۳ آبان ۱۳۹۲

درمان سرمازدگی

۳ آبان ۱۳۹۲ 4113 بازدیدکننده 4 نظر
درمان سرمازدگی در این مقاله می خوانید

سرمازدگی می تواند در کمتر از 15 دقیقه ایجاد شود این مقاله شما را با روش درمان سرمازدگی آشنا خواهد کرد ...

درمان سرمازدگی

مقدمه

 علائم سرمازدگی شامل پوست سفید و رنگ‌پریده، ورم، بی‌حسی، احساس سوزش، خارش و احساس بی‌حسی در قسمت‌های سرمازدهٔ بدن است. تاول روی پوست و یا تغییر رنگ پوست به بنفش، آبی یا مشکی از دیگر علائم سرمازدگی است. یاد بگیریم که در صورت سرمازدگی چه اقداماتی را انجام داده و چه درمان‌هایی را برای جلوگیری از آسیب بیشتر بکار ببریم.

 

دستورالعمل‌ها:

1. در ابتدا یک مکان گرم برای گرم کردن قربانی سرما پیدا کنید. شخص سرمازده باید تا زمان باز شدن یخ های بدن در یک محیط بسته و گرم بماند. اگر شرایطی است که ممکن است شخص دوباره دچار سرمازدگی شود، شما باید از گرم کردن وی خودداری کنید، زیرا در صورتی که پس از گرم شدن دوباره دچار سرمازدگی شود، خطر قطع عضو وجود خواهد داشت.

2. جواهرات، ساعت و لباس‌های تنگ را از بدن خارج نمایید. وقتی نقاط سرمازده ( اغلب گوش، بینی، انگشتان دست و پا ) گرم شوند، ممکن است دچار تورم شده و در این صورت این وسایل موجب توقف گردش خون گشته و با ورم کردن عضو، پوست را پاره می‌کنند. این امر موجب درد بیشتر و احساس ناراحتی پوست و بافت‌ها می‌شود.

3. ناحیه‌ی سرمازده را داخل آب گرم قرار دهید. یک طشت، کاسه و یا وان بزرگ را از آب گرم پر کرده (حدود 37 درجه سانتیگراد) و ناحیه‌ی آسیب‌دیده را درون آن قرار دهید. در صورت نیاز دوباره ظرف را با آب گرم پر کنید. هرچقدر سریع‌تر قسمت های سرمازده را گرم‌کنید، بهبودی و شانس شما برای التیام کامل بیشتر خواهد بود. در صورت امکان ناحیه‌ی آسیب‌دیده را بالاتر از قلب قرار دهید، زیرا این کار باعث کاهش تورم، زمانی که پوست گرم می شود، می شود.

4. به شخص سرمازده نوشیدنی‌های گرم بدهید. با کم آبی بجنگید ( یک مشکل مهم در افراد سرمازده )  و با نوشاندن مایعات گرم  مانند شیرکاکائو داغ، بدن را گرم نگهدارید. از خوردن مواد کافئین دار مانند چای و قهوه خودداری نمایید، زیرا موجب کم آب شدن بدن می‌شوند. از نوشیدن الکل و کافئین خودداری کنید، زیرا خون را رقیق کرده و موجب بدتر شدن تورم می‌شوند.

5. شخص آسیب‌دیده را تحت نظر داشته باشید. اگر با گرم شدن، رنگ پوست به قرمز یا صورتی تغییر کند، یک نشانه‌ی خوب است. اگر رنگ پوست به آبی، بنفش و یا مشکی تغییر کرده و بی‌رنگ شود، نشان دهنده‌ی یک مشکل جدی است و نیاز است که سریعاً به بیمارستان مراجعه نمایید.

6. پوست را برای وجود تاول چک کنید. تاول در اشخاص سرمازده شایع است. در این صورت باید به بیمارستان مراجعه شود، زیرا می‌تواند نشانه‌ی مشکلات جدی پوستی بوده و پوست عفونت کند. اگر تاول وجود داشت، تا زمان پایان فرآیند گرم شدن پوست صبر کرده و سپس پوست را با یک دستمال به آرامی خشک‌کنید. محل تاول را به آرامی با گاز استریل بسته و برای جلوگیری از سایش بین انگشتان، هر انگشت را جداگانه ببندید. انگشتان پا را نیز جداگانه بسته و یا برای جلوگیری از سایش، یک پارچه‌ی کتان میان آن‌ها قرار دهید تا از بدتر شدن تاول‌ها جلوگیری شود.

 

نکات و هشدارها:

گرم شدن پس از سرمازدگی ممکن است چند ساعت طول بکشد. در بیشتر موارد آسیب اصلی تا چند روز شناسایی نمی‌شود، به همین دلیل در بسیاری از موارد سرمازدگی، شخص در بیمارستان بستری می‌شود.

هرگز روی بدن شخص سرمازده برف نمالید. این یک خرافات قدیمی است. این کار شما را گرم نمی‌کند. این کار فقط بدن را سردتر کرده و امکان تاول را بیشتر می‌کند.

هرگز به شخص آسیب‌دیده الکل ندهید. الکل شما را گرم نمی‌کند. تنها باعث می‌شود بدن کم آب شده و بهبود را به تأخیر می‌اندازد. به این دلیل که الکل خون را رقیق می‌کند، شما شاهد خونریزی و تورم بیشتر پوست می‌شوید.     

گرم شدن عضو آسیب‌دیده دردناک است. عصب‌هایی که سیگنال های درد را منتقل می‌کنند ممکن است بر اثر سرما آسیب‌دیده باشند. با گرم شدن، این عصب‌ها به زندگی بازمی‌گردند. این مرحله دردناک است. این علت دیگری برای بستری بیماران در بیمارستان است. بعد از سرمازدگی، شما ممکن است در زمان سپری کردن دوره گرمایش، نیاز به مصرف مسکن‌های قوی داشته باشید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040