۵ تير ۱۳۹۳

درمان‌های خانگی برای زخم معده (زخم گوارشی)

۵ تير ۱۳۹۳ 31416 بازدیدکننده 0 نظر
درمان‌های خانگی برای زخم معده (زخم گوارشی) در این مقاله می خوانید

شاید شما هم  درد معده یا احساس سوزش در معده را تجربه کرده باشید.اینها ممکن است نشانه هایی از زخم های گوارشی باشد.اما با رعایت چند توصیه می توانید این زخم ها را در خانه التیام دهید. ...

درمان‌های خانگی برای زخم معده (زخم گوارشی)

زخم گوارشی چیست؟ 

زخم  گوارشی فرسایش یا زخم باز در دستگاه گوارش است که درد ایجاد می‌کند. زخم گوارشی زمانی ایجاد می‌شود که اسید هیدروکلریک در شیره گوارشی و انزیم پپسین در معده، به دستگاه گوارش آسیب میزند. زخم اگر در معده ایجاد شود زخم معده و اگر در دوازدهه ایجاد شود زخم دوازدهه یا اثنی عشر خوانده می‌شود. از زخم معده و دوازدهه به عنوان زخم‌های گوارشی یاد می‌شود. 

 

علت‌های متداول زخم‌های گوارشی 

- عفونت باکتریایی (هلیکوباکتر پیلوری) 

- داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبو پروفن، آسپیرین، اسید مفنامیک و غیره 

- سیگار کشیدن، استرس و غیره فرد را مستعد می‌سازند 

- ناهنجاری‌های ایمنی

- مصرف زیاد الکل   

 

درمان‌های خانگی برای زخم‌های گوارشی 

 

توصیه 1

درمان‌های خانگی زخم معده

برگ‌های شنبلیله حاوی ترکیباتی هستند که زخم را التیام می‌دهند. یک فنجان برگ شنبلیله را بجوشانید و مقداری نمک به آن اضافه کنید. این نوشیدنی را دو بار در روز مصرف کنید. 

 

توصیه 2 

درمان‌های خانگی زخم معده

آب کلم خام بنوشید. این نوشیدنی برای درمان زخم معده بسیار مفید است. آب کلم تازه را هر روز پیش از خواب مصرف کنید. این نوشیدنی پوشش معده را تقویت کرده و زخم آن را بهبود می‌بخشد. 

 

توصیه 3 

موز حاوی مواد ضد باکتری است که به کاهش پیشروی زخم در معده کمک می‌کند. هر روز صبح پس از صبحانه یک موز بخورید. 

 

توصیه 4 

درمان‌های خانگی زخم معده

عسل خام خواص التیام بخشی طبیعی دارد که در درمان زخم معده بسیار موثر است. هر روز یک قاشق غذاخوری عسل پیش از صبحانه یا هر زمانی از روز همراه با غذاهایی مانند نان گندم، مصرف کنید . این کار به کاهش التهاب معده کمک کرده و بیماری‌های  دیگر معده را از شما دور می‌کند. 

 

توصیه 5 

مصرف یک حبه سیر برای زخم معده بسیار توصیه می‌شود. همراه با غذا  دو تا سه حبه سیر در روز بخورید تا التهاب معده آرام شود. 

 

توصیه 6 

درمان‌های خانگی زخم معده

فلفل قرمز تند درمان دیگری است که برای زخم معده می‌تواند مفید باشد. این فلفل به پیشگیری از ایجاد زخم‌ها کمک کرده و باکتری‌هایی که بلعیده‌شده‌اند را در معده نابود می‌کند. 

 

توصیه 7 

پوست نارون را پودر کنید و یک فنجان آب گرم به آن اضافه کرده و خوب با آن مخلوط‌کنید و سه بار در روز از این نوشیدنی مصرف کنید. پوست نارون برای تسکین غشای مخاطی که آستر معده و دوازدهه را می‌پوشاند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

توصیه 8 

درمان‌های خانگی زخم معده

روغن نارگیل به عنوان ماده طبیعی برای درمان اختلالات مختلف معده به طور گسترده مورد استفاده بوده است. روغن نارگیل خواص ضد باکتری دارد و باکتری‌هایی که زخم معده را ایجاد کرده‌اند نابود می‌کند. 

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040