۲۵ تير ۱۳۹۲

انواع چای و خواص آن

۲۵ تير ۱۳۹۲ 4096 بازدیدکننده 2 نظر
انواع چای و خواص آن در این مقاله می خوانید

آشنایی با انواع چایی و خواص آن. ...

انواع چای و خواص آن

تاریخچه چای 

چای واژه ای است چینی که در چین و شمال هندوستان بکار می رود ودر زبان فارسی با همین کلمه تلفظ می شود . چای یک منبع طبیعی از کافئین، تبایین و آنتی اکسیدان ها است اما تقریباٌ بدون چربی یا پروتئین می‌باشد این گیاه نقاطی از جهان از جمله هندوستان، چین، سریبلانکا، ژاپن و ایران و نواحی دیگر پرورش میابد . چون در 3فصل بهار، تابستان و پاییز برگ های آن برداشته می شود، لذا در اکثر نقاط ، بصورت بوته وجود دارد .

 

چای سبز 

در صورتی که برگ تازه ای چای را به سرعت خشک کنند چای سبز به دست می آید چای سبز باید در حدود 80تا85 درجه سانتیگراد در دما داشته باشد آب داغ تر موجب سوختن برگهای چای سبز و در نتیجه طعم تلخ برای آن است.  این نوع چایی طعم ملایم و گیاه مانند دارا بوده و بیشتر در چین و ژاپن مصرف می گردد .

 

خواص چای سبز 

ضد پوسیدگی دندان بعلت فلوراید بالا، ضد سرطان معده و پوست ضد خارش و تحریک سیستم ایمنی بدن.

 

چایی سیاه یا معمولی

آبی که به چای سیاه افزوده می شود باید در دمای جوش باشد و این می‌تواند بر طعم چای به مراتب بیافزاید . روند تولید چایی سیاه به این صورت است که برگ های چای پس از برداشت آن در دما و رطوبت کنترل شده رها می کند تا اکسید گردد. چای سیاه نسبت به انواع دیگر کافئین بیشتری دارد و برای همین طعم آن قوی تر است .

 

خواص چای سیاه 

ضد درد، ضد الزایمر، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد افسردگی، ضد قندخون، ضد التهاب، ضدجهش ژنی، ضد اکسیدان، ضد ویروس، تقویت کننده ی قلب، ادرار آور، محافظ کبد، کاهش دهنده ی چربی خون .

 

چایی اوولنگ (oolong  tea)

این چای باید در دمای بین 90تا100 درجه دم شود. اولونگ به معنی اژدهای سبز می باشد این  چای در چین تولید می شود در صورتی که برگ تازه ی چای بصورت ناقص تخمیر شود، چای اوولنگ بدست می آید. برای دستیابی به نتیجه بهتر استفاده از آب چشمه مناسب است زیرا اصلاح مدنی موجود در آب چشمه موجب بیشتر معطر شدن طعمچایی می شود .

 

خواص چایی الوونگ

کاهش کلسترول خون است و کلسترل خون در حد متعادل نگه می دارد و مصرف این نوع چای باعث کاهش فشار خون شده و می تواند در جلوگیری از بعضی مشکلات قلبی و عروقی موثر باشد .

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040