۱۳ آبان ۱۳۹۲

موانع رایج شغلی

۱۳ آبان ۱۳۹۲ 4476 بازدیدکننده 3 نظر
موانع رایج شغلی در این مقاله می خوانید

هر روزه بسیاری از انسان‌ها با موانع شغلی متعددی مواجه می‌شوند. در این مقاله با موانع رایج شغلی آشنا خواهید شد. ...

موانع رایج شغلی

مقدمه

در خیلی از موارد، افراد احساس می‌کنند بعضی از کارهایی که آن‌ها دوست دارند، به دلیل موانع شغلی قابل دسترسی نیست. اگرچه اجازه‌ی ایجاد بعضی از این موانع شغلی ممکن است برای شرکت‌ها غیرقانونی باشد، اما هر روزه در سراسر جهان، افراد به خاطر این موانع کارهای خود را از دست داده و یا از استخدام آنها جلوگیری می شود.

 

موانع ارتباطی

موانع ارتباطی بیش‌ترین دلیل تکرار برخوردها در محیط کار است. با وجود اینکه انواع و علت‌های متفاوتی برای موانع شغلی وجود دارد، ارتباطات از همه چالش‌برانگیزتر است. این مانع می‌تواند به علت همکاران ناسازگار، مشکلات ترجمه‌ی زبان و یا یک تفاوت نظر ساده میان کارمندان باشد. اهمیتی ندارد که علت این مانع چیست، برای این موقعیت شما باید آرام و خونسرد بمانید. یک فکر آرام سبب می‌شود تا به مشکل سرعت ندهیم.

 

موانع خیالی

موانع ذهنی اغلب جلوی افراد را برای دنبال کردن فرصت‌های شغلی می‌گیرند. مردم گاهی احساس می‌کنند که به میزان کافی خوب نبوده و یا قادر به تطابق نیستند، بنابراین بهتر است هیچ‌گونه تغییرات شغلی خاصی را ایجاد نکنند. این افکار پیوسته از ذهن آن‌ها می‌گذرد و پس از زمان نسبتاً کمی آن‌ها با خودشان صحبت کرده که کار را نمی‌توانند انجام دهند، بدون اینکه حتی برای آن تلاشی کنند. این‌گونه موانع ذهنی در خیال افرادی ساخته می‌شود که اعتمادبه‌نفس کافی برای برداشتن یک قدم به جلو و جستجوی کارهای متفاوت را ندارند.

 

کمبود آموزش یا تجربه

کمبود آموزش یا تجربه نیز یک مانع شغلی مهم برای افراد است. ممکن است یک فرد برای انجام کاری خاص دانش و مهارت داشته باشد، اما معمولاً یک کارمند نیاز به چند سال تجربه برای استخدام دارد. گاهی برای دادن آموزش و تجربه مورد نیاز برای کار، شرکت‌ها افراد جدیدی را که می‌دانند انترن بوده و دائمی نیستند را آموزش می دهند. اینکه پاداشی پیشنهاد شود یا نه بستگی به نوع دوره‌ی کارآموزی دارد.

 

ناتوانی

شخصی که دارای ناتوانی است، این نیز برای او یک مانع به حساب می‌آید. اگرچه برای کارفرمایان تبعیض قائل شدن میان یک فرد دارای معلولیت با افراد دیگر ممنوع است، اما آن‌ها همچنان این کار را می‌کنند. اگرچه دلیل عدم استخدام به افراد با ناتوانی گفته نمی شود، اما شرکت‌ها دلیل دیگری برای استخدام نکردن آن‌ها می‌یابند. بسته به نوع معلولیت، کارهای متفاوتی وجود دارند که افراد دچار ناتوانی می‌توانند انجام دهند. متأسفانه، کارفرمایان بیشتر اوقات نمی‌خواهند مسئولیت آموزش به یک فرد ناتوان را بر عهده بگیرند.

 

موانع شغلی

موانع شغلی همیشه به آسانی معلولیت‌ها و یا تبعیض گذاشتن قابل‌تشخیص نیستند. گاهی مانع به علت یک برنامه‌ی کاری دست‌نیافتنی،  چهارچوب زمانی، مدت زمان طولانی یک پروژه و حتی کمبود وسایل حمل‌ونقل است. دلایل متفاوت برای وقوع موانع شغلی وجود دارد، اما حفظ امیدواری و انگیزه به ما در جستجوی کار کمک می‌کند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040