۱۰ مهر ۱۳۹۲

روش دم کردن چای سبز

۱۰ مهر ۱۳۹۲ 13862 بازدیدکننده 5 نظر
روش دم کردن چای سبز در این مقاله می خوانید

یک فنجان چای سبز می‌تواندسلامتی شما را تضمین کند، در این مقاله شما می‌توانید با روش دم کردن چای سبز آشنا شوید. ...

روش دم کردن چای سبز

مقدمه

خیلی از افراد کنجکاوند که بدانند بهترین راه دم کردن چای سبز چیست، و آیا روش دم کردن چای سبز با چای مشکی فرقی دارد یا خیر. در زیر روش‌های کلی دم کردن انواع چای سبز آورده شده است. امیدواریم این روش‌ها به شما کمک کنند که چای سبزی بسیار خوش‌طعم برای خود فراهم کنید.

یک فنجان چای سبز می‌تواند باعث تقویت سلامتی شما شود. خیلی از افراد کنجکاوند که بدانند بهترین راه دم کردن چای سبز چیست، و آیا روش دم کردن چای سبز با چای مشکی فرقی دارد یا خیر. در زیر روش‌های کلی دم کردن انواع چای سبز آورده شده است. امیدواریم این روش‌ها به شما کمک کنند که چای سبزی بسیار خوش‌طعم برای خود فراهم کنید.

 

چرادمای آب هنگام دم کردن چای سبزمهم است؟

دمای آب، یک عامل کلیدی برای دریافت بهترین طعم از چای سبز است. اگر دمای آب خیلی زیاد باشد، چای خیلی تلخ شده و مقدار زیادی از عطر لطیف خود را از دست خواهد داد. اگر دمای آب خیلی پایین باشد، عطری که در برگ‌های چای است به طور کامل استخراج نخواهد شد.

 

چرا چای سبز در دمای پایین تر بهتر است؟

تعدادی از مواد موجود در برگ چای، در ایجاد طعم و عطر آن نقش ایفا می‌کنند. طعم کلی و شیرینی چای سبز به وسیله تعدادی از آمینو اسیدها و شکرهای طبیعی ایجاد می‌شود. تلخی و گسی چای توسط پلی فنول های موجود در آن ایجاد می‌شوند. آمینو اسیدها در دمای حدود 60 درجه سانتی‌گراد در آب حل می‌شوند. درحالی‌که پلی فنول ها در دمای 80 درجه از برگ جداشده و در آب حل می‌شوند. بنابراین، دم کردن چای در دمایی بین 60 تا 80 درجه باعث می‌شود که طعم کامل آمینو اسیدها که باعث ایجاد رایحه خوش در چای می‌شود از برگ جدا شده، و پلی فنول ها که باعث تلخی چای می‌شوند در آن باقی بمانند.

 

دمای مناسب برای دم کردن چای سبز چقدر است؟

به عنوان قاعده کلی، بهترین طعم چای سبز زمانی حاصل می‌شود که آن‌ها در دمایی بین 60 تا 85 درجه سانتی‌گراد دم بکشند. البته نوع چای سبز و زمان برداشت آن نیز بر روی دمای دم کشیدن تأثیر می‌گذارند. به طور مثال چای سبزی که در اولین بهار برداشت می‌شود، به علت میزان بیشتر آمینو اسید موجود در آن، در دماهای پایین تر طعم بهتری خواهد داشت.

 

چطور به دمای درست دست پیدا کنیم؟

دقیق‌ترین راه برای دست‌یابی به دمای درست آب، استفاده از دماسنج برای بررسی دمای آب قوری می‌باشد. البته به علت عدم دسترسی به دماسنج، می‌توانید آبی که در دمای جوش است را از قوری به فنجان ریخته و اجازه دهید که دمایش قدری افت کند و سپس چای سبز را در آن بریزید.  اگر آب در حال جوش را به لیوان ریخته و حدود 3 دقیقه صبر کنید، دمای آن به حدود 70 درجه خواهد رسید.

 

چه مدت باید چای سبز دم بکشد؟

چای سبز به زمان زیادی برای دم کشیدن نیاز ندارد. بالعکس، در صورتی که زمان دم کشیدن خیلی طولانی باشد، باعث تلخ شدن طعم چای و از بین رفتن طعم متعادل آن خواهد شد. توصیه می‌شود که چای بین 1 تا 3 دقیقه دم بکشد. برای دم کشیدن چای سبز ژاپنی معمولاً بین 1 تا 2 دقیقه زمان کافی است، ولی چای سبز چینی بین 2 تا 3 دقیقه زمان نیاز دارد. البته زمان دم کشیدن باید با دمای آب تنظیم شود، هر چقدر دمای آب پایین تر، زمان دم کشیدن بیشتر.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040