۴ شهريور ۱۳۹۴

12 خوراکی با سدیم بالا

۴ شهريور ۱۳۹۴ 3027 بازدیدکننده 0 نظر
12 خوراکی با سدیم بالا در این مقاله می خوانید

شاید بدون آنکه متوجه باشید از یک رژیم غذایی سرشار از سدیم استفاده می‌کنید. بسیاری از غذاهایی که تصور نمی‌کنید نمک زیادی دارند. ...

12 خوراکی با سدیم بالا

چاشنی‌های غذا

خوراکی های دارای سدیم زیاد

تعجبی ندارد که ترشیجات و سس‌های سالاد نمک‌دارند اما شاید از میزان زیاد سدیم آن‌ها تعجب کنید. دو قاشق غذاخوری از سس سالاد یا سس کباب حدود 300 میلی‌گرم سدیم دارد. به‌طور مشابه ترشیجات نیز شامل یک‌پنجم نیاز روزانه‌ی شما به سدیم می‌باشند، این دو قاشق حتی برای یک سینه‌ی مرغ نیز ممکن است کافی نباشند.

 

پنیر کلبه

خوراکی های دارای سدیم زیاد

پنیر کلبه ( نوعی پنیر نرم و سفید ) منبع عالی کلسیم و پروتئین است. یک پیمانه می‌تواند حاوی 1000 میلی‌گرم سدیم باشد – حدود 40 درصد از مقداری که باید در طول روز دریافت کنید.

 

کورن فلکس یا برشتوک

خوراکی های دارای سدیم زیاد

برشتوک می‌تواند یک صبحانه‌ی سالم یا صبحانه‌ای پر نمک باشد. بسیاری از برشتوک‌های بسته‌بندی‌شده 180 تا 300 میلی‌گرم سدیم دارند – حدود 12 درصد از میزان مجاز مصرف روزانه‌ی شما.

 

نان بیگل

خوراکی های دارای سدیم زیاد

بیگل ها نان‌های شگفت‌انگیزی هستند، یک عدد نان بیگل می‌تواند 460 میلی‌گرم سدیم داشته باشد – و یا 19 درصد از نیاز روزانه‌ی ما. این عدد برای یک نان بیگل ساده است. نان‌هایی که پنیر یا افزودنی‌های دیگر به آن‌ها اضافه‌شده باشد سدیم بیشتری دارند.

 

دونات

خوراکی های دارای سدیم زیاد

می‌دانید نان‌ها و دونات های بسته‌بندی‌شده شکر و کربوهیدرات زیادی دارند اما شاید ندانید نمک آن‌ها نیز بسیار بالاست. برای مثال یک عدد دونات حدود 200 میلی‌گرم سدیم تأمین می‌کند ( حدود 10 درصد از محدوده‌ی مجاز مصرف شما )

 

سوپ

خوراکی های دارای سدیم زیاد

یک کاسه سوپ داغ برای شما یک وعده غذایی سالم و کامل خواهد بود. چیزی که شگفت‌آور خواهد بود این است که بیشتر سوپ‌ها مقدار زیادی نمک‌دارند، خصوصاً سوپ‌های بسته‌بندی‌شده که در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند. باوجودی که یک کاسه سوپ ممکن است کمتر از 300 کالری داشته باشد اما شامل نیمی از نیاز روزانه‌ی شما به سدیم می‌شود.

 

غذاهای " سدیم کاهش‌یافته "

خوراکی های دارای سدیم زیاد

زمانی که روی برچسب یک ماده‌ی غذایی عبارت " سدیم کاهش‌یافته " را مشاهده کردید شاید فکر کنید مقدار زیادی از نمک آن کم شده است. اگرچه این عبارت به این معناست که این غذا تنها 25 درصد سدیم کمتری از ماده‌ی اصلی دارد. بنابراین یک غذای یخ‌زده را در نظر بگیرید که 1000 میلی‌گرم سدیم دارد. عبارت " سدیم کاهش‌یافته " یعنی بسته‌ی حاصل 750 میلی‌گرم سدیم دارد که هنوز هم زیاد است. اگر تلاش می‌کنید به‌تدریج میزان نمک مصرفی خود را کم کنید غذاهای " سدیم کاهش‌یافته " برای شما عالی‌اند اما اگر می‌بینید میزان سدیم بدن شما بالا است بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که برچسب " کم‌سدیم " دارند.

 

برگر سبزیجات ( وجی برگر )

خوراکی های دارای سدیم زیاد

برخی از برگرهای سبزیجات از یک لیست زیاد از مواد غذایی فرآوری شده تهیه‌شده‌اند و نمک نیز برای بهبود طعم آن‌ها اضافه‌شده است. هر برگر 400 تا 500 میلی‌گرم سدیم دارد و این قبل از اضافه کردن چاشنی و پنیر است.

 

هات چاکلت

خوراکی های دارای سدیم زیاد

یک وعده هات چاکلت حدود 7 درصد از نیاز روزانه‌ی شما به سدیم را تأمین می‌کند. اگر شما به هر دلیلی در یک رژیم غذایی با سدیم کم هستید یک بسته هات چاکلت بیش از 10 درصد از ظرفیت روزانه‌ی شما خواهد بود.

 

سبزیجات یخ‌زده‌ی دارای چاشنی

خوراکی های دارای سدیم زیاد

هر پیمانه از سبزیجات یخ‌زده‌ای که از قبل به آن‌ها ادویه افزوده‌شده است حدود 500 میلی‌گرم سدیم دارند، خصوصاً اگر دارای چاشنی‌های پنیری باشند. ازاین‌گونه سبزیجات مصرف نکرده و به‌جای آن به دنبال سبزیجات یخ‌زده‌ی ساده باشید، مانند بسته‌های نخود، پیاز، ذرت و اسفناج.

 

ساندویچ

خوراکی های دارای سدیم زیاد

پس از محاسبه‌ی میزان سدیم نان، گوشت، پنیر و خیار شور متوجه می‌شوید یک ساندویچ حدود 900میلی‌گرم سدیم دارد.

 

سینه‌ی مرغ

خوراکی های دارای سدیم زیاد

سینه‌ی خام مرغ یک راز در خود دارد: اغلب محلول طعم‌دهنده با سدیم بالا به سینه‌ی مرغ تزریق می‌شود تا طعم آن خوب شود. برای پیشگیری بهتر است مرغ‌هایی بخرید که برچسب " بدون افزودنی " دارند، از مارک هایی که جزء محتویات بسته نمک نیز آورده شده است نخرید و یا به دنبال مرغ‌های ارگانیک باشید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040