۱۰ بهمن ۱۳۹۴

5 باور نادرست درباره مواد غذایی

۱۰ بهمن ۱۳۹۴ 2093 بازدیدکننده 0 نظر
5 باور نادرست درباره مواد غذایی در این مقاله می خوانید

دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و تغذیه‌ی صحیح گاهی کار سختی است. ما در اینجا برخی از رایج‌ترین باورهای غذایی نادرست را مطرح کرده و برای شما اطلاعاتی جالب آورده‌ایم. ...

5 باور نادرست درباره مواد غذایی

شکر خام بهتر از شکر سفید است

تغذیه صحیح

اهمیتی ندارد، شکر درهرصورت شکر است. شکر خام که گاه به آن شکر توربینادو نیز می‌گویند رنگی تیره‌تر داشته و کریستال‌های آن کمی بزرگ‌تر هستند اما همان ترکیب شیمیایی را دارد. این شکر تنها ترکیب آلی ساکارز است که نیمی از آن گلوکز و نیمی دیگر فروکتوز می‌باشد. شکر خام طعم خوبی دارد و ممکن است شما مقدار کمتری از آن در قهوه‌ی خود بریزید. اما مشکل اصلی داشتن قند بالا از غذاهای فرآوری شده است.

 

غذاهای ارگانیک مقوی‌تر هستند

تغذیه صحیح

تحقیقات متعددی که مواد غذایی ارگانیک را با دیگر مواد رشد یافته با روش‌های مرسوم مقایسه کرده‌اند نشان می‌دهند برخی مواد ارگانیک کمی ویتامین c بیشتری دارند. تحقیقات دیگر تفاوتی را نشان نداده‌اند. اگر تفاوتی در خاصیت غذایی مواد ارگانیک و غیر ارگانیک باشد هم خیلی اندک است. دلیل اصلی انتخاب غذاهای ارگانیک متوقف کردن مصرف مواد شیمیایی است مانند آفت‌کش‌ها. این کار شاید به کشاورزی نیز کمی کمک کند.

 

تخم‌مرغ قهوه‌ای مقوی‌تر از سفید است

تغذیه صحیح

رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ بستگی به نژاد مرغی دارد که روی آن خوابیده است. ارزش غذایی داخل تخم‌مرغ درهرصورت همان است. تخم‌مرغ در هر رنگی پروتئین و لوتئین داشته و دارای چربی حیوانی اشباع‌شده‌ی زیادی است.

 

نمک دریا بهتر از نمک‌های دیگر است

تغذیه صحیح

نمک همان نمک است. نیمی از آن سدیم و نیمی دیگر کلراید است. نمک دریا ممکن است در رنگ یا طعم کمی متفاوت باشد که آن هم به دلیل وجود مواد معدنی افزوده‌شده است اما آن مواد معدنی خاصیت خاصی ندارند. تنها فایده‌ی نمک خوراکی این است که به خاطر کریستال‌های بزرگ‌تر از نمک کمتری استفاده می‌کنید.

 

غذاهای بدون کلسترول همیشه برای قلب خوب هستند

تغذیه صحیح

سطح بالای کلسترول خون با بالا رفتن خطر بیماری‌های قلبی عروقی همراه است. کاهش مصرف غذاهای دارای کلسترول زیاد می‌تواند کمی کمک کند اما نه به‌اندازه‌ای که مراقب مصرف چربی‌های اشباع‌شده باشید و کلاً آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید. غذاهای زیادی بدون کلسترول بوده و برای شما خوب هستند ( میوه، سبزیجات، غلات ). اما یک خوراکی می‌تواند برچسب " بدون کلسترول " داشته و هنوز هم چربی، سدیم، قند و کالری بالایی داشته باشد. این‌ها همگی با سلامت قلب تضاد دارند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040