۹ دي ۱۳۹۵

خواص سویا برای سلامت

۹ دي ۱۳۹۵ 2240 بازدیدکننده 0 نظر
خواص سویا برای سلامت در این مقاله می خوانید

سویا غذایی معجزه‌آسا است که می‌تواند با سرطان، بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان و... مبارزه کند. ...

خواص سویا برای سلامت

ارزش غذایی دانه‌ی سویا

خواص سویا

خواص بسیار زیاد سویا برای سلامت به خاطر مواد غذایی، ویتامین‌ها، ترکیبات ارگانیک و دیگر مواد غذایی است، از جمله فیبر و مقدار زیاد پروتئین. سویا دارای مقدار زیادی ویتامین K، ریبوفلاوین، فولات، ویتامین B6، تیامین و ویتامین C است.همچنین سویا دارای مواد معدنی همچون آهن و منگنز می‌باشد.

 

سوخت و ساز بدن

سوخت و ساز بدن

همان طور که گفته شد دانه‌ی سویا منبع غذایی پروتئین‌های زیادی است. زمانی که پروتئین کافی در بدن خود داشته باشید سوخت و ساز و عملکرد کلی بدن ارتقا زیادی خواهد یافت. پروتئین‌ها بلوک‌های سازنده‌ی سلول‌ها و رگ‌های خونی هستند و بخشی ضروری برای بدن انسان می‌باشند.

 

افزایش وزن سالم

افزایش وزن

دانه‌های سویا برای افزایش و کاهش وزن هردو مفیدند. دانه‌های سویا اشتها را کم می‌کنند که جلوی پرخوری شما را می‌گیرد. نتیجه‌ی این پرخوری می‌تواند افزایش وزن و چاقی باشد. از طرف دیگر سویا مقدار زیادی فیبر و پروتئین دارد که اگر در مقدار زیاد خورده شود می‌تواند برای افزایش وزن مفید باشد.

 

پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

میزان آنتی اکسیدان های موجود در دانه‌ی سویا آن را انتخاب خوبی برای پیشگیری از سرطان‌های مختلف می‌کند. آنتی اکسیدان ها باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد می‌شوند، ترکیباتی که برای سوخت و ساز سلولی خطرناک‌اند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث شوند سلول‌های سالم بدن تبدیل به سلول‌های کشنده‌ی سرطانی شوند. بعلاوه  فیبر زیاد موجود در دانه‌های  سویا می‌تواند با کاهش خطر سرطان روده‌ی بزرگ و کوچک مرتبط باشد.

 

سلامت قلب

سلامت قلب

دانه‌های سویا برای بدن چربی آماده می‌کنند اما این چربی از نوع چربی‌های اشباعی نخواهد بود. سویا منبع خوب چربی‌های سالم و غیراشباعی است که به کاهش کلسترول  کمک می‌کند. این چربی می‌تواند از بروز شرایطی در بدن جلوگیری کند که منتهی به حملات قلبی و سکته خواهد شد. علاوه بر این اسیدهای چربی در دانه‌ی سویا وجود دارد که برای داشتن دستگاه قلبی سالم ضروری است.

 

یائسگی

یائسگی

سویا منبع خوبی از ترکیباتی به نام ایزوفلاون است که ترکیب مهمی برای دستگاه تولیدمثل زنان می‌باشد. در دوران یائسگی سطح استروژن به مقدار زیادی کاهش می‌یابد. ایزوفلاون ها می‌توانند به سلول‌های گیرنده‌ی استروژن بچسبند و باعث شوند بدن این کاهش شدید را احساس نکند. نتیجه می‌تواند کاهش بسیاری از عوارض یائسگی باشد، از جمله تغییرات روح  و گرگرفتگی .

 

سلامت دستگاه گوارش

سلامت دستگاه گوارش

یکی از رایج‌ترین موادی که اغلب افراد در رژیم غذایی خود کم دریافت می‌کنند فیبر است. فیبر بخش مهمی برای داشتن یک بدن سالم می‌باشد، خصوصاً برای دستگاه گوارش. فیبر مدفوع را شل کرده و  باعث می‌شود به راحتی در دستگاه گوارشی حرکت کند. بعلاوه فیبر باعث تحریک حرکات روده‌ای شود، انقباضات ماهیچه‌های نرم که غذا را در دستگاه گوارشی جابجا می‌کند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040