۴ آبان ۱۳۹۳

طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی

۴ آبان ۱۳۹۳ 9177 بازدیدکننده 0 نظر
طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی در این مقاله می خوانید

روشی ساده برای ایجاد طعمی جدید و دلپذیر. ...

طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی

کاراملی کردن پیاز با طبخ دادن آرام آن در روغن زیتون تا هنگامی که به خوبی سرخ شود روشی عالی برای بیرون کشیدن طعم از ساده‌ترین مواد اولیه است. پیازها به طور طبیعی شیرین هستند. و از آنجایی که کارامل از طبخ دادن ساده‌ی شکر به وجود می‌آید، هنگامی که پیازها را به آرامی طی زمان زیادی طبخ می‌دهید، شکرهای طبیعی موجود در پیاز کاراملی می‌شوند و در نتیجه بسیار خوشمزه می‌شوند. می‌توانید از پیازهایی که به این روش آماده می‌شود روی استیک یا برای سوپ پیاز، تارتها، پیتزا، یا سس پیاز استفاده کنید.

 

مواد لازم

 

 1.      

   

  پیاز 

  چند متوسط یا بزرگ، زرد ، سفید، یا قرمز

   

  روغن زیتون

  به مقدار لازم

   

  کره 

  (اختیاری)

   

  نمک

  به مقدار لازم

   

  شکر 

  (اختیاری)

   

  سرکه‌ی بالزامیک

  (اختیاری)

 

مقدارها بستگی به این دارد که می‌خواهید چه مقدار پیاز کاراملی درست کنید. در این مثال، 5 پیاز خام بزرگ حدود 2 پیمانه پیاز کاراملی داد. 

 

طرز تهیه

حدود 1 سانتیمتر از قسمت‌های انتهایی ساقه‌ی پیاز و ریشه‌ها را از انتهای ریشه برش بزنید. سمت بریده‌شده‌ی پیازها را روی یک تخته برش قرار دهید. آن‌ها را از وسط به دونیم برش بزنید. پوست‌ها را از پیازها جدا کنید. سمت بریده‌شده‌ی پیازها را روی تخته برش گذاشته و برش‌های زاویه‌دار که به سمت مرکز پیاز باشد بزنید و تقریباً تمام آن را برش بزنید اما قسمت ریشه را کمی باقی بگذارید (تا برش‌ها را کنار هم نگه دارد). پیازها را با توجه به میزان ضخامتی که دوست دارید برش بزنید. 

 

هنگام برش پیاز، قسمت ریشه را نبرید تا برش زدن پیاز آسان‌تر شود. در نهایت یک برش وی شکل در انتهای ریشه بزنید تا ریشه‌ی سخت را جدا کنید درحالی‌که تکه‌ها را کنار هم نگه می‌دارید.

     

طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی

طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی
طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی

 

برای حداکثر تماس ماهیتابه با پیازها از یک ماهیتابه‌ی پهن که کف ضخیمی دارد استفاده کنید. کف تابه را با روغن زیتون یا مخلوطی از روغن زیتون و کره(حدود یک قاشق چای‌خوری برای هر پیاز) بپوشانید. تابه را روی شعله‌ی متوسط گرم‌کنید تا روغن داغ شود. پیازها را اضافه کنید و هم بزنید تا با روغن مخلوط شوند. 

 

پیازها را به طور یکنواخت در تابه قرار دهید و هر از گاهی به هم بزنید. بسته به این که اجاق‌گاز تا چه اندازه قدرت دارد ممکن است نیاز داشته باشید که شعله را متوسط یا کم کنید تا مانع از سوختن یا خشک شدن پیاز شوید.

 

پس از ده دقیقه مقداری نمک روی پیازها بپاشید و در صورت تمایل می‌توانید مقداری شکر برای کمک به روند کاراملی کردن پیاز اضافه کنید. ( من تنها یک قاشق چای‌خوری شکر برای هر پنج پیاز استفاده کردم شما می‌توانید مقدار بیشتری اضافه کنید) یک ترفند برای جلوگیری از خشک شدن پیاز هنگامی که طبخ داده می‌شوند این است که کمی آب به ماهیتابه اضافه کنید.

 

طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی طرز تهیه‌ی پیاز کاراملی

      

اجازه دهید به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت طبخ داده شوند و هر چند دقیقه پیازها را هم بزنید. به محض اینکه پیازها شروع به چسبیدن به ماهیتابه می‌کنند اجازه دهید کمی به ماهیتابه بچسبند و سرخ شوند اما پس از آن قبل از آنکه بسوزند آن‌ها را هم بزنید. روش طبخ این‌گونه است که به پیازها دست نزنید تا سرخ شوند اما نه آن‌قدر که بسوزند.( اگر پیازها را زیاد هم بزنید سرخ نمی‌شوند).

 

پس از 20 تا 30 دقیقه شعله‌ی گاز را اندکی کم کنید و اگر متوجه شدید که پیازها نزدیک به سوختن هستند کمی روغن اضافه کنید. کفگیر فلزی به شما کمک می‌کند که در حین کارامل شدن پیاز، خرده‌های سرخ‌شده‌ی پیاز را از کف ماهیتابه جدا کنید . هنگام طبخ دادن پیازها ممکن است نیاز داشته باشید به جای هر چند دقیقه یک‌بار،  هر یک دقیقه کف ماهی‌تابه را تمیز کنید . به طبخ دادن و تمیز کردن کف ماهیتابه ادامه دهید تا پیازها به خوبی سرخ شوند. 

 

 پیاز کاراملی

 پیاز کاراملی

 

در پایان طبخ دادن پیازها ممکن است بخواهید مقدار کمی سرکه‌ی بالزامیک اضافه کنید تا باقیماندهٔ پیاز و شکر سرخ‌شده را از تابه جدا کرده و حل کنید و عطر و طعم اضافی به پیازها بدهید. پیازها را برای چند روز در ظرفی کیپ در یخچال نگه‌دارید.

 

 پیاز کاراملی

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040