۱۳ آبان ۱۳۹۲

خطرهای روانی اجتماعی در محیط کار

۱۳ آبان ۱۳۹۲ 3787 بازدیدکننده 4 نظر
خطرهای روانی اجتماعی در محیط کار در این مقاله می خوانید

استرس زیاد بازدهی در دنیای کار را تهدید می‌کند. دراین مقاله با خطرهای روانی اجتماعی محیط کار آشنا خواهید شد.   ...

خطرهای روانی اجتماعی در محیط کار

مقدمه

25 درصد از کارمندان آمریکایی اذعان می کنند که معمولاً به بهانه‌ی بیماری با شرکت تماس گرفته تا بتوانند در خانه مانده و از استرس محیط کار دور باشند. منابع انسانی و افراد متخصص در سلامت روان، هنگام صحبت درباره‌ی آسیب‌های روانی- اجتماعی در محیط کار، به عوامل استرس زای خاصی، مانند رئیسی که در طول ساعات مرخصی آن‌ها را فرامی‌خواند یا ترس خطر فیزیکی در محیط کار اشاره می کنند.

 

ناهماهنگی

ایمیل‌ها و پیام‌های متنی، با در ارتباط نگه‌داشتن کارمندان با یکدیگر، سبب افزایش باروری در کار می‌شود. اما بنا به گزارش وب‌سایت برنامه‌ی سلامت روانی محیط کار، همین ابداعات جدید، زمانی که مرزهای 9 تا 5 استاندارد (از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر) به 7/24 (هفت روز هفته، هر روز 24 ساعت) کشیده می شود، کارمندان را بیش از حد درگیر کرده و دائم در اضطراب نگه می دارد. الزام به اینکه همواره در بالاترین نقطه از مسئولیت‌های حرفه‌ای قرار داشته باشند، سبب کم شدن سلامت کارمندان و رضایت شغلی آنها می شود. بعلاوه یک سوم مردم آمریکا می‌گویند که کار و زندگی شخصی آن‌ها باهم مداخله دارد که این امر سبب ایجاد استرس زیاد می‌شود.

 

بی‌احترامی

هنگامی که کارفرمایان تقاضا و کارهای فوریتی جدیدی را روی کارهای اجباری کنونی قرار دهند، تنش در میان کارمندان ایجاد می‌شود. زمانی که کارمندانی با مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی ضعیف، خشم خود را بر روی ناظران و یا همکاران خالی می کنند، بی‌احترامی میان کارمندان گسترش می‌یابد. با گذشت زمان، این رفتارهای بی‌ادبانه سبب می‌شود کارمندان احساس بی‌ارزشی و ناسپاسی کنند. زمانی که بیشتر کارمندان نگران امنیت شغلی خود هستند، عزت نفس آن‌ها کمتر می‌شود.

 

قلدری

افراد قلدر دیگر در حیاط های مدرسه ها حکمرانی نمی‌کنند. آن‌ها در اتاق هیئت‌مدیره‌ی شرکت ها، خطوط تولید کارخانه، و یا مراکز تماس مشتریان در کمین هستند. افراد قلدر در محیط کار به صورت مقام مافوقی هستند که افراد زیردست خود را در مقابل جمع تحقیر کرده و یا تقاضاهای کاری غیرممکنی را از قربانی خود دارد. تحقیر، زبان نامناسب و یا حتی برخوردهای شخصیتی می‌تواند عامل سقوط به گروه‌های قلدر و حکم‌فرما شود. فرد مجرم می‌خواهد قدرت خود را برای رسیدن به هدفش به کار ببرد و فرد قربانی، دچار سردرد، درد معده و کارایی ضعیف شغلی می‌شود.

 

خشونت

طبق گزارش اداره امنیت و سلامت شغلی در آمریکا، قتل، چهارمین علت عمده‌ی مرگ‌های مرتبط با کار در آمریکا است. خشونت در محیط کار اغلب مربوط به یک همکار خشمگین، مشتری، یا رابطه‌ی عاشقانه است. طبق گزارش FBI، کارهایی که بیشترین خطر مرگ‌ در آنها وجود دارد عبارت‌اند از راننده‌های تاکسی، مسئولان شیفت شب پمپ‌ بنزین ها و کارمندانی که با پول سروکار دارند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040