۲۷ خرداد ۱۳۹۳

کمک‌های اولیه در کبودی چشم

۲۷ خرداد ۱۳۹۳ 7403 بازدیدکننده 0 نظر
کمک‌های اولیه در کبودی چشم در این مقاله می خوانید

کبودی دور چشم، عارضه‌ای است که می‌تواند به دلیل عوامل مختلف ایجاد شود. در این مقاله، با این عوامل آشنا شده و میزان خطرناک بودن آن‌ها را یاد بگیرید.   ...

کمک‌های اولیه در کبودی چشم

 

کبودی چشم به خاطر خونریزی زیر پوست اطراف چشم ایجاد می‌شود. گاهی اوقات کبودی چشم آسیب شدیدتری مانند شکستگی جمجمه را نشان می‌دهد به ویژه اگر در هر دو چشم این اتفاق بیفتد (چشم راکونی) یا جراحتی در سر وجود داشته باشد. 

 

با اینکه در بیشتر موارد، کبودی دور چشم مسئله جدی نیست، اما گاهی اوقات مربوط به آسیب به خود کره چشم است که موجب خونریزی در چشم شده است. خونریزی در بخش جلوی چشم که هایفما خوانده می‌شود، جدی است و ممکن است منجر به کاهش بینایی و آسیب به قرنیه شود (قرنیه "پنجره" ای شفاف و محافظ در جلوی چشم است). در برخی موارد در کره چشم فشار به طور غیرعادی بالا است (آب سیاه) و ممکن است منجر به کبودی چشم شود. به همین علت اگر آسیب در حدی بوده که موجب کبودی چشم شده، توصیه می‌شود برای معاینه به متخصص چشم مراجعه کنید. 

 

مراقبت از کبودی چشم: 

با استفاده از کمپرس سرد یا حوله‌ای که داخل آن را پر از یخ کرده‌اید، به ناحیه اطراف چشم فشار ملایمی بیاورید. مراقب باشید به خود چشم فشار نیاورید. سعی کنید بلافاصله پس از وارد آمدن آسیب این کار را انجام دهید تا تورم را کاهش دهید. استفاده از کمپرس سرد را تا 24 یا 48 ساعت ادامه دهید. 

بی‌دقت به چشم نگاه کنید تا ببینید اثری از خون در سفیدی یا بخش‌های رنگی چشم وجود دارد یا نه. اگر در هر یک از این بخش‌ها خونی مشاهده کردید، فوراً به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید. 

درصورتی‌که پس از آسیب مشکلات بینایی مانند دوبینی، تاری دید، درد شدید یا خونریزی در چشم یا از بینی  وجود دارد، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040