۲۱ بهمن ۱۳۹۶

ید چه خواصی برای سلامت دارد

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ 1232 بازدیدکننده 0 نظر
ید چه خواصی برای سلامت دارد در این مقاله می خوانید

ید یک ماده‌ی معدنی ضروری است که برای رشد و کارکرد عادی بدن حیاتی می‌باشد. ...

ید چه خواصی برای سلامت دارد

تنظیم سوخت‌وساز

ید با تحریک تولید هورمون‌ها بر عملکرد غده‌ی تیروئید اثر دارد، غده‌ای که مستقیماً مسئول کنترل میزان سوخت‌وساز پایه‌ی بدن است. میزان سوخت‌وساز بر توانایی اعضا و فرایندهای تنظیمی در  بدن اثرگذار است، ازجمله جذب غذا، چرخه‌ی خواب و تبدیل غذا به یک منبع انرژی قابل‌استفاده.

 

 

استفاده‌ی بهینه از انرژی

ید با اطمینان یافتن از بهره‌وری مناسب بدن از کالری‌ها نقش مهمی در حفظ بهینه‌ی سطح انرژی بدن دارد. ید اجازه نمی‌دهد کالری‌ها به چربی‌های اضافه‌ی غیرقابل استفاده تبدیل شوند.

 

 

مراقبت از پوست و مو

از جمله فواید ید برای سلامت تشکیل موها، دندان‌ها و پوستی سالم و شاداب است. این ماده برای مراقبت از مو مهم بوده و کمبود ماده‌ی معدنی ید می‌تواند باعث ریزش مو شود. بعلاوه ید به رشد موها  سرعت داده و قدرت فولیکول‌های مو را زیاد می‌کند.

 

 

پیشگیری از زایمان زودرس

مقدار کافی ید در زنان باردار برای پیشگیری از زایمان زودرس یا مشکلاتی عصبی شناختی مانند کرتینیسم ( وضعیتی که باعث عقب‌افتادگی ذهنی و جسمی نوزاد می‌شود ) در نوزاد تازه متولد شده خواهد شد. کمبود ید می‌تواند باعث فشارخون بارداری شده و نتیجه مشکلات بسیاری در نوزاد خواهد بود. ید برای حرکات صحیح و رشد نوزاد ضروری است و بر توانایی شنیداری و گفتاری او اثرگذار است. بعلاوه کمبود ید علاوه بر تأثیر بر سلامت نوزاد می‌تواند باعث ناباروری زنان نیز شود.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040