۲۰ آبان ۱۳۹۳

چگونه فردی را که در حال غرق شدن است نجات دهیم؟

۲۰ آبان ۱۳۹۳ 11294 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه فردی را که در حال غرق شدن است نجات دهیم؟ در این مقاله می خوانید

تصور کنید در کنار ساحل، استخر یا هر جای مناسب دیگری برای شنا نشسته اید که ناگهان متوجه می شوید فردی در حال غرق شدن است. چگونه می توانید به او کمک کنید؟ ...

چگونه فردی را که در حال غرق شدن است نجات دهیم؟

 

اگر می‌بینید فردی در آب در حال دست و پا زدن است یا در آب بالا و پایین می‌رود و نمی‌تواند درخواست کمک کند، به سرعت وارد عمل شوید و او را نجات دهید. غرق شدن ظرف چند دقیقه اتفاق می‌افتد. اگر در اطراف شما غریق نجات نیست، باید خود برای نجات او اقدام کنید. اگر آماده‌باشید می‌توانید زندگی یک انسان را نجات دهید. 

 

روش اول: ارزیابی موقعیت

نجات فرد در حال غرق شدن

 

1- اول مطمئن شوید فرد در حال غرق شدن است. فردی که در حال غرق شدن است ممکن است نتواند دست و پا بزند. در حقیقت این افراد معمولاً نمی‌توانند سر و صدا کنند و این وضعیت را خطرناک‌تر می‌کند. به دنبال علائم بعدی نیاز به کمک باشید. 

 

فردی که در حال غرق شدن است، در آب به سمت جلو پیش نمی‌رود بلکه بالا و پایین می‌رود. سر او تنها مدت کوتاهی از زیر آب بیرون می‌آید و دوباره زیر آب می‌رود. 

فرد قادر نیست کمک بخواهد. فردی که به نظر می‌رسد دچار مشکل شده اما نمی‌تواند فریاد کمک برآورد ممکن است اکسیژن کافی برای فریاد نداشته باشد. فردی که روی آب شناور است درحالی‌که صورتش به سمت پایین در آب قرار دارد، احتمالاً در مرحله منفعل غرق شدن است. وقتی فردی دیگر هوشیار نیست شیوه نجات دیگری برای او لازم است. در این‌گونه موارد فوراً با خدمات اضطراری تماس بگیرید. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

با فریاد سعی کنید کمک بگیرید. هر قدر هم که باتجربه و آموزش‌دیده باشید بهتر است افراد دیگری برای کمک به شما در کنارتان باشند. با فریاد به دیگران اعلام کنید که فردی در حال غرق شدن است. اگر قربانی به نظر ناهشیار می‌رسد، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. ممکن است احیای قلبی ریوی و کمک‌های اولیه دیگر در هنگام غرق‌شدگی لازم باشد. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

3-تصمیم بگیرید کدام روش نجات را استفاده کنید. آرامش خود را حفظ کنید و فکر کنید چه روش نجاتی برای فرد بهتر است. بر اساس موقعیت مکانی فرد و نوع آبی که فرد در آن است، روش نجات را انتخاب کنید. 

آیا فرد نزدیک به لبه استخر، اسکله، یا حوضچه قرار دارد؟ اگر فرد به اندازه کافی به لبه استخر یا اسکله نزدیک است که دست، پا، لباس و ... را بگیرد، کمک در محدوده دسترسی را انجام دهید. 

یک عصا یا چوب می‌تواند فراتر از محدوده دسترسی در استخر یا دریاچه نیز به فرد کمک کند. از بویه نجات (حلقه نجات) یا ابزارهای دیگر استفاده کنید تا بتوانید به قربانی که در فاصله بیشتری نسبت به کناره آب قرار دارد برسید. این روش در نجات در دریا نیز استفاده می‌شود. در صورتی که این روش‌ها موثر نیست و قربانی خارج از دسترس قرار دارد، به عنوان آخرین راه حل وارد آب شوید و به سمت قربانی شنا کنید. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

4-  بگویید نجات در راه است. آرامش خود را حفظ کنید. افرادی که دچار وحشت می‌شوند بیشتر اشتباه می‌کنند و قربانی را نیز ممکن است دچار وحشت کنند. به او بگویید که در راه کمک به او هستید. 

 

روش دوم: کمک در محدوده دسترسی 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

1-به شکم بر لبه استخر بخوابید. پاهایتان را باز کنید تا تعادل و ثبات خود را بهتر بتوانید حفظ کنید. خود را از موقعیت مستحکم و تعادل خارج نکنید. اگر خیلی از تعادل خارج شوید شما نیز ممکن است به داخل آب بیفتید. 

این نوع نجات تنها زمانی مفید است که قربانی در محدوده دسترسی نزدیک به لبه استخر قرار دارد. سعی نکنید درحالی‌که ایستاده‌اید، به او کمک کنید چون در وضعیت پر مخاطره قرار می‌گیرید و احتمال این که در آب بیفتید زیاد است. 

اگر فرد کمی دورتر از این است که دست شما را بگیرد، از یک شی کمک بگیرید. چیزی که چند ده سانتیمتر فاصله شما را با فرد کم می‌کند در دست بگیرید. پارو یا طناب نیز در صورتی فرد بتواند آن را بگیرد، مفید است. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

2- دست خود را به سمت قربانی دراز کنید و نگه‌دارید. درحالی‌که در لبه استخر یا حوضچه در جای خود محکم دراز کشیده‌اید، دست خود را به سوی فرد دراز کنید. می‌توانید دست غالب خود (دستی که بیشتر با آن کار می‌کنید و بر آن تسلط دارید) را دراز کنید چون بهتر می‌توانید از قدرت خود برای کشیدن قربانی استفاده کنید. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

3- به فرد در حال غرق شدن بگویید مچ شما را بگیرد. این قدر حرفتان را تکرار کنید تا قربانی بشنود. چون در این شرایط وحشت کرده است ممکن است مقدار طول بکشد تا حرف شما را متوجه شود. با صدای بلند و واضح حرف بزنید تا او متوجه شود. 

وقتی با فرد قربانی صحبت می‌کنید، جیغ نکشید یا خیلی هیجانی نشوید چون موجب وحشت بیشتر او می‌شوید و نجات را دشوارتر می‌کنید. به فرد بگویید مچ دست شما را بگیرد نه کف دست یا انگشتانتان را چون اگر کف دست یا انگشت شما را بگیرد، ممکن است دست او را تصادفی ول‌کنید و رها شود.  

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

4- مچ دست فرد را بگیرید و او را به سمت خود بکشید. برای اطمینان هر دوی شما مچ دست یکدیگر را بگیرید. فرد را به خارج از آب بکشید و به او کمک کنید خود را به زمین خشک برساند. 

 

روش 3: استفاده از عصای نجات

نجات فرد در حال غرق شدن

 

1- عصای نجات را بردارید. عصای نجات ابزاری بلند و فلزی است که یک سر آن خمیدگی قلاب مانند دارد که به عنوان دستگیره برای گرفتن قربانی می‌توان از آن استفاده کرد یا در شرایطی که قربانی نمی‌تواند خودش عصا را بگیرد، آن را دور بدن قربانی قرار داده و او را بیرون می‌کشیم. بسیاری از استخرها و حوضچه‌ها چنین ابزاری دارند. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

2- به سایرین بگویید از پشت شما دور شوند. به آن‌ها هشدار دهید که اگر پشت سر شما بایستند، ممکن است چوب‌دستی به آن‌ها بخورد. نمی‌خواهید که آن‌ها در کار نجات اختلال ایجاد کنند. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

3- کمی عقب تر از لبه استخر بایستید. برای کشیدن قربانی، پاهایتان را محکم بر زمین بگذارید. فاصله‌تان از لبه استخر باید به اندازه‌ای باشد که خطر افتادن خودتان در آب وجود نداشته باشد. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

4- عصای نجات را جایی بگیرید که فرد در حال غرق شدن بتواند آن را بگیرد. با صدای بلند و رسا به او بگویید چوب را بگیرد. اگر فرد نمی‌تواند آن را بگیرد، بخش قلابی شکل عصا را در آب ببرید و آن را دور بالاتنه فرد درست زیر بغل او، بیندازید. مراقب باشید آن را دور گردنش قرار ندهید چون ممکن است به او صدمه بزنید. در این کار دقت کنید چون معمولاً دیدن هدف دشوار است. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

5- فرد را به جای مطمئن بکشید. به آرامی و با دقت قربانی را به لبه استخر بکشید تا این که به قدری نزدیک شود که در محدود دسترسی شما قرار بگیرد و بتوانید او را به سمت دیواره استخر بکشید. 

 

روش 4: انداختن حلقه نجات

نجات فرد در حال غرق شدن

 

1- حلقه نجات و طناب را بیاورید. حلقه نجات در بیشتر استخرها در ایستگاه غریق نجات قرار دارد. قایق‌ها نیز مجهز به حلقه نجات هستند بنابراین وقتی در قایق هستید و چنین حادثه‌ای اتفاق می‌افتد (درحالی‌که فرد در خارج از محدوده دسترسی قرار دارد) از این روش نجات استفاده کنید. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

2- در یک دست حلقه نجات را گرفته و در دست دیگر طناب را به شکل حلقه شل درست کرده و نگه‌دارید. پایتان را بر روی انتهای طناب بگذارید تا تصادفاً آن را در آب نیندازید. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

3- دستتان را از پایین به سمت بالا حرکت دهید و حلقه را پرتاب کنید. بگذارید طنابی که حلقه کرده‌اید، آزادانه در دست دیگر شما باز شود. 

سعی کنید حلقه را نزدیک به قربانی پرتاب کنید اما او را مستقیماً هدف قرار ندهید. بهترین کار این است که حلقه را پشت سر فرد بیندازید، سپس آن را با طناب به سمت قربانی هدایت کنید. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

4- همین که فرد رسید، او را به ساحل بکشید. 

 

روش 5: نجات با شنا 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

1- با حلقه نجات وارد آب شوید. بدون حلقه نجات اقدام به این کار نکنید، اولین واکنش قربانی با دیدن شما این است که می‌خواهد از شما بالا برود و از آب خارج شود و این موجب عدم موفقیت نجات و حتی غرق شدن هر دوی شما می‌شود. باید ابزار شناوری مانند حلقه نجات داشته باشید تا هر دو ایمن بوده و برنامه نجات موفقیت‌آمیز باشد. 

•  تنها در صورتی این کار را امتحان کنید که شناگر بسیار ماهری هستید. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

این روش نجات باید به عنوان آخرین راه حل و تنها در شرایطی که قربانی در حال غرق شدن در دریا است و نمی‌توانید به روش دیگری به او دسترسی داشته باشید، انجام شود. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

•  اگر حلقه نجات ندارید، حوله یا لباسی با خود ببرید که قربانی بتواند از آن بگیرد. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

نجات فرد در حال غرق شدن

2- به سمت قربانی شنا کنید. برای این که سریع‌تر به فرد در حال غرق شدن برسید از شنای آزاد (از جمله سریع‌ترین سبک‌های شنا)  استفاده کنید. از تکنیک شنا کردن در دریا استفاده کنید تا توسط امواج عقب پرت نشوید. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

3- حلقه را به سمت فرد در حال غرق شدن بیندازید. به او با صدای بلند بگویید حلقه را بگیرد. یادتان باشد درست کنار قربانی قرار نگیرید چون ممکن است شما را زیر آب بکشد. 

 

نجات فرد در حال غرق شدن

 

4- وقتی فرد در حال غرق شدن حلقه نجات را گرفت، به سمت ساحل شنا کنید. در یک مسیر مستقیم درحالی‌که قربانی پشت سر شما قرار دارد، او را به سمت ساحل ببرید. هر چند قدم او را چک کنید که مطمئن شوید طناب یا حلقه را گرفته است. به شنا کردن ادامه دهید تا زمانی که به ساحل برسید و سپس از آب خارج شوید. 

 

توصیه‌ها

حفظ جان شما اولویت دارد. اگر احساس می‌کنید زندگی خودتان در خطر است، از موقعیت خارج شوید و اوضاع را دوباره ارزیابی کنید و راه مطمئن تری برای نجات پیدا کنید. 

 

هشدارها 

در حالت ایستاده در ساحل یا لبه استخر اقدام به دسترسی به قربانی نکنید چون ممکن است خودتان نیز کشیده شده و به آب بیفتید. 

تنها در شرایطی وارد آب شوید که هیچ راهی برای این که چیزی برای قربانی بفرستید تا بگیرد و او را بکشید وجود نداشته باشد. در آب قرار گرفتن در کنار کسی که دچار وحشت شده (مانند فرد در حال غرق شدن)، ممکن است برای هر دوی شما نتایج مرگباری داشته باشد. 

اگر فرد دچار وحشت شده، مطمئن‌ترین راه این است که او را از پشت بگیرید. اگر سعی کنید از جلو او را بگیرید ممکن است خیلی محکم شما را بگیرد (در این صورت دیگر نمی‌توانید شنا کنید) و بنابراین هردویتان زیر آب کشیده می‌شوید. بهترین راه این است که از پشت ، از شانه یا موهای او بگیرید. دستان او را نگیرید. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040