۷ آبان ۱۳۹۲

کمک های اولیه به فردی که در حال خفگی است

۷ آبان ۱۳۹۲ 7092 بازدیدکننده 6 نظر
کمک های اولیه به فردی که در حال خفگی است در این مقاله می خوانید

بررسی این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا کمک‌های اولیه را به فردی که به خاطر بسته شدن کانال تنفسی در حال خفگی است برسانید . ...

کمک های اولیه به فردی که در حال خفگی است

دستورالعمل ها

1. به سرعت متوجه شرایط شده و اقدامات لازم را انجام دهید.

2. به دنبال نشانه‌های واضح باشید. علامت کلی بسته شدن مجرای تنفسی، این است که فرد مصدوم، دو دست خود را دور گلویش حلقه می زند.

3. به دنبال نشانه‌های دیگر باشید. برخی از افراد ممکن است آن قدر بترسند که از علامت کلی برای نشان دادن گرفتگی گلوی خود استفاده نکنند. برخی نشانه‌های دیگر برای گرفتگی مجرای تنفسی، عدم توانایی در صحبت کردن، مشکل در تنفس و یا سرفه، تنفس بلند، پوست و یا ناخن‌های آبی و از هوش رفتگی می‌باشد.

4. دست به کار شوید. در صورتی که فرد دیگری وجود دارد، از وی بخواهید که با اورژانس تماس بگیرد. در همین حین شما مانور هایملیخ را انجام دهید. اگر شما تنها فرد همراه مصدوم هستید، ابتدا مانور هایملیخ را انجام داده و سپس با اورژانس تماس بگیرید.

 

کمک اولیه رفع خفگی، برای یک بزرگسال ایستاده

1. پشت فرد بایستید. دست خود را مشت کنید. دست مشت کرده خود را، در حالی که انگشت شست به سمت شکم فرد مصدوم قرار دارد، بالای ناف و زیر قفسه سینه وی قرار دهید. مشت خود را با دست دیگر بگیرید.

2. انسداد را از بین ببرید. با دست‌های خود، شکم فرد را با یک حرکت سریع، به سمت داخل و بالا فشار دهید، همانند حالتی که می‌خواهید فرد را از جای خود بلند کنید.

3. این حرکت را تا زمانی که جسم از گلوی فرد خارج شود انجام دهید.

 

اجرای کمک اولیه خفگی برای یک کودک ایستاده

1. پشت کودک بایستید دست‌های خود را پشت کمر وی حلقه بزنید. دست خود را مشت کرده و آن را درحالی‌که انگشتان شما به سمت داخل است بالای کمر و زیر قفسه سینه وی قرار دهید. با دست دیگر مشت دست خود را بگیرید.

2. انسداد را از جای خود خارج کنید. درحالی‌که مراقب هستید که به قفسه سینه کودک فشار وارد نشود، به حرکات سریع، همانند زمانی که بخواهید کودک را بلند کنید، شکم وی را به سمت داخل و بالا فشار دهید.

3. این حرکات را تا زمانی که کودک جسم گیر کرده را بالا آورده انجام دهید.

 

اجرای کمک‌های اولیه خفگی برای یک نوزاد

1. با یک زانو بر روی زمین قرار بگیرید. ساعد خود را بر روی پای خود قرار داده و کودک را درحالی‌که صورتش به سمت پایین است روی دست خود بخوابانید. از کف دست دیگر خود استفاده کرده و 5 ضربه به پشت نوزاد بزنید.

2. یک روش دیگر را امتحان کنید. در صورتی که این روش جواب نداد، بچه را بگردانید. یک خط فرضی بین نوک‌های پستان کودک فرض کنید. از دو انگشت استفاده کرده و آن‌ها را زیر خط فرضی قرار دهید و چهار فشار سریع، به عمق حدود 2 تا 3 سانتی‌متر، به سینه کودک بدهید.

3. در صورتی که این روش‌ها موثر واقع نشد، ضربه به پشت و فشار سینه را مجدداً تکرار کنید.

 

اجرای کمک‌های اولیه خفگی بر روی خود

1. یک مشت را بالای ناف خود قرار دهید.

2. مشت خود را با دست دیگر گرفته و بر روی یک سطح سخت همانند صندلی و یا میز خم شوید. مشت‌های خود را 5 بار به سمت داخل و بالا فشار دهید.

3. این حرکت را تا زمانی که جسم از جای خود خارج شود تکرار کنید.

 

نکته‌ها و هشدارها

اگر کودک در حال سرفه کردن است، به او اجازه دهید که این کار را انجام دهد. این عمل نشان می‌دهد که راه‌های هوایی وی باز هستند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040