقشه‌ی ذهنی

نقشه‌های ذهنی روش خوبی برای سازمان‌دهی افکارتان هستند. هدف نهایی‌تان را در وسط کاغذ یادداشت کرده و کلیه‌ی راه‌حل‌های ممکن برای آن را در گروه‌های مختلف یادداشت کنید.  خودتان را با میزان عملی بودن هر راه حل مشغول نکنید. فقط به نقشه‌ی ذهنی تمرکز داشته باشید. در انتها، شما گزینه‌های ممکن برای حل مشکلتان را می‌بینید. داشتن همه ایده‌ها به صورت نوشته شده در قالب سیاه و سفید به شما کمک می‌کند تا بهترین ایده را انتخاب کنید.

 

از خودتان سؤالات مضحک بپرسید

نگاه و توجه به مشکلات به صورت خنده‌دار و مضحک به میزان زیادی به شما کمک خواهد کرد. از خودتان بپرسید اگر زمان دیگری بود، اگر جنسیت شما فرق داشت یا اگر یک ابرقهرمان بودید چه کاری می‌کردید. شاید یکی از ایده‌هایی که از این راه به ذهنتان می‌رسد در پایان اصلاً خنده‌دار نباشد و یا شما بتوانید آن را به یک راه حل محتمل ارتباط دهید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040