۶ آبان ۱۳۹۲

احیای قلبی ریوی

۶ آبان ۱۳۹۲ 3160 بازدیدکننده 3 نظر
احیای قلبی ریوی در این مقاله می خوانید

با خواندن این مقاله شما با احیای قلبی ریوی CPR آشنا شده و در مواقع ضروری جهت کمک می توانید از آن استفاده کنید. ...

احیای قلبی ریوی

بی‌هوشی

بی‌هوشی اولین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد فرد ممکن است به CPR نیاز داشته باشد. در صورتی که به فردی که بی‌هوش است برخورد کردید، اول سعی کنید وی را بیدار کنید. در صورتی که این عمل فایده‌ای نداشت، به اورژانس تماس گرفته و یا از فردی دیگر بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

 

کانال هوا/تنفس

کانال‌های هوایی فرد بی‌هوش را برای وجود چیزهایی که ممکن است آن‌ها را سد کرده باشد (همانند غذا و یا آدامس) بررسی کرده و تنفس وی را برای 5 ثانیه چک کنید. در زمان بررسی کانال‌های هوایی و تنفس ، فرد را حرکت ندهید. اگر بیمار بی‌هوش است ولی تنفس دارد، او را به یک سمت برگردانید. اگر فرد نفس نمی‌کشد، وی را در صورت امکان به پشت بخوابانید. مجدداً تنفس وی را چک کنید. اگر دیدید که باز هم نفس نمی‌کشد، چانه وی را با یک دست گرفته و سر وی را به عقب دهید تا کانال هوایی وی باز شود. بینی وی را با دو انگشت بسته و از راه دهان به وی دو نفس عمیق دهید. مطمئن شوید که سینه بالا می‌آید.

 

گردش خون

نبض وی را چک کنید. مهم است که نبض اصلی گردن را چک کرده و نبض‌های جانبی همانند نبض مچ را چک نکنید. چک کردن نبض گردن را می‌توانید با قرار دادن انگشتان جلویی و یا شست در اطراف استخوان حنجره فرد انجام دهید. در صورتی که وجود نبض را حس نکردید، احیاء قلبی ریوی را شروع کنید.

 

CPR

وقتی اطمینان حاصل کردید که بیمار هیچ نشانه‌ای از تنفس و گردش خون را از خود نشان نمی‌دهد، دو انگشت را در جایی که دنده‌های پایینی به هم می‌رسند قرار دهید. کف دست دیگر را نزدیک انگشتان خود قرار داده، سپس انگشتان هر  دو دست را در هم گره بزنید. دست‌های خود را مستقیم نگه داشته و خود دقیقاً بالای سینه فرد بیمار قرار بگیرید. از وزن بدن خود استفاده کرده و قفسه سینه فرد را حدود 3 تا 5 سانتی‌متر به پایین فشار دهید. حدود 30 بار این عمل را تکرار کرده و بین هر دو فشار، به قفسه سینه اجازه دهید که دوباره به جای اولیه خود بازگردد، سپس دو نفس عمیق به شرح بالا به فرد بدهید. در صورتی که نبض و گردش خونی مشاهده نشد، این کار را تا زمانی که کمک‌های پزشکی برسد ادامه دهید.

 

هشدار

فشرده‌سازی اشتباه قفسه سینه، می‌تواند باعث ایجاد صدمه شود و همچنین CPR به هیچ عنوان نباید بر روی یک فرد هوشیار و یا سالم انجام شود

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040