۱۶ دي ۱۳۹۳

در تصادف با ماشین به عنوان عابر پیاده چطور خود را نجات دهیم

۱۶ دي ۱۳۹۳ 4754 بازدیدکننده 0 نظر
در تصادف با ماشین به عنوان عابر پیاده چطور خود را نجات دهیم در این مقاله می خوانید

می‌خواهید بدانید اگر به عنوان عابر پیاده دچار تصادف با ماشین شدید چطور خود را نجات دهید؟ همیشه فاکتورهایی هست که نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید اما با اقداماتی می‌توانید احتمال نجات خود را افزایش دهید. ...

در تصادف با ماشین به عنوان عابر پیاده چطور خود را نجات دهیم

 

نجات در تصادف

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

1- از سر خود محافظت کنید. شکستگی استخوان و خونریزی داخلی ممکن است خطر جدی باشد، اما جراحات سر معمولاً تهدیدکننده زندگی است. هر کاری می‌توانید برای جلوگیری از صدمه دیدن سرتان انجام دهید، این کار زندگی شما را می‌تواند نجات دهد. 

سر خود را شورا با دستانتان پوشش دهید و محافظت کنید به صورتی که پیشانی در انحنای آرنج قرار بگیرد و کف دستانتان پشت سرتان را بگیرد. 

بدن خود را به حالتی در بیاورید که برخورد نزدیک به سرتان نباشد. مهم‌تر از همه این که نگذارید سرتان نزدیک به چرخ‌های ماشین قرار بگیرد. 

 

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

2- خود را به سمت شیشه جلویی ماشین پرت کنید. شیشه ایمنی همه ماشین‌های جدید ضد خردشدن است  و مانند بالش عمل می‌کند و انرژی برخورد را گرفته و احتمالاً شیشه می‌شکند نه شما. 

اگر می‌توانید درحالی‌که سر خود را بین آرنج‌هایتان محافظت می‌کنید، به شکل توپ با پشت خود به سمت شیشه بغلتید. 

 

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

3- سعی کنید بر بالای کاپوت ماشین بپرید. غلتیدن بر بالای ماشین خطرناک است و احتمالاً موجب آسیب‌هایی می‌شود اما بهتر از این است که زیر ماشین بروید و ماشین از روی شما رد شود. 

وقتی ماشین نزدیک به شما شد کمی بالا بپرید (این در شرایطی است که فرصتی برای فرار ندارید)

 

اگر سرعت ماشین کم است می‌توانید روی کاپوت و ماشین بپرید. اگر تصادف ناگهانی نباشد یا مورد هدف راننده نباشید، احتمالاً بهترین راه همین است. توجه داشته باشید که احتمال موفقیت این کار در وسیله نقلیه‌های بزرگ‌تر کمتر است. 

 

اجتناب از تصادف

برای آینده‌نگری و ایمن ماندن از خطر تصادف موارد زیر توصیه می‌شود. 

 

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

 

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

1- در پیاده رو راه بروید. پیاده‌روها و خط کشی مخصوص عبور پیاده معمولاً برای عابران پیاده ایمن هستند بنابراین تا جایی که ممکن است از این بخش‌ها استفاده کنید. 

 

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید از پیاده رو بروید ، از سمتی از خیابان راه بروید که تردد اتومبیل‌ها در مقابل شما باشد (ماشین‌هایی که به سمت شما می‌آیند را ببینید نه این که پشتتان به آن‌ها باشد). 

 

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

 

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

2- مراقب تردد ماشین‌ها باشید. پیش از این که از خیابان رد شوید به سمت راست و چپ خود نگاه کنید حتی اگر از خط کشی عبور می‌کنید و چراغ راهنما برای عبور عابر پیاده سبز است. 

توجه داشته باشید که استفاده از جهت مناسب خیابان برای راه رفتن مانع تصادف شما نمی‌شود. راننده بی‌کفایت یا خواب‌آلوده ممکن است متوجه شما در کنار خیابان یا پیاده رو یا علامت عبور از خط کشی نشود (یا آن را رعایت نکند). مراقب رانندگی غیرمعقول باشید و به سرعت از مسیر این رانندگان خارج شوید. 

 

هوشیار باشید- به دقت محیط اطراف را ببینید و به آن توجه کنید. اگر در خیابان پر تردد راه می‌روید، گوشی همراه خود را کنار بگذارید و به موسیقی گوش نکنید تا بتوانید توجه کامل خود به محیط را حفظ کرده و ایمن بمانید. 

 

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

3- سعی کنید خود را برای رانندگان قابل دید کنید. مطمئن شوید که رانندگان می‌تواند به خوبی شما را از فاصله دور ببینند و در صورت نیاز از شما فاصله بگیرند. کارهایی که می‌توانید انجام دهید: 

لباس‌های رنگ روشن بپوشید یا اگر شب بیرون می‌روید، لباس‌هایی بپوشید که نوارهای درخشان یا انعکاس کننده نور داشته باشد (یا چنین نواری را در کوله‌پشتی یا کیف خود نصب کنید) یا یک لامپ یا چراغ‌قوه همراه داشته باشید. 

از نقطه کور ماشین‌ها دوری کنید. اگر نمی‌توانید چهره راننده را در آینه بغل ماشین ببینید، در نقطه کور او قرار دارید. باید بدانید که ممکن است راننده شما را ندیده و متوجه‌تان نباشد. 

تماس چشمی با راننده داشته باشید- اگر می‌خواهید از خیابان از جلوی ماشینی که ایستاده یا می‌خواهد بایستد رد شوید سعی کنید تماس چشمی با راننده داشته باشید. این کار به هر دوی شما گوشزد می‌کند که دیگری آنجا است. 

 

کم کردن آسیب در زمان تصادف با ماشین

4- اگر تردید دارید از خیابان عبور نکنید. اگر شک دارید راننده شما را می‌بیند یا نه یا این که ممکن است نتوانید به موقع از خیابان رد شوید تا به ماشینی برخورد نکنید، منتظر بمانید. تردد زیاد ماشین‌ها در خیابان معمولاً متناوب است و معمولاً اگر یکی دو دقیقه صبر کنید فرصت بهتری برای عبور پیدا می‌کنید. ممکن است چند دقیقه منتظر بمانید اما در عوض خطر تصادف را خیلی کمتر می‌کنید. 

اگر در رد شدن از خیابان شلوغی مشکل‌دارید، می‌توانید از جای دیگری از خیابان که خط کشی دارد عبور کنید. دوباره تاکید می‌کنیم چند دقیقه بیشتر منتظر ماندن برای عبور از خیابان بهتر از ایجاد موقعیت خطرناک و تصادف است . 

 

توصیه‌ها

هنگام عبور از خیابان موسیقی گوش نکنید یا با کسی صحبت نکنید. شنیدن فریاد یا بوق یا صدای ترمز اتومبیل می‌تواند زندگی شما را نجات دهد. باید همه حواس خود را متوجه محیط خود کنید. 

در صورت تصادف حتی اگر آسیب جدی ندیده‌اید، با پلیس تماس بگیرید. گزارش رسمی پلیس برای فرایند بیمه و درمان پزشکی یا آسیب‌های دیگر لازم است. همچنین عکس‌هایی از جراحت بگیرید (یا از دوستی بخواهید این کار را انجام دهید). اگر دوچرخه، اسکوتر، اسکیت بورد، کالسکه و غیره نیز در ماجرا دخیل بوده عکس‌هایی از صدمات وارده به آن نیز بگیرید. هر گونه شواهد مرتبط دیگری که می‌توانید جمع‌آوری کنید، ممکن است به دردتان بخورد. 

پیش از عبور از خیابان، هر دو لاین خیابان را نگاه کنید. 

هنگام رد شدن از خیابان ندوید

ایمنی عابر پیاده را رعایت کنید. از نوار میانی خیابان (فاصله‌ای که بین دو لاین در برخی خیابان‌ها و جاده‌ها طراحی شده است) و چراغ راهنما برای عبور از خیابان استفاده کنید. از علائمی که به شما میگویند در پیاده رو بمانید و عبور نکنید، چشم‌پوشی ننمایید. 

اگر دچار تصادف شدید همانجا بمانید تا از هر گونه آسیب ستون فقرات جلوگیری کنید و از اطرافیان بخواهید با اورژانس تماس بگیرند. حتی اگر احساس درد نمی‌کنید، منتظر کمک پزشکی بمانید. 

پیش از رد شدن از خیابان هر دو سمت را نگاه کنید. 

شهروندی فعال و وظیفه‌شناس باشید. اگر فکر می‌کنید منطقه خاصی برای عابران پیاده ایمن نیست، این امر را به اطلاع پلیس، شورای شهر، و غیره برسانید. 

 

هشدارها

هنگام صحبت با پلیس درباره تصادفی که داشته‌اید، کسی را مورد اتهام و تقصیر قرار ندهید. حقایق و علت‌های حادثه باید از طریق تحقیقات و گزارش پلیس انجام شود و حفظ آرامش مهم است. بهرحال از نحوه وقوع حادثه یادداشت بردارید. اگر بعداً نیاز به بازگویی مجدد حادثه شد این یادداشت به شما کمک می‌کند، به خصوص در مواردی که باید برای دادگاه یا کارشناس ماجرا را بازگو کنید. 

در بسیاری موارد راندن دوچرخه، اسکوتر، اسکیت بورد و غیره  از طریق خط کشی عملی نیست. اغلب بهتر است دوچرخه یا هر وسیله دیگر را به آن سوی خیابان با خود حمل کنید. اگر کالسکه دارید ممکن است این کار دشوار یا غیرممکن باشد اما اگر مجبورید می‌توانید در کنار افراد دیگری که از خیابان عبور می‌کنند حرکت کنید (در این شرایط معمولاً تردد موقتاً متوقف می‌شود تا عابران رد شوند) یا از جای دیگری رد شوید.  

تصور نکنید همانند فیلم‌ها، از تصادف ماشین به راحتی جان سالم به در می‌برید. حتی اگر تلفات جانی عابر پیاده به طور کلی زیاد نباشد، باز هم شما باید همه اقدامات احتیاطی را هنگام عبور از خیابان به کار بگیرید. اگر چه طراحی برخی ماشین‌ها برای عابر پیاده بهبود پیداکرده اما طراحی خوب، خطر سرعت یا برخورد را از بین نمی‌برد. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040