۸ دي ۱۳۹۳

9 مسئله مهم که درباره تخم‌مرغ نمی‌دانید

۸ دي ۱۳۹۳ 4645 بازدیدکننده 0 نظر
9 مسئله مهم که درباره تخم‌مرغ نمی‌دانید در این مقاله می خوانید

شاید بیشتر ما هنوز بسیاری از فواید تخم‌مرغ را نمی‌شناسیم. در اینجا با ویژگی‌هایی در مورد این غذای قدرتمند و سرشار از پروتئین آشنا می‌شوید که شاید پیش از این نمی‌دانستید.   ...

9 مسئله مهم که درباره تخم‌مرغ نمی‌دانید

 

محبوبیت تخم‌مرغ در سرتاسر جهان رو به افزایش است. بسیاری از مردم تخم‌مرغ را به صورت خاگینه، آب پز، نیمرو، یا به عنوان مخلفات در صبحانه می‌گنجانند. بیایید کمی با خواص آن اشنا شویم.

اندازه تخم‌مرغ تا حدی اهمیت دارد 

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ در اندازه‌های مختلف از متوسط تا بسیار بزرگ وجود دارد که بر اساس وزن آن (نه حجم) است. اگر چه اندازه آن درصد محتوای مواد مغذی را تغییر نمی‌دهد، اما هر قدر تخم‌مرغ بزرگ‌تر باشد، شما با خوردن آن مواد مغذی و کالری بیشتری دریافت می‌کنید. در بیشتر دستورهای آشپزی تخم‌مرغ بزرگ استفاده می‌شود. استفاده از تخم‌مرغ خیلی بزرگ یا متوسط به جای آن ممکن است هماهنگی در غذاهایی مانند کیک را به هم بزند. برای دقت در اندازه تخم‌مرغی که می‌خواهید در کیک یا نان استفاده کنید، آن را با قاشق غذاخوری اندازه بگیرید. یک تخم‌مرغ بزرگ برابر با سه و یک چهارم قاشق غذاخوری است (دو و یک چهارم قاشق غذاخوری سفیده تخم‌مرغ یک قاشق غذاخوری پر زرده). اندازه تخم‌مرغ در غذاهایی مانند نیمرو، املت و خاگینه اهمیتی ندارد. 

 

تخم‌مرغ سرشار از مواد مغذی است.

تخم‌مرغ

به خاطر محتوای کلسترول موجود در زرده تخم‌مرغ، تصور می‌شد این ماده غذایی در بیماری‌های قلبی نقش داشته باشد، اما بیش از چهل سال تحقیقات نشان داده است که تخم‌مرغ بخشی از یک رژیم غذایی سالم است. این خبر خوبی است چون تخم‌مرغ تنها 70 کالری دارد درحالی‌که منبع غنی از پروتئین، لوتئین، زیگزانتین (دو آنتی اکسیدانی که به سلامت چشم کمک می‌کنند)، ویتامین آ، دی، ب12، ریبوفلاوین، فسفر، و فولات است. همچنین کولین دارد که به عملکرد مغز در بزرگ‌سالان و رشد و تکامل مغز در دوران بارداری کمک می‌کند. 

 

گزینه‌ای مناسب برای وزن سالم 

تخم‌مرغ

گنجاندن تخم‌مرغ در یک رژیم غذایی متعادل به شما کمک می‌کند بهتر وزن خود را مدیریت کنید. پروتئین غذاهایی مانند تخم‌مرغ به احساس سیری در روز کمک می‌کنند. همچنین نقش مهمی در حفظ توده عضله در حین کاهش وزن دارد و بافت بزرگ عضله متابولیسم را افزایش می‌دهد. یک تخم‌مرغ بزرگ حاوی 70 کالری و شش گرم پروتئین است که آن را تبدیل به منبع پروتئین کم کالری می‌سازد. اهمیت این مطلب از این جهت است که کاهش وزن، به مصرف کالری کمتر از مقداری که در روز می‌سوزانید نیاز دارد. جایگزین کردن یک وعده 85 گرمی سوسیس با یک تخم‌مرغ آب پز برای صبحانه، موجب دریافت 200 کالری کمتر می‌شود. 

 

غذای عالی برای تناسب اندام 

تخم‌مرغ

دریافت مقدار پروتئین کافی به ویژه پس از ورزش مهم است. متخصصان تغذیه می‌گویند این کار به بازسازی و ترمیم بافت‌های عضلات پرکار کمک کرده و آمینو اسیدهای مناسب را برای استفاده در عضلات می‌سازد (بلوک‌های سازنده بافت عضله). وقتی می‌خواهید بدنتان روی فرم باشد بهتر است در هر وعده و میان وعده، منبع پروتئینی نیز داشته باشید و تخم‌مرغ به عنوان منبع مناسب و مغذی برای این کار است. میان وعده‌ها و وعده‌های غذایی متعادل حاوی منابع سالم کربوهیدرات و پروتئین به حفظ ثبات سطح قند خون و انرژی کمک کرده و خستگی و بی‌حالی پس از ورزش را کاهش می‌دهند. برای یک میان وعده مغذی پس از ورزش یک تخم‌مرغ آب پز را با میوه تازه یا غلات کامل مصرف کنید. 

 

منبع ویتامین دی 

تخم‌مرغ

علاوه بر کلسیم، ویتامین دی نیز نقش حیاتی در سلامت استخوان‌ها دارد. بدن شما ویتامین دی را از مواجهه پوست با آفتاب و نیز مصرف برخی غذاها جذب می‌کند اما طبق گزارش‌ها، برآورده کردن نیازهای روزانه بدن به ویتامین دی تنها از طریق غذا دشوار است. چون تخم‌مرغ یکی از معدود منابع غذایی ویتامین دی است، آن را به طور منظم در رژیم غذایی خود قرار دهید تا به دریافت ویتامین دی بدن کمک کنید. اگر زیاد در مقابل آفتاب نیستید یا بدنتان به مقدار کافی ویتامین دی جذب نمی‌کند، تخم‌مرغ می‌تواند در رژیم روزانه‌تان جای داشته باشد. یک زرده تخم‌مرغ بزرگ 41 واحد ویتامین دی دارد که 10 درصد از مقدار ویتامین دی مورد نیاز بدن برای بزرگ‌سالان است. 

 

رنگ تخم‌مرغ تأثیری بر ارزش غذایی آن ندارد.

تخم‌مرغ

بسیاری از مردم تصور می‌کنند تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای سالم‌تر از انواع سفید آن هستند، اما رنگ پوست تخم‌مرغ هیچ تأثیری بر کیفیت یا خواص آن ندارد. رنگ زرده تخم‌مرغ ممکن است بر اساس تغذیه مرغ تغییر کند، اما این ارتباطی با محتوای مواد مغذی آن ندارد، اگر چه ممکن است مقدار کمی ویتامین آ و لوتئین آن متفاوت باشد. صرف‌نظر از رنگ، زرده تخم‌مرغ منبع مهمی برای ویتامین‌ها، مواد معدنی، و چربی است درحالی‌که سفیده آن سرشار از پروتئین و ریبوفلاوین است. یک تخم‌مرغ آب پز بزرگ شش گرم پروتئین، تقریباً 5 گرم چربی و 0.2 میلی‌گرم ریبوفلاوین دارد که بیش از 20 درصد نیاز روزانه زنان به این نوع ویتامین ب است. 

 

چربی 

تخم‌مرغ

یک تخم‌مرغ بزرگ حاوی 1.5 گرم چربی اشباع، 1.8 گرم چربی اشباع‌نشده تک پیوندی، و 1 گرم چربی اشباع‌نشده چند پیوندی است. برخی از تخم‌مرغ‌ها با اسیدهای چرب امگا 3 غنی‌شده‌اند (از طریق غنی کردن غذای داده‌شده به مرغ‌ها) که بر روی بسته‌بندی آن به این موضوع اشاره شده است. یک تخم‌مرغ بزرگ همچنین حاوی 185 میلی‌گرم کلسترول است. دستورالعمل کنونی توصیه می‌کند دریافت کلسترول به کمتر از 300 میلی‌گرم در روز محدود شود، اما دستورالعمل تغذیه کمیته مشورتی در سال 2010  گزارش کرد که شواهد محدودی ارتباط بین کلسترول غذایی با بیماری‌های قلبی عروقی را نشان می‌دهد و نتیجه‌گیری کرد که خوردن یک تخم‌مرغ در روز با خطر بیماری‌های قلبی کرونری یا سکته مغزی در بزرگ‌سالان سالم همراه نیست. تحقیقات بیشتری در این زمینه در حال انجام است. 

 

تخم‌مرغ تازه بهتر است. 

تخم‌مرغ

برخی از افراد تخم‌مرغ‌های خود را کمی زودتر از زمان خراب شدن آن‌ها دور می‌اندازند. تخم‌مرغ را ظرف سه هفته از تاریخ "فروش تا" (در صورتی که در جای مناسب در یخچال نگهداری کرده باشید) می‌توانید مصرف کنید. تخم‌مرغ در دمای اتاق سریع‌تر خراب می‌شود بنابراین آن را مدت زیادی در دمای اتاق نگذارید. تخم‌مرغ‌ها را در جای اصلی در یخچال بگذارید و اگر دو ساعت در دمای اتاق یا یک ساعت در دمای گرم‌تر از اتاق بوده‌اند ، آن‌ها را دور بیندازید. 

 

تعادل بسیار مهم است.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ نیز همانند غذاهای دیگر باید به میزان متعادل مصرف شود تا تغذیه مناسب و خوبی داشته باشید. پروتئین‌های سالم دیگر مانند ماهی و حبوبات را نیز مصرف کنید و همه منابع پروتئینی را در کنار کربوهیدرات‌های سالم و منابع چربی (در صورت امکان) داشته باشید . طبق توصیه کارشناسان، غذاهای مهمی مانند غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات، غذاهای سرشار از کلسیم مانند ماهی و محصولات لبنی غنی‌شده و چربی‌های سالم مانند تخم‌ها و مغزها را نیز نباید فراموش کنید. 

 

تخم‌مرغ

آیا مرتب تخم‌مرغ مصرف می‌کنید؟ شیوه آماده سازی مورد علاقه شما چیست؟ می‌توانید در این زمینه‌ها اطلاعات بیشتری از بخش آشپزی دریافت کنید.  

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040