۳۰ آذر ۱۳۹۵

سبزیجاتی که با پخت سالم تر می شوند

۳۰ آذر ۱۳۹۵ 2667 بازدیدکننده 0 نظر
سبزیجاتی که با پخت سالم تر می شوند در این مقاله می خوانید

خوردن سبزیجات بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم است. پختن برخی سبزیجات می‌تواند ارزش غذایی آن را افزایش دهید. ...

سبزیجاتی که با پخت سالم تر می شوند

گوجه‌فرنگی

خواص گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی منبع غنی از ویتامین C و لیکوپن است. لیکوپن فیتوکمیکالی است که باعث رنگ قرمز  گوجه‌فرنگی شده و خواص آنتی اکسیدان دارد. در آزمایشی گوجه‌فرنگی خام را برای دو، پانزده و سی دقیقه روی شعله حرارت دادند. سپس در هر زمان میزان ویتامین C و لیکوپن آن اندازه‌گیری شد. نتایج نشان دادند مقدار ویتامین C تا حدی زیادی کاهش‌یافته و در مقابل لیکوپن افزایش خوبی داشته است. بخارپز کردن یا آب پز کردن گوجه‌فرنگی راهی عالی برای دریافت لیکوپن بیشتر از آن است.

 

بروکلی

خواص بروکلی

بروکلی یک سبزی است که خواص آنتی اکسیدان بسیاری دارد. تحقیقات نشان داده‌اند بروکلی حاوی کارتنوئیدها، پلی فنول ها و گلوکوزینولات ها می‌باشد. بروکلی منبع غنی لوتئین و توکوفرول است، ترکیبات شیمیایی که با کاهش التهاب در رگ‌های خونی خطر سرطان را کم می‌کنند. بروکلی گیاهی با خاصیت غذایی زیاد بوده و سم زدا می‌باشد.

بررسی های صورت گرفته نشان داده‌اند روش‌های مختلف پخت مقدار خاصیت غذایی پنج ترکیب آنتی اکسیدان گلوکوزینولات را در بروکلی کاهش می‌دهد. از طرف دیگر مقدار لوتئین، کاروتن و توکوفرول ها افزایش خواهد یافت. بخار پز و آب پز کردن بروکلی روش‌های بهتر پخت برای افزایش میزان کارتنوئیدهایی مانند لوتئین و فیتون هستند. فیتون می‌تواند خطر سرطان پروستات را کاهش داده، سلامت قلب را بهبود بخشیده و التهاب در رگ‌های خونی را کم کند.

 

هویج

خواص هویج

هویج یک سبزی مغذی مشهور است که سرشار از بتاکاروتن، فیبر و ویتامین‌ها و مواد معدنی متعددی می‌باشد. هویج دارای خواص آنتی اکسیدانی مفید برای سلامت بدن بوده و مقدار زیادی ویتامین A و بتاکاروتن دارد.

تحقیقات صورت گرفته نشان داده‌اند آب پز کردن هویج مقدار کارتنوئیدهای آن را  تا 14 درصد زیاد می‌کند. روش‌های دیگر پخت باعث کاهش در مقدار آنتی اکسیدان ها شده و از همه بدتر سرخ کردن است. آب پز کردن هویج باعث دریافت بیش‌ترین مقدار ویتامین C و کارتنوئیدها خواهد شد.

بررسی‌ها نشان داده‌اند برای هر سبزی یک روش خاص پخت می‌تواند خاصیت غذایی آن را حفظ کرده یا بهبود بخشد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040