۸ بهمن ۱۳۹۶

خطوط نازکا

۸ بهمن ۱۳۹۶ 1803 بازدیدکننده 0 نظر
خطوط نازکا در این مقاله می خوانید

اگر تابه‌حال با هواپیما از بالای بیابان‌های جنوب پرو عبور کرده باشید متوجه اشکالی عجیب و خطوطی سفید شده‌اید. داستان این خطوط چیست؟ ...

خطوط نازکا

اگر تابه‌حال با هواپیما از بالای بیابان‌های جنوب پرو عبور کرده باشید متوجه اشکالی عجیب و خطوطی سفید شده‌اید. این‌ها خطوط و اشکال ساده‌ای هستند گه وقتی کنار هم قرار می‌گیرند معنا می‌یابند، شکل انسان، میمون، پرنده و عنکبوت.

 

 

داستان این خطوط چیست؟

قوم نازکا که تمدن آن‌ها تا یک قرن قبل از میلاد رونق داشت این خطوط را گویی کشیده‌اند. این خط‌ها با تراشیدن سطح زمین و بیرون آوردن سنگ‌ها ایجادشده‌اند. بر اثر تابش مداوم آفتاب سنگ‌های این بیابان فرسوده شده و رنگ آن‌ها تیره‌تر شده است. اما اگر حدود چهل سانت از روی آن برداشته شود سنگ‌های زیر روشن بوده و تضادی با اطراف ایجاد می‌کند. باد و باران در این منطقه کم بوده و فرسایش کم می‌باشد.

 

 

روش ساخت خطوط

اما چطور این خطوط بدون تجهیزات نقشه و دید هوایی ساخته‌شده‌اند؟ فرضیه‌های زیادی در این رابطه وجود دارد. برخی گروه‌ها خطوط نازکا را به موجودات فضایی ارتباط می‌دهند اما دانشمندان با این باور مخالف‌اند.

 

بیشتر نظرات این است که در این سرزمین بارش باران در طول سال به بیست دقیقه هم نمی‌رسد. مردم این منطقه آداب خاص خود برای درخواست باران را داشته‌اند. محققان می‌گویند بین این خطوط و آب ارتباط برقرار است اما بر این باورند که این خطوط راهی برای یافتن آب نبوده‌اند بلکه تنها نماد اعتقادی داشته‌اند. گفته می‌شود اشکال حیوانات همگی نماد هستند، مثلاً میمون در جنگل‌های آمازون زیاد بوده و به‌نوعی می‌تواند نماد فراوانی آب باشد. یا عنکبوت نمادی از بارش باران و پرنده برای حاصل خیزی.

 

 

در تئوری یک محقق این خطوط با آبراه‌های زیرزمینی ارتباط دارند. او می‌گوید این خطوط نشان‌دهنده‌ی وجود یا عدم وجود آب هستند. جاهایی که این اشکال روی آن ترسیم‌شده است  دارای بیشترین آب زیرزمینی می‌باشند. او بر این باور است که قوم نازکا با کشیدن این اشکال نقشه‌ی بزگی برای فهمیدن نقاطی ساخته است که آب‌ دارند.

 

محقق دیگری بر این باوراست که این‌ها نوعی واکنش در برابر یک کسوف کامل در آسمان بوده‌اند و بعد از آن ترسیم شده می‌باشند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040