۱۲ بهمن ۱۳۹۳

کمک‌های اولیه در دررفتگی مفصل (dislocation)

۱۲ بهمن ۱۳۹۳ 3920 بازدیدکننده 0 نظر
کمک‌های اولیه در دررفتگی مفصل (dislocation) در این مقاله می خوانید

دررفتگی حالتی است که انتهای استخوان‌ها (مفاصل) از وضعیت و جایگاه طبیعی خود خارج می‌شوند. علت آن معمولاً ضربه‌های ناشی از سقوط، تصادف اتومبیل یا تصادم در ورزش‌های با سرعت‌بالا و غیره است. ...

کمک‌های اولیه در دررفتگی مفصل (dislocation)

دررفتگی معمولاً در مفاصل بزرگ‌تر بدن اتفاق می‌افتد. در بزرگ‌سالان متداول‌ترین دررفتگی در شانه اتفاق می‌افتد. در کودکان آرنج بیشتر دچار دررفتگی می‌شود. شست و انگشتان نیز درصورتی‌که به‌زور یا در جهت نامناسب خم شوند ممکن است دچار دررفتگی شوند.  

دررفتگی موقتاً مفصل را تغییر شکل داده و بی‌حرکت می‌کند و ممکن است منجر به درد و تورم شدید و ناگهانی شود. دررفتگی را باید فوراً درمان کرد تا استخوان به‌جای اولیه خود بازگردد.

 

اگر فکر می‌کنید مفصلتان دررفته است:

دررفتگی مفاصل

توجه و مراقبت‌های پزشکی را به تأخیر نیندازید. باید فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

مفصل را حرکت ندهید. تا زمانی که کمک پزشکی دریافت کنید با چوب یا تخته‌هایی مفصل دررفته را آتل‌بندی کنید تا بی‌حرکت بماند. سعی نکنید مفصل دررفته را حرکت دهید یا آن را به‌زور به‌جای اول خود بازگردانید. این کار ممکن است به مفصل و عضلات ، رباط‌ها، عصب‌ها یا رگ‌های خونی اطراف آن آسیب وارد کند.

بر روی مفصل آسیب‌دیده کمپرس یخ بگذارید. سرد کردن مفصل آسیب‌دیده با کنترل خونریزی داخلی و تجمع مایعات در اطراف آن ناحیه، به کاهش تورم کمک می‌کند.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040