۱۵ مرداد ۱۳۹۲

نکاتی در باب طبخ برنج

۱۵ مرداد ۱۳۹۲ 6212 بازدیدکننده 0 نظر
نکاتی در باب طبخ برنج در این مقاله می خوانید

آشنایی با نکاتی در مورد طبخ برنج. ...

نکاتی در باب طبخ برنج

طرز خیس کردن برنج

ابتدا برنج های خرد را به وسیله الک از برنج های سالم جدا نموده و سپس برنج را پاک کنید.

 برنج را با آب ولرم بشویید به‌طوری‌که خرد نشود.

زمانی که آب برنج زلال شد، آن را درون ظرف بزرگی ریخته و روی آن آب ولرم بریزید به اندازه‌ای که حدود ٣ ‏بندانگشت روی آن آب با یستد و نصف روز برنج را در همان حال نگهدارید.

در ازای هر کیلو برنج یک کیلو سنگ نمک سفید را در کیسه نخی تمییز ریخته ‏و در آن را بسته و در آب برنج بگذارید​

 

نکاتی در باب طبخ پلو یا کته

برنج را شسته و آب ولرم را روی برنج به اندازه‌ای که حدود یک بند انگشت ‏آب روی آن را بگیرد، می ریزیم و نمک را به اندازه لازم اضافه کرده و تا ٧ ‏ساعت ‏در آب نگه می داریم.

هنگام پخت پلو، آن را با همان آب که نصف آن به خورد برنج رفته، روی شعله قرار دهید. وقتی آب برنج کاملاً جوشید، یک دانه برنج را بین دو انگشت برای امتحان له کنید. اگر همه قسمت‌های برنج له شد و کمی از وسط برنج نپخته ماند، برنج نیازی به آب ندارد و باید دم شود. اما اگر بیشترین قسمت برنج له نشد باید کمی آب سرد روی آن بریزید زیرا هم زمانی برای پخت پیدا می کند و هم باعث قد کشیدن برنج می شود.

 

طرز جوشاندن چلو

 ‏سه تا چهار برابر مقدار برنج، آب در قابلمه جوش بیاورید.

 آب برنجی را که قبل از خیس کرده بودید، صاف کرده و خود برنج را در آب بریزید و با قاشق چوبی هم بزنید.

کمی روغن مایع یا جامد به اندازه چند قاشق درون آب برنج بریزید تا برنج‌ها به یکدیگر نچسبد.

کف جمع شده روی برنج را مرتب باید بگیرید.

نگذارید برنج از جوش بیفتد و وقتی که برنجها روی سطح آب جمع شدند، چند قاشق سرکه سفید به آب برنج اضافه کنید. سپس برنج‌ها را در آبکش ریخته و آب سرد را از روی برنج‌ها بگذرانید.

برای چلوهای مخلوط مثل باقالی پلو و سبزی پلو و ...، برنج را کمی زودتر از حل معمول در آبکش بریزید تا موقع دم کشیدن برنج له نشود.

 

‏نحوه دم کردن برنج

حرارت برای دم کردن برنج باید متناسب با میزان برنج باشد. مثلاً اگر حجم برنج زیاد باشد با شعله کم، برنج له می شود و بالعکس اگر حجم برنج کم و شعله زیاد باشد برنج می سوزد.

برنج را در قابلمه ای بریزید که کوچک نباشد و برنج روی هم انباشته شود زیرا له می شود. قابلمه ای انتخاب کنید که تقریبا نصف حجم آن خالی بماند.آب و روغن را به اندازه لازم در ظرف کوچکی حرارت بدهید و نصف آن را ‏ته بگذارید، شعله را در ابتدا کمی زیاد کنید که آب تبدیل به بخار گردد و وقتی سر قابلمه داغ شد حرارت را کم نمایید.

اگر میزان برنج ما زیاد باشد احتیاج به دم کنی نیست و می توانید روی درب قابلمه موزاییک یا آجر یا چند زغال آتش روی درب قابلمه قرار دهید تا حرارت از بالا و پایین به برنج برسد.

بعد از حدود نیم ساعت برنج دم کشیده است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040