۱۷ آبان ۱۳۹۴

فواید قهوه برای سلامت

۱۷ آبان ۱۳۹۴ 2942 بازدیدکننده 0 نظر
فواید قهوه برای سلامت در این مقاله می خوانید

در این مقاله با خواص قهوه برای سلامت بدن آشنا می شوید. ...

فواید قهوه برای سلامت

بهبود سطح انرژی و هشیارتر بودن

فواید قهوه

قهوه باعث می‌شود کمتر احساس خستگی کرده و انرژی بدنتان بیشتر شود. دلیل آن این است که قهوه دارای محرکی به نام کافئین است که حقیقتاً پرمصرف‌ترین محرک روان‌گردان در جهان می‌باشد. پس از نوشیدن قهوه کافئین جذب جریان خون می‌شود و از آنجا به مغز می‌رود. در مغز کافئین یک پیام‌رسان عصبی مهاری به نام آدنوزین را مسدود می‌کند. با این اتفاق میزان پیام‌رسان‌های عصبی مانند نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می‌یابد که باعث فعال شدن نورون‌های عصبی می‌شود. نتیجه‌ی این‌ها فعالیت بهتر مغز است. این شامل سطح انرژی، حالت روحی، هوشیاری، حافظه، زمان واکنش بدن و عملکرد کلی شناختی می‌باشد.

 

شما را لاغر نگه می‌دارد

فواید قهوه

کافئین موجود در قهوه می‌تواند سوخت‌وساز بدن را سرعت داده و باعث سوختن چربی بیشتری شود. این کار به کاهش خطر دیابت نوع دو و چاقی کمک می‌کند. قهوه‌ی سیاه یکی از کم‌کالری‌ترین نوشیدنی‌هاست.

 

عملکرد فیزیکی بدن را بهبود می‌بخشد

فواید قهوه

کافئین سیستم عصبی بدن را تحریک می‌کند و باعث ارسال سیگنال‌هایی به سلول‌های چربی برای شکستن آن‌ها می‌شود. همچنین کافئین سطح آدرنالین در خون را بالا می‌برد. این هورمون بدن را برای فعالیت فیزیکی شدید آماده می‌کند. کافئین باعث می‌شود سلول‌های چربی موجب شکسته شدن چربی بدن شوند و آن‌ها را در خون به‌عنوان اسیدهای چرب آزاد می‌کند و به‌عنوان سوخت در دسترس بدن قرار می‌دهد. با این اوصاف تعجبی ندارد که قهوه 11 تا 12 درصد آمادگی بدن برای فعالیت فیزیکی را بالا می‌برد. به همین دلیل خوردن یک فنجان قهوه نیم ساعت قبل از رفتن به باشگاه عالی است.

 

حفاظت از کبد

فواید قهوه

کبد عضوی حیاتی در بدن است که صدها عملکرد مهم بدن را اجرا می‌کند. بیماری‌های مختلفی روی کبد اثر دارند ازجمله هپاتیت، کبد چرب و ... بسیاری از این بیماری‌ها می‌توانند منجر به سیروز شوند، شرایطی که در آن کبد با بافت‌هایی جایگزین می‌شود. قهوه می‌تواند از سیروز جلوگیری کند. افرادی که روزانه حداقل 4 فنجان قهوه می‌نوشند 80 درصد خطر بیماری کبدی در آن‌ها کمتر است.

 

مبارزه با افسردگی

فواید قهوه

افسردگی اختلال روحی جدی است که باعث کاهش کیفیت زندگی می‌شود. این مشکل رواج زیادی دارد. تحقیقات نشان داده‌اند خانم‌هایی که روزانه حداقل چهار فنجان قهوه می‌نوشند احتمال افسردگی در آن‌ها بیست درصد کمتر است و احتمال خودکشی در آن‌ها 53 درصد کاهش می‌یابد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040