۵ آبان ۱۳۹۲

کمک های اولیه و درمانی برای سوختگی ها درجه دو

۵ آبان ۱۳۹۲ 5609 بازدیدکننده 3 نظر
کمک های اولیه و درمانی برای سوختگی ها درجه دو در این مقاله می خوانید

با خواندن این مقاله شما روش های درمانی سوختگی درجه دو و کمک های اولیه آن را آموزش دیده و به آسانی می توانید درمواقع ضروری آنها را بکار برید. ...

کمک های اولیه و درمانی برای سوختگی ها درجه دو

مقدمه

روش برخورد درمانی با سوختگی، به میزان زیادی به جدی بودن سوختگی بستگی دارددر سوختگی‌ها درجه 2، مهم‌ترین عامل انتخاب روش درمان، اندازه سوختگی و محل آن است. اگر سوختگی از یک سکه 500 تومانی بزرگ تر بوده و درد شدید داشته و در یک منطقه حساس و حیاتی بدن قرار دارد، باید با آن شبیه یک سوختگی درجه 3 برخورد کرد. در غیر این صورت، می‌توان روش برخورد با یک سوختگی درجه 1 را در مورد آن‌ها به کار برد.

 

دستورالعمل ها

شدت سوختگی را مشخص کنید. اگر سوختگی بزرگ بوده، خیلی درد داشته، و نزدیک یکی از مناطق حیاتی بدن است، باید به عنوان یک سوختگی جدی با آن برخورد کرد.

فرد آسیب‌دیده را آرام کنید. برای اینکه فرد آسیب‌دیده، بیشتر به خود آسیب نرساند، سعی کنید که وی را آرام کنید.

برای یک یا دو دقیقه، بر روی محل سوختگی آب سرد بریزید تا سوزش آن کم شده و به منطقه سوختگی تمیز شود.

منطقه سوختگی را با یک پارچه بهداشتی تمیز و خیس بپوشانید.

برای دریافت کمک‌های حرفه‌ای، به سرعت به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

درمان یک سوختگی درجه دو غیر جدی

برای چند دقیقه بر روی سوختگی آب سرد بریزید. این کار باعث از بین رفتن فرایند سوزش شده و منطقه سوخته را خنک می‌کنید. بعلاوه باعث می‌شود که درد ناشی از سوختگی کاهش یابد.

با یک حوله بهداشتی، پوست سوخته را به آرامی خشک کنید.

در صورت داشتن اسپری کمک‌های اولیه سوختگی، از آن بر روی محل سوختگی استفاده کرده تا محل سوختگی را تمیز کرده و درد را کمتر کند.

در طول روز، تا زمانی که نشانه‌های سوختگی شروع به از بین رفتند کنند، چندین بار کار اسپری کردن محل سوختگی را انجام دهید.

مراقب ایجاد عفونت باشید. در صورتی که حدس می‌زنید عفونت ایجاد شده و یا در حال ایجاد شدن است، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

 

نکته‌ها و هشدارها

سوختگی درجه دو، شامل آسیب به لایه دوم پوست است، درحالی‌که در سوختگی درجه یک، صرفاً لایه بالایی پوست آسیب می‌بیند. در سوختگی درجه 3، لایه‌های پایینی پوست نیز آسیب می‌بیند و ممکن است سوختگی به اعضای دیگر هم برسد.

برای سوختگی‌های درجه دو غیر جدی، از مسکن‌های بدون نسخه برای کاهش دردهای ناشی از سوختگی می‌توانید استفاده کنید.

در صورتی که در مورد سوختگی خود شک دارید، بهتر است حتماً به پزشک مراجعه کنید.

بر روی محل سوختگی یخ قرار ندهید، حتی اگر این کار احساس خوبی به شما می‌دهد. این کار صرفاً باعث صدمه بیشتر به بافت‌های محل سوختگی می‌شود.

بر روی سوختگی‌های جدی، از درمان‌های خانگی استفاده نکنید. انجام این کار صرفاً احتمال ایجاد عفونت را افزایش داده و زمان درمان را بیشتر می‌کند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040