۶ آبان ۱۳۹۲

کمک های اولیه برای خونریزی بینی

۶ آبان ۱۳۹۲ 4377 بازدیدکننده 4 نظر
کمک های اولیه برای خونریزی بینی در این مقاله می خوانید

خونریزی بینی اغلب بین اکثر افراد رایج است با خواندن این مقاله با کمک های اولیه برای خونریزی بینی و اقدامات لازم آن آشنا خواهید شد.       ...

کمک های اولیه برای خونریزی بینی

مقدمه

خونریزی بینی، یکی از مشکلات رایج بین افراد است. این خونریزی ها معمولاٌ با چند اقدام اولیه ساده بند می آیند. خونریزی های بینی ای که بند نمی آیند، باید جدی گرفته شده و سریعاٌ در مورد آنها به پزشک مراجعه شود.

 

انواع خونریزی بینی

در کودکان و جوانان، معمولا خونریزی های بینی صرفاٌ از ناحیه داخلی بینی ایجاد می شود، ولی در افراد میان سال و سالخورده، شروع خونریزی هم ممکن است از ابتدای بینی و هم از اعماق بینی اتفاق بیفتد. خونریزی‌هایی که از اعماق بینی شروع می شوند، ممکن است به خاطر خشک شدن مویرگ ها و یا فشار خون بالا باشد. در این صورت باید به پزشک مراجعه شود.

 

سر خود را بالا نگه دارید

برای کمک به جلوگیری جریان خون، سر خود را بالا بگیرید. شاید لازم باشد زمانی که نشسته اید، سر خود را کمی به جلو خم کرده تا از بلعیدن خون جلوگیری به عمل آورید.

 

بینی خود را بفشارید

از انگشت شست و اشاره خود استفاده کرده و بینی خود را فشار دهید. اینکار باعث ایجاد فشار در حفره های بینی شده و جلوی خونریزی را می گیرد. فشردن بینی باید برای مدت 5 تا 10 دقیقه انجام شود. در این زمان می توانید از راه دهان نفس بکشید.

 

جلوگیری/درمان

زمانی که خونریزی متوقف شد، حداقل برای مدت چهار ساعت به سمت جلو خم نشوید. همچنین در این مدت بینی خود را ندمید و سعی در تمیز کردن آن نکنید.

 

اگر خونریزی متوقف نشد

اگر خونریزی مجددا شروع شد، بینی خود را با فشار بدمید تا لخته های خون از آن خارج شود. پس از آن با استفاده از یک افرین-دکونژستانت یا نئو-سینفرین _ مانند انواعی که اکسی متازولین دارند در بینی خود اسپری کنید.

 

اخطار

اگر خونریزی بینی بیش از 20 دقیقه ادامه پیدا کرد، و یا اینکه به طور مکرر تکرار شد، به پزشک مراجعه کنید. دکتر ممکن است از یک گاز در بینی شما استفاده کرده، و یا قسمت آسیب دیده را بسوزاند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040