۲۱ تير ۱۳۹۳

خمیر مایه

۲۱ تير ۱۳۹۳ 4925 بازدیدکننده 0 نظر
خمیر مایه در این مقاله می خوانید

در این مقاله با خمیر مایه و نحوه عملکرد آن، آشنا می شوید. ...

خمیر مایه

خمیر مایه

خمیرمایه یک قارچ زنده‌ی میکروسکوپی است که در شرایط مناسب به سرعت تکثیر می‌یابد. خمیرمایه یک ماده‌ی ضروری برای پخت نان است. زمانی که این ماده با آب داغ، شکر و آرد  ترکیب می‌شود، دی‌اکسید کربن تولید می‌کند که باعث پف کردن خمیر می‌شود. 

 

سه نوع خمیرمایه وجود دارد که در پخت نان استفاده می‌شود: خمیرمایه تازه (که با نام‌های کیک یا خمیرمایه فشرده نیز شناخته می‌شود) که به صورت تکه‌های سفت، خامه‌ای رنگ، و مرطوب، در یخچال نگهداری می‌شود. خمیرمایه‌ی خشک‌شده ( یا خمیرمایه‌ی خشک‌شده‌ی فعال )، که به شکل دانه‌های ریز است که در ابتدا با آب گرم و شکر بازسازی می‌شود. خمیرمایه پودری ( یا به‌راحتی ترکیب‌شده یا سریع‌العمل ) خشک‌شده، که در کیسه‌های کوچک فروخته‌شده و کافی است که به شکل مستقیم داخل یک کاسه آرد پاشیده ‌شود. 

 

نگهداری

هر نوع از انواع خمیرمایه را با دقت طبق راهنمایی‌های روی بسته آن نگهداری کنید، زیرا اگر کهنه شوند کار نمی‌کنند. خمیرمایه‌ی تازه باید در جای سرد نگه‌داشته شده و به سرعت (حدود 1 تا 2 هفته) غیرفعال می‌شود. می‌توان خمیرمایه تازه را در فریزر به مدت سه ماه نگهداری کرد. می‌توانید خمیرمایه‌ی خشک‌شده را برای چندین ماه در دمای اتاق نگهداری کنید، اما قبل از تاریخ انقضای مشخص شده روی بسته، باید مصرف شود.  

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040